Fundusz inwestujący pieniądze w mieszkania do wynajmu

budowa

fot. budowa

Oprócz programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych rząd przygotowuje jeszcze jedną inicjatywę na kolejne lata. W ramach programu Inwestycje Polskie, Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Ministerstwem Finansów zaprezentował koncepcję utworzenia specjalnego funduszu inwestycyjnego, którego celem będzie zwiększenie dostępności mieszkań do wynajęcia w największych miastach.

Zgodnie z założeniem Fundusz Mieszkań na Wynajem, w ciągu czterech nadchodzących lat, ma dostarczyć na rynek 20 tys. mieszkań. Deweloperzy zarobili by na tym ok. 5 mld zł. Fundusz nie będzie inwestował w pojedyncze mieszkania. Interesować go będą całe budynki, ewentualnie klatki schodowe gotowe do zasiedlenia. Ponadto mieszkania na wynajem będą musiały być także wykończone i wyposażone tak by można było od razu w nich zamieszkać. W obszarze zainteresowań Funduszu mają być małe mieszkania: kawalerki lub mieszkania z jedną lub dwiema sypialniami.

Ile będzie kosztował wynajem mieszkania od państwa?
W założeniu czynsze wynajmu mieszkań od państwa mają być niższe od stawek obowiązujących regularnie na wolnym rynku, ale wyższe niż w lokalach komunalnych. Punktem odniesienia ma być czynsz zbliżony do poziomu dającego zwrot na poziomie 4% wartości nieruchomości. Najemcy mają być weryfikowani pod względem zdolności do opłacenia czynszu.

Założenia programu budzą mnóstwo kontrowersji i potencjalnych zagrożeń. Jednak przy analizie założeń programu warto docenić jeden aspekt – rząd wreszcie dostrzegł, iż rozwiązywanie problemów mieszkaniowych może następować nie tylko poprzez promowanie zakupu mieszkania na własność (RnS, MdM), ale również poprzez zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)