Fugowanie płytek gresowych – jak fugować gres, by zachwycał przez lata?

Fugowanie gresu

Spoinowanie wykonuje się najwcześniej dwie doby po ułożeniu płytek ceramicznych. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje zaprawa klejowa do całkowitego związania i utwardzenia się. Dobrze dobrana i wykonana fuga zapewni właściwą pracę posadzki, nie będzie pękać ani się kruszyć.

Fugowanie płytek gresowych

fot. Fugowanie płytek gresowych

Jak dobierać fugi do płytek? Rodzaje zapraw

Fugowanie płytek rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej fugi. Warto pojechać do marketu budowlanego z wycinkiem płytki ceramicznej, aby jak najlepiej dobrać produkt zarówno pod względem specyfikacji i zastosowania, jak również estetycznym. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów zapraw do spoinowania. Nie wszystkie jednak nadają się do fugowania każdego rodzaju płytek.

Przeczytaj również: Montaż rolety okiennej w kwadrans
Gres we wnętrzu - fugowanie płytek gresowych

fot. Gres we wnętrzu – fugowanie płytek gresowych

Rodzaje zapraw:

  • Zaprawa cementowa – nie powinno stosować się jej do powierzchni marmurowych. Ponadto nie jest odporna na działanie wody i środków chemicznych. Najczęściej służy do spoinowania w pomieszczeniach nienarażonych na działanie wody i wilgoci.
  • Zaprawa cementowa uelastyczniona – stosuje się na powierzchniach odkształcalnych jak płyty g-k i ogrzewanie podłogowe.
  • Zaprawa cementowo-epoksydowa – spoina ta jest odporna na ścieranie i doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych. Sprawdzi się idealnie do porowatych płytek ceramicznych.
  • Zaprawa epoksydowa – stosuje się w pomieszczeniach wilgotnych. Jest odporna na działanie wody i środków chemicznych, dlatego z pewnością sprawdzi się w kuchni i w łazience.
  • Masy elastyczne silikonowe – służą do spoinowania miejsc, w których stykają się różne rodzaje materiałów, np. naroża ścian czy szczeliny przy urządzeniach sanitarnych. Masa dokładnie wypełni te miejsca, nie będzie pękać ani kruszyć się.

Fugowanie gresu polerowanego i niepolerowanego

Spoinowanie gresu jest dosyć problematyczne. Wiele płytek ceramicznych z gresu nieszkliwionego i z gresu polerowanego wykazuje małą odporność na trwałe odbarwienia, np. od fugi. Z tego powodu warto wybrać spoinę o kolorze najbardziej zbliżonym do wybarwienia płytek. Wszystko jednak zależy od jakości produktu, dlatego przed rozpoczęciem prac należy wykonać próbę na niepotrzebnym fragmencie płytki. Wystarczy nanieść na niego odrobinę masy, poczekać aż wyschnie, a następnie spróbować ją usunąć. Jeśli powierzchnia pozostanie odbarwiona, oznacza to, że trzeba zastosować specjalny środek zabezpieczający. Działanie takiej substancji warto wcześniej sprawdzić na fragmencie płytki, ponieważ powinna ona wchłonąć się, nie pozostawiając widocznej powłoki. Ponadto nawet po zabezpieczeniu zewnętrznej warstwy kafelków, należy zachować wyjątkową ostrożność podczas nakładania fugi.

Poszczególne kafelki można okleić taśmą ochronną, która zabezpieczy je przed odbarwieniem, a spoinę nakładać w taki sposób, aby nie wybrudzić płytek. Jest to sposób spoinowania dla bardzo cierpliwych, ale daje najlepsze rezultaty. Jeśli mimo tego po fugowaniu pozostaną niewielkie plamy, można spróbować zmyć je specjalnym płynem do uporczywych zabrudzeń, osadu, brudu, pozostałości zapraw budowlanych wapiennych i cementowych, np. Atlas Szop. Myjąc płytki takimi środkami czystości, należy z kolei zadbać, by nie miały kontaktu z fugą, którą mogą trwale odbarwić i uszkodzić.

Schody gresowe - jak fugować płytki

fot. Schody gresowe – jak fugować płytki

Sending
Ocena artykułu
3.5 (2 głosów)