Florystyczne motywy na ścianach

jadalnia

fot. jadalnia

Ornamenty inspirowane motywami roślinnymi to modne akcenty, które tworzą we wnętrzu przyjazny klimat. Wystarczą jedynie kolorowe farby i modne inspiracje i szablony aby samodzielnie wyczarować na ścianie gustowne dekoracje. Jak udekorować ściany kwiecistymi wzorami?

Zobacz również: Urządzamy kuchnię!

Natura jest nieskończonym źródłem inspiracji. Warto przenieść jej fragment do naszych mieszkań w formie subtelnych dekoracji. Wijące się kształty zwiewnych liści, rozkwitających kwiatów, ziół i traw idealnie pasują do każdego stylu aranżacji – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.

jadalnia

fot. jadalnia

Tego typu dekoracje najprościej jest wykonać przy pomocy gotowych szablonów. Aby uzyskać zadowalający efekt, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze podłoże musi być równe i czyste, a szablon musi idealnie przylegać do malowanej powierzchni (najlepiej przymocować go do ściany za pomocą taśmy malarskiej). Najlepszą metodą malowania wzorów jest tzw. tepowanie. Polega ono na dotykaniu ściany punktowo specjalnie przygotowaną gąbką, pod kątem prostym do podłoża. Wówczas krawędzie wzoru będą równe. Niezbędna jest wysokiej jakości farba, o odpowiedniej konsystencji i dobrej sile krycia, taka jak Tikkurila Optiva Matt, która nie podcieka pod szablon i pomaga uzyskać wyrazisty wzór.

Do wykonania kwiatowych motywów dekoracyjnych można wykorzystać mocne, kontrastowe kolory, przypominające stylistykę lat 60-tych lub oprzeć się na delikatnych barwach pastelowych. Oryginalny efekt uzyskamy stosując farby o perłowym, srebrzystym lub złotym połysku, jak np. Tikkurila Taika Pearl Paint. Motyw dekoracyjny można też przeskalować do wersji wielokrotnie większej od oryginału. Z kolei osoby poszukujące delikatniejszych rozwiązań, mogą sięgnąć po drobne, powtarzające się na powierzchni ściany motywy.

Złote akcenty

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Motywy roślinne w złotym kolorze, pełne szlachetnej wytworności, nadadzą jadalni uroczystego charakteru. Należy jednak pamiętać, by złote odcienie stosować w sposób rozsądny dzięki czemu zostanie zachowany klasyczny wymiar aranżacji. Złoto najlepiej prezentuje się w towarzystwie stonowanych odcieni (biele, beże) i mebli o prostej formie.

Wielobarwne liście
Wymalowane z użyciem szablonów duże aplikacje nadają pomieszczeniu oryginalny charakter. Warto je zróżnicować kolorystycznie (zwłaszcza, gdy elementy wyposażenia wnętrza pozostają w stonowanych kolorach). Najlepszy efekt uzyskamy poruszając się w obrębie palety zbliżonych barw, by uniknąć aranżacyjnego chaosu. Dekoracje ścienne inspirowane kształtem roślinnym wprowadzają do wnętrza ożywczy powiew, przełamując surowość ciężkich, drewnianych mebli.

Kwiatowo – czyli radośnie

salon

fot. salon

Kwiatowe motywy w energetyzującym pomarańczowym kolorze to świetny pomysł na nietuzinkową aranżację pokoju dziecięcego. Ten optymistyczny akcent pomoże z radośnie rozpocząć każdy dzień. Tak żywy motyw o mocnej barwie dobrze jest wykonać tylko na jednej ścianie, a kolorem tła najbezpieczniej uczynić biel. Wówczas ornament nie zdominuje całości aranżacji, pozostając jej wyjątkowym elementem dekoracyjnym.

Naturalne ukojenie
Kącik wypoczynkowy w ciepłych kolorach ziemi sprzyja efektywnemu wypoczynkowy i wyciszeniu. Wyjątkowego uroku doda temu miejscu wymalowany na ścianie kwiecisty wzór. Klimatu wnętrza dopełnią elementy wyposażenia wykonane z naturalnych materiałów: wygodny, wiklinowy fotel i miękki koc.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)