Fundamenty – ważne czy może jednak nie?

Fundament… Po co mamy się tak przykładać do jego wykonania, skoro i tak zostanie zasypany. W końcu spoglądający zza płotu sąsiedzi, nie będą chwalić tego co jest pod ziemia. Ich uwagę przyciągnie nasz dom. Czy jest duży, czy mamy ładne okna i drzwi, czy nasz dach dobrze się prezentuje?

Zaciekawi ich nawet czy mamy zadbany plac przed domem. Wszystko będzie ciekawsze niż fundament schowany pod ziemią. Jednak, czy po paru latach, nadal będziemy tak błaho podchodzić do tematu, kiedy to w naszej piwnicy, a nie sąsiada, wraz z pojawiającą się odwilżą, zacznie stać woda. Kiedy na ścianach pojawią się pierwsze rysy, wskazujące na za słaby fundament. Otóż wcale tak stać się musi, pod warunkiem, że zapoznamy się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Pierwsza rzeczą jaką musimy zrobić, planując kupno działki jest rozpoznanie terenu. Chodzi tu o zwykłą rozmowę z sąsiadami. Spytać się o poziom wody w studniach – czy w ostatnim czasie nie uległ zmianie. Czy na terenie naszej przyszłej działki przy wiosennych roztopach, czy po dużej ulewie nie zalega woda. Dowiedzieć się czy przypadkiem nie było tam kiedyś wysypiska śmieci, jeziorka czy nie przepływał tam nawet najmniejszy strumyk. Są to bardzo ważne informacje, gdyż znacząco wpływają na jakoś warunków gruntowo – wodnych.
Warto również zwrócić się do firmy, która zajmuję się badaniem geotechnicznym gruntu. Jest to spory wydatek, jednak warto zainwestować te parę złoty, niż by się miało okazać, że działka która zakupiliśmy, zupełnie nie nadaje się do zabudowy.

Gdy warunki gruntowo – wodne są nam już znane, czas podjąć właściwą decyzje odnośnie posadowienia budynku.
Przy mało skomplikowanych warunkach gruntowych możemy stosować posadowienie bezpośrednie. Do najczęściej stosowanych należą ławy i stopy fundamentowe.
Ławy fundamentowe stosuje się pod głównie pod ścianami lub rzędami słupów najczęściej z żelbetu. Ławy wykonuje jako monolityczne. Ich przekrój poprzeczny jest najczęściej prostokątny, trapezowy bądź schodkowy. Szerokość ławy ma zazwyczaj do 1,20m i wysokość min. 0,30m.
Stopy fundamentowe stosuje się pod słupy, filary itp. Tu również zazwyczaj jako materiał konstrukcyjny stosowany jest żelbet, czasem cegła i kamień. Jeśli chodzi o kształt stopy, wszystko zależy od tego czy jest obciążona osiowo czy mimośrodowo. Jeśli osiowo, wykonujemy stopę kwadratową, gdy jednak obciążenie działa mimośrodowo – jest to kształt prostokąta wydłużonego w płaszczyźnie działania obciążenia.

fundamenty

fot. fundamenty

Przy ustalaniu głębokości posadowienia musimy wziąć pod uwagę:
– poziom zwierciadła wody gruntowej
– rodzaj i głębokość gruntu
– głębokość posadowienia obiektów sąsiednich
– głębokość przemarzania właściwą dla rejonu w którym rozpoczynamy budowę.
Należy również pamiętać, że zagłębienie podstawy fundamentu do powierzchni terenu przyległego musi mieć min 0,5m, a w gruntach wysadzinowych i organicznych powinien znajdować się poniżej głębokości przemarzania Hz.
Nawet jeżeli poziom gruntowy jest niski, dobrze jest zrobić izolację poziomą. Podciąganie kapilarne rozłożone w czasie, może być gorsze od bezpośredniego naporu wody.

Niestety nie zawsze możemy posadowić bezpośrednio. Czasem istnieje konieczność pośredniego posadowienia budynku. Stosuje się wtedy pale, ściany szczelinowe bądź studnie, które przekazują obciążenie na głębiej położone warstwy podłoża gruntowego.
Pale przekazują obciążenie na podłoże przez tarcie na pobocznicy i docisk pod stopą pala. Najczęściej stosowane pale są betonowe lub żelbetowe. Ze względu na sposób wprowadzenia w grunt rozróżnia się pale wiercone, wkręcane, wbijane, wciskane lub wwibrowywane. Na palach opieramy fundamenty w postaci ław, stóp, płyt. Pod ławami rozmieszcza się je w dwóch rzędach, symetrycznie lub mijankowo. Pod stopami stosuje się min 3 pale.
Oprócz pali jako elementy pośredniego posadowienia stosuje się ściany szczelinowe. Podczas budowy pełnią role obudowy wykopu. Trzeba ją w trakcie realizacji wykopu i części podziemnej budynku odpowiednio rozpierać.

Biorąc się za budowę swojego pierwszego domu, gdzie najważniejszym etapem jest odpowiednie dobranie i wykonanie fundamentów, warto skorzystać z pomocy doświadczonego kolegi bądź firmy specjalizującej się w tej dziedzinie. Bo jak mówi stare przysłowie: Fundamentem mądrości, jest swojej nie ufać mądrości.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)