Funkcjonalne projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda zastosowanie paneli słonecznych, pomp ciepła lub wentylacji mechanicznej zwiększa koszty budowy, ale inwestycja w innowacyjne rozwiązania z pewnością opłaci się już po kilku latach. Mieszkańcy mogą mieć także pewność, że chronią środowisko naturalne, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Na jakie projekty energooszczędnych domów warto zwrócić uwagę?

Klasyczna elegancja w nowoczesnym stylu

Jeśli zależy Ci na instalacji systemu solarnego i fotowoltaicznego, powinieneś przejrzeć projekty domów ze spadzistym dachem, na którym najłatwiej zainstalować panele pochłaniające dużą ilość światła słonecznego. Piętrowe domy mają wiele zalet. Przede wszystkim zyskujesz dodatkową przestrzeń na pokoje, sypialnie lub pomieszczenia do przechowywania. Skosy na piętrze możesz wykorzystać w różny sposób, aranżując tam np. szafę. A jeśli zdecydujesz się zamontować okna dachowe, zyskasz przytulne wnętrze, gdzie chętnie będziesz spędzać czas. Ciekawe projekty energooszczędnych domów ze spadzistym dachem oferuje Pracownia Projektowa Archipelag. Projekt domu Andreas łączy w sobie elegancki i klasyczny wygląd bryły budynku z możliwością zastosowania innowacyjnych systemów grzewczych.

Zobacz również: Wirtualny Ogród PRO

Dom energooszczędny 1

fot. Dom energooszczędny 1

Niskie zużycie energii użytkowej

Wybierając projekt domu, należy także mieć na uwadze wysokość kosztów ogrzewania. Im lepiej ocieplony budynek (dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów budowlanych zatrzymujących ciepło w murach), tym niższe wydatki zostaną poniesione na ocieplenie poszczególnych pomieszczeń. Jednym z energooszczędnych rozwiązań jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. Dzięki zainstalowaniu takiego systemu można osiągnąć zużycie energii użytkowej poniżej 40 kWh/m² rok. Mieszkańcy z pewnością odczują różnicę w niższych kosztach eksploatacji budynku.

Dom energooszczędny 2

fot. Dom energooszczędny 2

Przemyślany rozkład pomieszczeń

Jeśli decydujesz się na dom energooszczędny, przede wszystkim wybierz projekt z układem pomieszczeń, który będzie odpowiadał twoim potrzebom mieszkaniowym. Funkcjonalny podział na strefy to coś, co będziesz cenił w swoim budynku. Przemyśl kwestię prywatności wszystkich członków rodziny, swobodę przemieszczania się i dodatkową powierzchnię na przechowywanie różnych rzeczy. Miej na uwadze, że budowa domu to inwestycja na długie lata.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)