Fortuna ukryta w ogrodzie

ogród japoński

fot. ogród japoński

Dobrze utrzymany ogród może zwiększyć rynkową wartość nieruchomości nawet o 18% – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna. Opłaca się dbać o przydomową zieleń – każda złotówka zainwestowana w ogród, w przypadku sprzedaży, zwraca się ponad dwukrotnie.

Wyniki badania, w którym wzięło udział 5000 właścicieli podmiejskich nieruchomości z dziewięciu krajów, z czterech kontynentów wskazały, że stan ogrodu wywiera wyraźny wpływ na cenę nieruchomości. Mimo, iż dla 66% ankietowanych jest on przede wszystkim miejscem relaksu, coraz częściej traktuje się go jako inwestycję. Średnia światowa wskazuje, że dobrze utrzymany ogród może potencjalnie podnieść wartość nieruchomości o 16%, a w Polsce nawet o 18%. „Remont kuchni bądź łazienki to w powszechnej opinii najbardziej rozsądna inwestycja w nieruchomość. Jednak okazuje się, że bardziej opłaca się inwestowanie w ogród. Być może dlatego, że wraz z biegiem czasu ogród zyskuje na wartości” – powiedział Krzysztof Wardęga, Dyrektor Zarządzający Husqvarna Poland.

Polak liczyć potrafi

ceny nieruchomości

fot. ceny nieruchomości

W raporcie opracowany został współczynnik „Zwrot inwestycji w przypadku sprzedaży”, który pozwala oszacować opłacalność ogrodowych inwestycji. W Polsce w 2010r. każda złotówka zainwestowana w utrzymanie ogrodu zwróciła się ponad dwukrotnie (2,2 raza), co plasuje nas przed USA (1,8 raza) i Rosją (1,5 raza). Średni światowy zwrot kwoty zainwestowanej w ogród w przypadku sprzedaży nieruchomości wynosi 3,1. Najwięcej korzyści finansowych można zyskać w Japonii (5,1) i Francji (5,0) „Każdy właściciel ogrodu, może dokładnie obliczyć ile zarobi inwestując w przydomową zieleń za pomocą wirtualnego narzędzia dostępnego on-line tzw. kalkulatora ogrodniczego. Zaczynając od samej ziemi, użytkownik może dodawać poszczególne elementy ogrodu takie jak: trawnik, kwiaty, meble ogrodowe, drzewa i jednocześnie obserwować szacunkowy wzrost ceny swojej nieruchomości” – dodaje Krzysztof Wardęga.

nieruchomości

Przeczytaj również: Pepino gold

fot. nieruchomości

Od kilku lat ogrodnictwo jest popularnym tematem, szczególnie w państwach szybko rozwijających się. W latach 2008 – 2013 eksperci prognozują wzrost globalnych wydatków na ogrodnictwo o 1,8%. Również w Polsce ogrodnictwo jest bardzo modne co jest wynikiem radykalnego rozwoju kraju w ciągu ostatnich 20 lat. Polacy inwestują coraz więcej czasu i pieniędzy w ogrody, które stają się wyznacznikiem pozycji społecznej. Przeciętny Polak, na spełnienie marzeń o posiadaniu pięknego ogrodu, wydaje rocznie 76 dolarów. Elementy, które w największym stopniu podnoszą wartość nieruchomości i w które opłaca się inwestować to: trawnik, duża powierzchnia ogrodu umożliwiająca spotkania towarzyskie, kamienne ścieżki i chodniki, drzewa i krzewy ozdobne oraz dobrze utrzymany żywopłot.

Globalny Raport Ogrodniczy Husqvarna 2011 został przygotowany, na zlecenie firmy Husqvarna, przez Kairos Future, międzynarodową firmę badawczą. Globalny Raport Ogrodniczy jest corocznym badaniem dotyczącym trendów w ogrodnictwie. W tym roku w ankiecie wzięło udział 5 000 właścicieli domów z ogrodem, z dziewięciu różnych krajów, z czterech kontynentów.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)