Estetyczne i techniczne innowacje w architekturze

Moskwa, 8 czerwca 2011 – DuPont wraz ze Związkiem Rosyjskich Architektów (URA), YEM, RIBA i Architizer mają zaszczyt ogłosić zwycięzców „Changing the Face – Moscow 2011”, konkursu, który miał na celu zaprojektowanie fasady znanego kina Pushkinsky zlokalizowanego na placu Puszkina, jednego z najbardziej znanych miejsc w Moskwie.

Trzy zwycięskie propozycje łączą pełne wyobraźni estetyczne myślenie z techniczną innowacją, które tworzy nowe życie dla starzejącej się ikony architektury, jakim jest kino Pushkinsky. Zwycięskie projekty zostały wybrane spośród 512 złożonych przez 1002 architektów z 62 różnych krajów. Wystawa zwycięskich projektów będzie miała miejsce w Central House of Architect w Moskwie, w dniach od 8 do 19 czerwca 2011.

„Moskwa jest szóstym miastem gdzie DuPont organizuje architektoniczny konkurs “Changing the Face”. Liczba projektów złożonych przez światową społeczność architektów w tej edycji zdecydowanie przekroczyła najbardziej śmiałe oczekiwania. Ocenimy z najwyższą ostrożnością wszystkie pomysły architektów, którzy wzięli udział w konkursie i zamierzamy jeden z nich zrealizować“ powiedział Włodek Soboń, DuPont, competition manager.

Trzech zwycięzców edycji 2011 konkursu architektonicznego „Changing the Face“ są:

– Pierwsza nagroda (10000 Euro): “Frozen in Time” projekt autorstwa Juan Andres Diaz Parra (z Kolumbii)
Użyty materiał: zaawansowany technologicznie DuPont™ Corian®

projekt

fot. projekt

– Druga nagroda (5000 Euro): “Moving Light Palace” project autorstwa Adriana Reinbroth, Franziski Boettcher i Jenny Grossman (z Niemiec)
Wykorzystane materiały firmy DuPont: DuPont™ SentryGlas® – przeźroczysty laminat oraz DuPont™ Teflon® – chroniący powierzchnię.

– Trzecia nagroda (3000 Euro): “The Pushkinsky Jewel” projekt autorstwa Joseph Sung (Korea Południowa)
Wykorzystane materiały DuPont: przeźroczysty laminat DuPont™ SentryGlas®.

projekt

fot. projekt

Architekci, którzy wzięli udział w edycji 2011 “Changing the Face” zostali poproszeni o prace pozbawione uprzedzeń i wszelkich ograniczeń. Twórcy nowej fasady dla kina Pushkinsky, włączyli tym samym nowoczesne architektoniczne rozwiązania w ten oryginalny, historyczny obszar.

Jedynym warunkiem ustalonym przez organizatorów było użycie przynajmniej jednego materiału firmy DuPont, od zaawansowanego technologiczne materiału DuPont™ Corian® poprzez zewnętrzne okładziny DuPont™ SentryGlas® i DuPont™ SentryGlas® Expressions™ – przeźroczystych laminatów stosowanych przy tworzeniu oszklonych elewacji i innych elementów budynków z bezpiecznego szkła, z uwzględnieniem także membrany budowlanej DuPont™ Tyvek® oraz farb proszkowych DuPont™ Alesta® i DuPont™ Teflon®.

Wszystkie projekty zostały ocenione przez międzynarodowe Jury w skłądzie: Andrey V. Bokov, Przewodniczący Związku Rosyjskich Architektów; Sergey A. Skuratov, architekt ‘Sergey Skuratov Architects; Aleksey Uchitel, reżyser filmowy: Kerem Erginoğlu, architekt ‘Erginoğlu&Çalışlar Architects; Corrado Tibaldi, architekt, DuPont Building Innovations; Bryan Avery, architect " Avery Associates"; Matthias Hollwich, architekt, zwycięzca “changing the face” w 2010; Marc Kushner, architekt zwycięzca “Changing the Face” w 2010.

“Changing the Face”: prezentacja trzech zwycięskich projektów

Pierwsze miejsce: “Frozen in Time” projekt autorstwa Juan Andres Diaz Parra (z Kolumbii, portret po lewej)

Wykorzystane materiały firmy DuPont: zaawansowany technologicznie DuPont™ Corian®

Projekt Frozen in Time z powodzeniem balansuje między szacunkiem do formalnego dziedzictwa a doświadczaniem przyszłości, tworząc urbanistyczny generator skrywany pod postacią naturalnego zjawiska. Frozen in Time to przede wszystkim zdumiewający komponent miasta, platoniczna bryła, która rozsuwa się by odkryć główne wejście, tchnąć nowe życie wraz ze śmiałą redefinicją fasady. Projekt eksploduje i przesuwa fasadę poza tradycyjną definicję ściany. Cała konstrukcja staje się siłą natury pozwalając cieszyć się nią jak fontanną lub parkiem. Piękna z dala i przytulna z bliska. Tak jak zmieniają się pory roku, budynek zmienia się z lodowca w letnią chmurę, przekształca miasto w przestrzeń przedstawień gdzie kino Pushkinsky jest gwiazdą.

„Frozen in Time” bierze inspirację z wiersza „Winter Morning” autorstwa Alexandra Pushkina. Wiersz świętuje sposób, w jaki orzeźwiająca rosyjska zima może przeobrażać krajobraz i tworzyć nowe możliwości. Elementy fasady rozpraszają wodę, która w lecie staje się chłodzącą mgłą a w zimie przymarza do nowej, lodowej fasady. W ten sposób srogie zimno, które tak często izoluje ludzi, stworzy przestrzeń dla towarzyskich spotkań oraz staje się nowym punktem orientacyjnym miasta.

Zaawansowany materiał DuPont™ Corian® został użyty jako innowacyjny i poetycki koncept fasady budynku: setki elementów, każdy wykonany z metalicznej konstrukcji oraz sferycznych elementów  DuPont™ Corian®. W zimie, przy niskich temperaturach, przypominają stalaktyty, podczas gdy w lecie rozpraszają wodę tworząc mgłę, która zmienia zewnętrzne otoczenie budynku, zapewniając szczególnie fascynującą atmosferę w nocy.

Druga nagroda: “Moving Light Palace” projektu Adriana Reinbroth, Franziski Boettcher i Jenny Grossman (z Niemiec)

Wykorzystane materiały firmy DuPont: konstrukcyjna warstwa pośrednia DuPont™ SentryGlas® na strukturalne, laminowane szkło i ochrona powierzchni DuPont™ Teflon®.

Moving Light Palace łączy kino Pushkinsky z otoczeniem placu Pushkina. Elektroluminescencyjne przewody otaczają kino i ciągną się do parku oraz otaczającego placu. W dzień pasma te zmieniają się by dostosować się do otoczenia, wydają się przezroczyste i odbijają światło jak zaciemnione szkło. W nocy, kiedy kino zapełnione jest gośćmi, iluminują światłem przeistaczając zlokalizowane na placu kino w wielką latarnię.

Komentują Adrian Reinbroth, Franziska Boettcher i Jenny Grossman: „Elektroluminescencyjne pasma świetlne są pokryte materiałem DuPont™ Teflon® zapobiega to plątaniu się przewodów i pozwala na ich płynne przemieszczanie. DuPont™ Teflon® jest materiałem posiadającym jeden z najniższych współczynników tarcia a jego trwałość jest wyższa niż przewodów świetlnych wykonanych z PCV. Technologia elektroluminescencyjna zapewnia niski pobór mocy w porównaniu do innych technologii świetlnych. Użycie kryształów o własnościach piroelektrycznych pozwala czerpać energię z poruszających się kabli. Ich jasność jest jednolita niezależnie od kąta patrzenia, ponieważ światło to nie jest punktowe ani homogeniczne nawet jeśli postrzegane jest z dalszej odległości. Szkło w kolorze miedziano-złotym zrobione jest ze szkła płaskiego oraz z warstwy pośredniej DuPont™ SentryGlas®/ Złoty kolor zapewnia wysoki współczynnik odbicia światła, co pomaga utrzymać ciepło i zmniejszyć koszty ogrzewania o 40% podczas gdy produkcja takiego rozwiązania jest stosunkowo tania“.

Trzecie miejsce: “The Pushkinsky Jewel” autorstwa Josepha Sunga (z Południowej Korei, portret po lewej)

DuPont materials used: DuPont™ SentryGlas® interlayers for safety laminated glass solutions

Wykorzystane materiały DuPont: konstrukcyjna warstwa pośrednia DuPont™ SentryGlas® na strukturalne laminowane szkło.

W tym projekcie kino Pushkinsky zostało zamknięte w szklaną “szkatułę”. W tej koncepcji rozszerzono funkcjonalność wnętrza kina pozwalając aby typowe lobby zostało otwarte na przestrzeń galerii, która otacza kino. Galeria kieruje społeczne doświadczenia kina na zewnątrz budynku i pogłębia kontakt z otoczeniem, rozszerzając tym samym swoją rolę w życie placu Pushkina.

Joseph Sung komentuje: „Spacer po galerii obiektu The Pushkinsky Jewel bezpośrednio łączy kino z urbanistycznym placem pozwalając Moskwie na wpisanie się w jego wizję. Wizualny łącznik pomiędzy kinem a placem osiągnięty został poprzez szklaną zasłonę wykonaną ze strukturalnej warstwy pośredniej DuPont™ SentryGlas®. Poprzez ogrodzenie przestrzeni galerii, która obecnie jest odsłonięta, niezależnie od pogody goście mogą cieszyć się niesamowitym widokiem placu, jego historycznym otoczeniem, mini parkiem oraz pomnikiem.

Przeźroczysty laminat DuPont™ SentryGlas® został użyty z uwagi na swoje właściwości ochronne przed włamaniami oraz bezpieczeństwa, jakie oferuje podczas burz i huraganów.. Poprzez użycie szkła o niskiej emisyjności (Low-E), zwiększono oszczędność energii w budynku – pozwala to na bardziej efektywną izolację cieplną oraz zmniejszenie przepuszczalności promieniowania UV. DuPont™ SentryGlas® jest trwały nawet, gdy rogi szkła są wystawione na działanie warunków atmosferycznych i mniej podatny na działanie wilgoci. Gwarantuje również lata używalności bez zamglenia/mętnienia powierzchni, powoduje, że wybór naszej specyfikacji jest idealny“.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)