Funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

Bezstresowy powrót do szkoły   funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

fot. Bezstresowy powrót do szkoły funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

Koniec wakacji to trudny moment dla każdego dziecka, ponieważ wiąże się on z powrotem do szkoły. Możemy ułatwić uczniowi powrót do nauki po dwumiesięcznej przerwie poprzez zapewnienie odpowiednich warunków, które będą stymulować jego rozwój. Jak urządzić pokój dziecka, aby codzienne odrabianie lekcji sprawiało przyjemność – radzą eksperci firmy Komandor.

Przeczytaj również: Calmo – wypoczywaj zdrowo!

Strefa małego geniusza
Bardzo istotny jest podział pokoju na funkcjonalne strefy, które ułatwią dziecku zarówno skupienie się na nauce, a po niej relaks przy zabawie. W strefie nauki bardzo istotne jest biurko, przy którym uczeń spędza dużo czasu. „Zwróćmy uwagę na ergonomię i funkcjonalność przedmiotu, by był nie tylko wygodny, ale przede wszystkim dopasowany do wzrostu dziecka. Ważna jest zatem wysokość blatu i jego szerokość – biurko musi być na tyle głębokie, by można było swobodnie postawić na nim książki, zeszyty, przybory szkolne, lampkę i monitor, który powinien być ustawiony 60-70 cm od twarzy siedzącego dziecka. Natomiast klawiaturę komputera najlepiej umieścić na wysuwanej półce pod blatem” – mówi Monika Szczęsny, Projektant Wnętrz firmy Komandor. Młodszym pociechom, które dopiero rozpoczynają edukację szkolną, wystarczy biurko o głębokości 50 cm.

Bezstresowy powrót do szkoły   funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

Przeczytaj: Szkło w domu

fot. Bezstresowy powrót do szkoły funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

Ważne aby biurko posiadało szuflady i szafki, w których będzie można przechowywać wszystkie niezbędne przybory szkolne. Pod biurkiem można postawić kosz na papiery, a nad blatem warto zawiesić tablicę magnetyczną lub korkową, na której będzie mogło umieścić plan lekcji, tabliczkę mnożenia i wszystkie ważne informacje. Nie możemy zapomnieć o pudełkach i pojemnikach na drobne przedmioty jak np. długopisy, ołówki i linijki, dzięki którym wszystkie niezbędne przybory do pisania będą pod ręką.

Bardzo ważny jest także zakup odpowiedniego krzesła, które powinno być dobrane do wzrostu dziecka. Ważne, by było ergonomiczne i dobre jakościowo, ponieważ w dużej mierze od niego zależy prawidłowa postawa naszej pociechy. Krzesło powinno mieć regulację oparcia i wysokości siedziska oraz podłokietniki. Uczeń siedząc, powinien mieć nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy oparte na podłodze. Jeśli dziecko nie dosięga stopami do podłogi, warto zainwestować w podnóżek o regulowanej wysokości.

Więcej światła!

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Biurko najlepiej postawić blisko okna, aby umożliwić dziecku naukę przy świetle dziennym. Dobrym pomysłem jest ustawienie biurka w taki sposób, by uczeń siedział bokiem do okna – praworęczny będzie miał światło z lewej strony, natomiast leworęczny – z prawej. Jeśli jednak mieszkamy przy ruchliwej ulicy, trzeba je oddalić od okna, aby hałas i widok nie rozpraszał dziecka. Musimy także zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Najwygodniejsza będzie lampka z długim ramieniem, którą można odpowiednio ustawić – do czytania i pisania. Oczywiście należy pamiętać, że dla praworęcznych dzieci lampki stawiamy po lewej stronie, a dla leworęcznych po prawej. Nie zapominajmy także, że oczy męczą się przy zbyt dużych kontrastach, dlatego prócz biurkowej lampki, warto zadbać o odpowiednie światło górne.

Chaos opanowany
Aranżując pokój dziecka musimy pomyśleć także o strefie przechowywania, aby ułatwić dziecku szybkie odnajdywanie rzeczy, a także utrzymanie porządku w pokoju. W tym celu sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwnymi, która pomieści odzież, obuwie, plecak, książki, a nawet zabawki dziecka. Nie zapominajmy także o organizacji przestrzeni wewnątrz mebla. „Oprócz drążka, na którym będziemy mogli powiesić płaszcze i kurtki, warto w szafie zamontować półki, gdzie położymy spodnie, bluzy i koszulki. Na górnych półkach możemy przechowywać rzadziej używane przedmioty, np. pościel i odzież sezonową, natomiast w dolnej przestrzeni mebla zmieszczą się kosze i pudełka na zabawki. Część szafy możemy przeznaczyć również na regał – zamontować półki, na których ustawimy książki” – mówi Monika Szczęsny. Istotne jest także, aby małe meble były bezpieczne, dlatego warto pamiętać o zamontowaniu domykaczy gazowych, które wyhamowują drzwi i łagodnie je domykają, dzięki czemu nie ma ryzyka przytrzaśnięcia dłoni.

Bezstresowy powrót do szkoły   funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

fot. Bezstresowy powrót do szkoły funkcjonalny i przyjazny pokój ucznia

Szafa z drzwiami przesuwnymi może także posłużyć jako ciekawy element dekoracyjny w pokoju dziecka. Wszystko zależy od frontów, które wybierzemy. Dzieciaki uwielbiają żywe kolory – dziewczynki gustują w różu, natomiast chłopcy lubią zielony i niebieski. Możemy zdecydować się na bezpieczne szklane fronty z bogatej palety kolorystycznej, które są zabezpieczone folią, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości.
Nastolatki lubią podkreślać swój indywidualizm i własny styl, dlatego spodobają im się wypełnienia z grafiką na szkle. „Dowolną grafikę można nadrukować na szkle, dzięki czemu mebel jest jeszcze bardziej wyjątkowy i osobisty” – dodaje Monika Szczęsny.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)