Estetyczne obramowania, czyli jak wykonać obrzeża rabat czy trawników

palisada

fot. palisada

Podczas projektowania ogrodu, największą uwagę skupia się przeważnie na wyborze nawierzchni oraz rozmieszczeniu trawników, krzewów czy rabat. Częstym błędem jest natomiast pomijanie kwestii wykończenia tego typu miejsc. Jest to jednak ważne nie tylko ze względu dekoracyjnych, ale także późniejszej pielęgnacji zieleni czy chodników. Dlaczego więc warto zwrócić uwagę na wybór obrzeży, radzi Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.

Nowoczesne ogrodnictwo to nie tylko wspaniałe rośliny, to także odpowiednio dobrane elementy uzupełniające, takie jak obramowania okalające tereny zielone. Do ich wykonania można użyć różnorodnych materiałów – drewna, naturalnego kamienia, cegieł czy gotowych palisad lub obrzeży betonowych. Betonowe elementy, jak np. obrzeża Polbruk Canto czy palisady Merkado sprawdza się w szczególności gdy do wyłożenia nawierzchni została kostka brukowa. Korespondują one z fakturą brukowanej płaszczyzny, a szeroka gama dostępnych barw pozwala na łatwe dopasowanie do kolorystyki kostki. Pozwala to na dekoracyjne uzupełnienie kompozycji całego ogrodu i wizualne zaakceptowanie wydzielonych obszarów.

palisada

Zobacz również: Byliny zadarniające

fot. palisada

palisada

fot. palisada

Posadzona roślinność staje się w ten sposób bardziej wyeksponowana. Drugą, równie ważną rolą, jaką spełnią obrzeża jest funkcja użytkowa. Betonowe obramowania pozwalają utrzymać rozrastającą się trawę w ramach wyznaczonego trawnika, a tym samym eliminują ryzyko jej wrastania w kostkę lub konieczność palenia rabat. Kiedy natomiast wydzielimy miejsca przeznaczone na kwiaty lub krzewy, zastosowanie obrzeży występujących nieco ponad poziom gruntu, zapobiega przesypywaniu się ziemi lub ozdobnych kamieni czy kory, którą wysypane są rabaty. Zastosowanie tego typu elementów przyda się również w przypadku ulewnych deszczy czy też poziomowych roztopów – wyznaczone granice rabat będą na swoim miejscu nawet w przypadku znacznego podmoczenia gruntu.
REKLAMAPK

Przeczytaj również: Modne ogrody zimowe
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)