Energooszczędny sprzęt AGD

wtyczka

fot. wtyczka

Czy wiesz, że odpowiedni dobór sprzętu AGD, pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii? Trudno wyobrazić sobie prowadzenie domu bez pomocy sprzętów elektrycznych. Nie oznacza to jednak, że muszą kosztować majątek w miesięcznym rozrachunku. Jakie urządzenia pochłaniają najwięcej energii elektrycznej? Jak wybrać energooszczędny sprzęt AGD? Na co zwrócić uwagę?

Elektryczny sprzęt gospodarstwa domowego ma bardzo szeroki asortyment. W tym pojęciu należy rozumieć zarówno urządzenia pomocne w utrzymaniu porządków, jak: pralki, suszarki, zmywarki i odkurzacze, oraz służące do przygotowywania i przechowywania potraw, jak: piekarniki, kuchenki, lodówki, chłodziarki, mikrofalówki, czajniki, roboty kuchenne, opiekacze, winiarki i wiele, wiele innych.
Energooszczędność, to nie tylko kwestia ograniczenia zużycia prądu, ale także wody. Warto więc zwrócić uwagę na efektywność niezbędnych sprzętów, które zamierzamy kupić i przeliczyć zużycie mediów w okresie rocznym lub miesięcznym. Klasa energetyczna ma znaczenie i ma praktycznie przełożenie na oszczędności w gospodarstwie domowym.

Kuchenka gazowa, czy elektryczna?
Kuchenka elektryczne jest niewątpliwie ładniejsza od gazowej i łatwiej utrzymać ją w czystości. Jednak prąd jest znacznie droższy od gazu. Jeśli więc zależy nam na energooszczędności warto „szarpnąć się” na kuchenkę indukcyjną. Według opinii użytkowników gotuje prawie połowę szybciej niż tradycyjne płyta elektryczna, grzeje tylko wtedy gdy stoi na niej garnek i jest o 1/4 tańsza w eksploatacji od płyty ceramicznej. Niestety największym minusem płyt indukcyjnych jest ich cena.

Zobacz również: Zmysłowa lekkość bytu

a nad kuchenką okap…
Kryterium wyboru w tym wypadku jest wydajność. Dobry okap filtruje min. 6 razy w ciągu godziny całe powietrze w pomieszczeniu, ale zbyt duży ciąg nie sprawdzi się nad kuchenką gazową, gdyż zwiększy zużycie gazu. Wybierając model energooszczędny możemy zaoszczędzić zużycie prądu na filtrowanie powietrza w kuchni nawet o 70%.

Ile kosztuje praca lodówki?
Lodówka jest jednym z najdroższych sprzętów, bowiem wykorzystuje blisko 30% całej energii zużywanej w gospodarstwie domowym. Czy kierować się przy wyborze lodówki? Po pierwsze pojemnością w odniesieniu do potrzeb rodziny, jednocześnie pamiętając o tym, że im większa lodówka tym wyższe rachunki.

Tanie zmywanie tylko w zmywarce

woda

fot. woda

Szacuje się, że myjąc ręcznie, zużywa się nawet 10 razy więcej wody, niż potrzebuje jej zmywarka do umycia tej samej ilości naczyń. Koszt energii niezbędnej na jeden cykl mycia, to ok. 0,40 zł

Piekarnik i czajnik elektryczny – pożeracze prądu
Zdecydowanie największymi „pochłaniaczami” prądu są: czajnik elektryczny i piekarnik. Najekonomiczniejsze są piekarniki z funkcją termoobiegu, ponieważ nagrzewają się niemal natychmiast. Nowsze modele posiadają funkcję szybkiego nagrzewania, które skraca czas oczekiwania na gotowość do pieczenia, nawet o 40%.
Natomiast roczny koszt utrzymania czajnika elektrycznego, w czteroosobowej rodzinie może dochodzić nawet do 170 zł. Optymalnym wyjściem jest kupno modelu o mocy ok. 2000 W. Czas gotowania wody będzie krótszy, a zużycie energii mniejsze.

Oszczędne pranie jest możliwe
Producenci pralek wychodzą naprzeciw energooszczędnym ideom. Obecnie można wybierać spośród urządzeń, które na tablicy programów oferują funkcje „pół wsadu”, która dobiera ilość wody do wagi prania, lub pranie oszczędne (codzienne). Model i wielkość pralki zależy więc do ilości osób w gospodarstwie domowym i miejsca w łazience.

Energooszczędny dom wymaga podejścia całościowego. Planując oszczędny i ekologiczny tryb życia powinniśmy pomyśleć o wszystkim: od termoizolacji budynku, poprzez elementy wyposażenia i sprzęty pomocnicze, które ułatwiają nam życie każdego dnia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)