Fińskie drewniane domy prefabrykowane

budowa domu

fot. budowa domu

Fińskie drewniane domy modułowe często niesłusznie oceniane są przez Polaków jako mniej wartościowe, niż te wnoszone metoda tradycyjną. Stereotypowo „wrzucamy do jednego worka” domy szkieletowe, kanadyjskie i skandynawskie. Tymczasem technologia drewnianego budownictwa modułowego fińskiego prekursora w tej dziedzinie – firmy Omatalo, jest uznawana przez ekspertów za jedną z najbardziej nowatorskich, trwałych i energooszczędnych w Europie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom domów tego typu.

Przeczytaj również: Designerski smak soli i pieprzu

Fiński drewniany do prefabrykowany pod względem użytkowania nie różni się prawie niczym od tradycyjnego. Budownictwo tego typu ma jednak sporo cech, które pozwalają mu się odznaczać na tle tradycyjnych technologii. Nie dość, że taki budynek powstaje błyskawicznie, to także jest trwały i energooszczędny.

Trwałość
Kluczowym elementem sukcesu fińskich drewnianych domów modułowych jest odpowiedni proces ich prefabrykacji. Wytwarzanie każdej części budynku za pomocą wysoko rozwiniętej technologii oraz odpowiednich warunkach temperaturowych wilgotnościowych, zapewnia trwałość domom tego typu.
Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest zastosowanie w produkcji wysokiej jakości budulca. Drewno świerkowe pochodzące ze Skandynawii ma najwyższy stopień wytrzymałości, dzięki specyficznym warunkom klimatycznym, w których miało okazję rosnąć. Surowy klimat powoduje, że przyrost drewna jest o wiele mniejszy niż w strefie umiarkowanej, dzięki czemu jest o wiele bardziej twarde i odporne na odkształcenia. Dodatkowo jest ono w specjalny sposób przygotowywane – wszystkie elementy drewniane poddane są obróbce hydrotermicznej oraz wysuszone do 15 proc. wilgotności, gwarantuje odporność na ogień oraz ochronę przed owadami i grzybami. Każda belka w domu tego typu posiada certyfikat wytrzymałościowy oraz certyfikat CE.

Energooszczędność i ekologia

budowa domu

fot. budowa domu

Finowie są w czołówce, jeżeli chodzi o budownictwo energooszczędne. Omatolo jest prekursorem w tej dziedzinie, od lat udoskonalający swoją technologię. Domy tego producenta posiadają bardzo niskie współczynniki przenikalności cieplnej, co pozwala na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku nawet o 60 procent. Oczywiście idzie za tym także obniżenie kosztów utrzymania budynku, a także lepszy wpływ na środowisko przez zmniejszenie emisji CO2.

Przeczytaj również: Dekoracyjne folie okienne

Jak zapewnia Irena Holmstedt, prezes firmy Fincomfort zajmującej się kompleksową realizacją domów Omatalo w Polsce, budynki tego producenta posiadają najwyższą klasę energetyczną – klasę A potwierdzoną certyfikatami jakości CE. – Na tak wysoki standard składa się kilka czynników i wiele lat doświadczenia. Omatalo posiada energetycznie wydajne konstrukcje, co jest zasługą zastosowania o wiele grubszej izolacji ścian, doskonałego radzenia sobie z unikaniem mostków termicznych w konstrukcji ramy, czy też montowania okien i drzwi o bardzo niskim współczynniku przenikalności. Oczywiście nie można byłoby uzyskać tak dobrych efektów bez odpowiedniego procesu wytwarzania modułów w fabrykach. Tego typu technologia pozwala na całkowite wyeliminowanie błędów w sztuce budowlanej i ciesielskiej oraz zapewnia dbałość o każdy milimetr kwadratowy produkowanego elementu, czego nie da się uzyskać, budując dom tradycyjny, bezpośrednio na placu budowy.

Finowie stawiają także na ekologię, o którą także i my, Polacy, zaczynamy w ostatnich latach coraz bardziej dbać. Fińskie domy modułowe produkowane są w fabrykach w przyjazny dla środowiska sposób, bez stosowania jakichkolwiek substancji chemicznych. Dodatkowych atutem jest samo pozyskiwanie drewna zgodne z przyjazną gospodarką leśną.

Krótki czas budowy i niskie koszty
Irena Holmstedt z firmy Fincomfort zapewnia, że domy Omatalo stawiane są w maksymalnie krótkim czasie. – Budowa fundamentów trwa około trzy tygodnie, a wzniesienie ścian i montaż dachu trwa zaledwie około tygodnia. Na budowę domu w stanie surowym zamkniętym od rozpoczęcia prac fundamentowych potrzebujemy około trzech miesięcy. Etap wykonywania instalacji oraz wykończenia to około trzy – cztery miesiące. Dodatkowo realizowanie inwestycji przez jednego wykonawcę daje gwarancję, że w całości będzie on odpowiedzialny za pomyślny przebieg budowy.

Wszystkie projekty domów tego typu nastawione są na ekonomię. Architekci dbają więc o to, by każdy centymetr kwadratowy powierzchni budynku był jak najlepiej wykorzystywany i funkcjonalny. Poza tym nie ma możliwości, by jakiekolwiek materiały na placu budowy się marnowały. Cena całej inwestycji oscyluje na średnim poziomie, przy czym energooszczędność wpływa na wyjątkowo niskie koszty utrzymania domu, co szybko daje się zauważyć jako wielka zaleta i gwarantuje zwrot poniesionych nakładów finansowych.

Skandynawskie drewniane domy prefabrykowane to doskonała alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Technologie tego typu mają mnóstwo zalet i z sukcesem są wykorzystywane w wielu krajach europejskich. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach stają się one coraz bardziej popularne także w naszym kraju.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
4 (1 głos)