Faktura wielce pożądana

szpachlowanie

fot. szpachlowanie

Wygląd i sposób wykończenia ścian to jeden z ważniejszych elementów nadających estetykę naszym wnętrzom. Jeszcze kilkanaście lat temu na polskim rynku nie było praktycznie żadnych materiałów do wyrównania i wygładzania ścian. Wygładzona ściana, zwłaszcza w budynkach nowych, stanowi standard, ale zgodnie z obowiązującą teraz modą masy szpachlowe wykorzystuje się także do oryginalnej dekoracji ścian.

Przy użyciu mas szpachlowych uzyskamy prawie każdą fakturę. Ich plastyczność, doskonałą przyczepność do podłoża znają wszyscy, którzy od lat wykonują gładkie płaszczyzny. Oparte na bazie gipsu naturalnego, tak jak np. Cekol C-45 masy szpachlowe zawierają dodatkowe wypełniacze oraz domieszki ulepszające, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość, ale także ułatwiają nadawanie ścianie kształtu. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku biała barwa nakładanej masy, która nie żółknie pod wpływem światła, co minimalizuje koszty związane z późniejszym malowaniem i zapewnia trwałość koloru. Wziąć trzeba także pod uwagę walory zdrowotne wynikające bezpośrednio z właściwości samego gipsu, który stanowi podstawowy surowiec nakładanej masy. Sprawia on, że zarówno ściana gładka jak i z fakturą charakteryzuje się korzystnym mirkoklimatem, nie zawiera i nie wytwarza substancji szkodliwych dla zdrowia.

Podłoże
Fakturę wykonamy na podłożach betonowych, z cegły, gazobetonu no i oczywiście gipsu. Bez względu na rodzaj, odpowiednie przygotowanie podłoża decyduje zawsze o efekcie końcowym.
Podłoże musi być spójne, dlatego trzeba je bardzo dokładnie oczyścić. Usuwamy resztki farb, kleju do tapet, a także wszelkie ziarenka piasku i osypujący się stary tynk. Jeśli ściana jest tłusta – myjemy ją zwyczajnym, szarym mydłem. Ewentualne rysy i pęknięcia łatwo można naprawić z pomocą masy Cekol C-40, która także doskonale spoinuje płyty gipsowo-kartonowe. Przygotowaną i czystą ścianę dobrze jest zagruntować, nie będzie ona wtedy wchłaniać zbyt dużo wody z zaprawy. Służy do tego emulsja gruntująca Cekol DL-80.

Przygotowanie masy
Po wyschnięciu zagruntowanej ściany możemy przystąpić do przygotowania zaprawy. Właściwe proporcje to 0,4 litra wody na 1 kg proszku. Proszek wsypujemy do odmierzonej ilości czystej wody i dokładnie mieszamy przy pomocy mieszadła mechanicznego. Zaprawa Cekol C-45 łatwo się rozrabia nie zostawiając żadnych grud, bo zawiera drobno zmielony gips. Bezpośrednio po wymieszaniu masa jest gotowa do użycia i zachowuje przydatność przez 45 minut.

Fakturujemy

tynk

fot. tynk

Dekoracyjne masy strukturalne nakładamy na ściany zazwyczaj za pomocą stalowej pacy zębatej, co zapewni naniesienie równej ilości masy na ścianę. Rozprowadzamy ją po płaszczyźnie ściany i dopiero tak naniesioną masę formujemy. Zależnie od zamierzonego efektu i rodzaju zastosowanego materiału używamy do tego odpowiednich narzędzi: kielni, szpachelki, pacy zębatej, wałka albo szmatki lub gąbki. Fakturę możemy wykonać stosując jedną z wielu wypróbowanych już metod, lecz własna inwencja jest tu jak najbardziej wskazana. Najpopularniejszy sposób na fakturę to zacieranie zaprawy kolistymi ruchami, lub przytknięcie do świeżo nałożonej na ścianę masy metalowej packi, a następnie oderwanie jej – powstaje w ten sposób ciekawa struktura. Inna metoda to przytknięcie do zaprawy zgniecionej torby foliowej, lub innego przedmiotu mogącego pozostawić po sobie intrygujące odbicie. W wielu sklepach dostępne są także wałki z gotowym wzorem, który pozwala na uzyskanie jednolitego wzoru tynku strukturalnego na całej powierzchni ściany. Ostateczny wybór to kwestia wyobraźni i gustu. Fantazyjnemu tynkowi strukturalnemu do wnętrz możemy także nadać dowolny kolor. Jeśli chcemy aby cała jego powierzchnia była pokryta jednym kolorem, używamy w tym celu miękkiego wałka malarskiego. Z jego pomocą farba rozprowadza się dokładnie, nawet w przypadku struktur o bardzo zróżnicowanej powierzchni. Aby uzyskać ciekawy efekt jaśniejszych refleksów na powierzchni ściany, świeżo nałożoną farbę przecieramy w wybranych miejscach wilgotną szmatką. Powstają w ten sposób plamy o nieco mniejszym nasyceniu koloru. Możemy także zabarwić tynk punktowo. Wtedy do nakładanej na ścianę zaprawy dodajemy w wybranych miejscach skoncentrowany pigment malarski dowolnego koloru. Powstają w ten sposób kolorowe plamy, bądź smugi. Tak wykonana faktura na ścianie może być prawdziwą dumą dla właściciela i wykonawcy, którzy w ten sposób nadali pomieszczeniu indywidualny charakter.

KOLJENOŚĆ PRAC ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM FAKTUR

1.Mieszamy białą masę szpachlową CEKOL C-45 z wodą, stosując 0,40 litra wody na 1 kg suchego proszku. Bezpośrednio po wymieszaniu zaprawa jest gotowa do użycia i utrzymuje swoje właściwości przez 45 minut.
2.Zaprawę nanosimy na przygotowane podłoże równą warstwą 1 do 5 mm, np. za pomocą szpachli zębatej, która zapewni nam równomierne rozłożenie masy.
3.Wyrównujemy powierzchnię gładką stroną szpachli.
4.Naniesionej warstwie za pomocą odpowiedniego narzędzia (kielni, szpachli, wałka, gąbki, folii) nadajemy pożądany kształt. Uwaga! Przy dużych płaszczyznach należy podzielić ścianę na kwadraty i prace wykonywać w poszczególnych obszarach.
5.Tak przygotowaną fakturę pozostawiamy do stwardnienia masy
6.Po całkowitym stwardnieniu masy możemy przystępować do malowania.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)