Energooszczędny dom Edgar II G2 w nowoczesnym stylu

Wybierając projekt domu, zwykle zwracamy uwagę na powierzchnię całkowitą, liczbę pomieszczeń oraz ich rozkład. Zerkamy także na najnowsze trendy, które co jakiś czas ulegają zmianie. Obecnie modne są niskie, parterowe budynki z poddaszem użytkowym. Brak piwnicy rekompensowany jest przez spiżarkę i pojemny garaż, gdzie można przechowywać np. narzędzia. W ten typ projektów wpisuje się energooszczędny dom Edgar II G2 idealny dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny.

Kompaktowy dom z trzema sypialniami

Całkowita powierzchnia użytkowa projektu Edgar II G2 wynosi 157,99 m². Projektant przewidział również 36,96 m² na dwustanowiskowy garaż oraz 7,44 m² na kotłownię. Spadzisty dach powoduje, że budynek osiągnie ok. 8,5 m wysokości. Aby móc zrealizować ten projekt, powinniśmy więc dysponować działką o wymiarach co najmniej 22,4 na 25,9 m.

Edgar II parter

fot. Edgar II parter

Przyjrzyjmy się bliżej planom projektu. Wejście do domu ma być zadaszone, co pozwala zabezpieczyć mieszkańców przed nagłą zmianą pogody (np. nie zmokniemy, szukając kluczy w czasie deszczu). Prowadzi bezpośrednio do wiatrołapu, z którego przechodzi się do przedsionka, a stamtąd – do salonu oraz toalety. Pomieszczenie gospodarcze (pełniące jednocześnie funkcję kotłowni) zostało umieszczone obok kuchni. Na parterze wydzielono przestrzeń na sypialnię, która idealnie sprawdzi się w roli pokoju gościnnego.

Na poddaszu zaplanowano dwie sypialnie, gabinet z wyjściem na taras, dużą łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze zaaranżowane na garderobę. Największy pokój ma ponad 16 m². Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w projekcie podana jest powierzchnia użytkowa. W praktyce uzyskamy kilka metrów kwadratowych tam, gdzie będą występowały skosy. Tak powstałą przestrzeń możemy wykorzystać choćby na przechowywanie różnych rzeczy w kreatywnie dostosowanych schowkach.

Dwustanowiskowy garaż wkomponowany w bryłę budynku

Jednym z lepszych rozwiązań tego projektu jest dwustanowiskowy garaż. Swobodnie zmieszczą się w nim dwa samochody osobowe, szafa oraz regał. Duża przestrzeń umożliwia przemyślane rozmieszczenie schowków na narzędzia, kosiarkę czy pozostałe akcesoria ogrodowe. Z garażu jedne drzwi prowadzą prosto do ogrodu, a drugie do domu.

Edgar II poddasze

fot. Edgar II poddasze

Kilka słów o energooszczędności

Projekt budynku uwzględnia zachowanie niskiego zużycia energii. Na wizualizacjach można zauważyć, że na dachu mogą zostać zamontowane panele słoneczne. Przewidziano także instalację pompy ciepła. Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych pozwoli na zminimalizowanie strat ciepła, dzięki czemu koszty ogrzewania będą zdecydowanie niższe. Warto inwestować w najnowocześniejsze technologie, gdyż dzięki nim można zmniejszyć wydatki ponoszone na eksploatację budynku.

Więcej informacji o innych projektach domów energooszczędnych znajdziesz na stronie internetowej Pracowni Archipelag.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)