Garaż w domu jednorodzinnym: razem czy osobno?

Domy jednorodzinne budowane są coraz częściej z dala od centrum miast. Codzienne dojazdy do pracy lub szkoły wymagają posiadania własnego samochodu, który najchętniej parkujemy we własnym garażu.

Garaż może znajdować się w bryle domu lub stanowić zupełnie odrębny budynek. Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji. Ostateczny wybór jednego z nich może być jednak uzależniony nie tylko od naszych indywidualnych upodobań i preferencji, ale także od wielkości i koncepcji zagospodarowania działki.

Garaż połączony z domem
Inwestorzy coraz częściej wybierają projekty z takim rozwiązaniem, ponieważ jest ono bardzo wygodne. Przykłady można mnożyć – nawet gdy pada, do samochodu wsiadamy suchą stopą, zimą możemy pójść do auta po zapomniany przedmiot bez konieczności ubierania się, zakupy trafiają z bagażnika wprost do kuchni lub spiżarni, itd. Argumentem przemawiającym za nim jest też oszczędność powierzchni działki. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy niezbyt dużą parcelą, a jeszcze marzymy o pięknie urządzonym, bujnym ogrodzie.

Zobacz również: Domowe skrzynki na listy

Połączenie garażu z domem można zaprojektować w różny sposób. Może on być wbudowany w bryłę domu np. „Dom w aksamitkach 2” Biura Projektów ARCHON+ lub stanowić wydzielony przestrzennie element rozbudowanej bryły, służący na przykład celom gospodarczo-technicznym. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest projekt ARCHON+ „Dom w kalateach 4”. Aby zachować właściwą hierarchię brył i wyeksponować część mieszkalną budynku, architekci zaprojektowali niższy dach nad garażem.

Atutem łączenia domu z garażem jest też możliwość wykorzystania przestrzeni nad nim na cele mieszkalne. To ważne zwłaszcza w małych domach, w których liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy.

W projekcie „Dom w rododendronach 6 (P)” nad garażem została zaprojektowana dodatkowa sypialnia dla dzieci z niewielką, funkcjonalną garderobą. W większych domach metraż ten można wykorzystać z większą fantazją – na pokój sportowy, fitness club, kino domowe lub wielofunkcyjne pomieszczenie rekreacyjne.
Wybierając projekt domu z garażem w bryle musimy zwrócić uwagę do jakiego pomieszczenia wchodzi się opuszczając garaż. Najlepiej, gdy jest to przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze (kotłownia), ponieważ stanowią one rodzaj śluzy chroniącej dom przed zapachami i zanieczyszczeniami z garażu i dodatkowo stanowiącej barierę termiczną ograniczającą straty ciepła z pomieszczeń mieszkalnych – podkreśla arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów ARCHON+

Garaż w osobnym budynku
To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy nie ogranicza nas powierzchnia działki. W takim przypadku garaż może być naprawdę duży i oprócz samochodów pomieścić sprzęt sportowy i ogrodniczy, a także wszelkie chwilowo niepotrzebne rzeczy. Można też urządzić w nim warsztat, który – dzięki pewnemu oddaleniu od domu – nie będzie uciążliwy dla jego mieszkańców, lub pracownię, a nawet mieszkanko dla dorastającego dziecka.

garaż

fot. garaż

Jest jednak jedna bardzo ważna zasada. Garaż powinien być dopasowany stylistycznie i materiałowo do domu, ponieważ w innym przypadku na działce zapanuje prawdziwy chaos.
Budowa odrębnego budynku garażowego może też przynieść nieco oszczędności – nie poniesiemy kosztów związanych z ociepleniem, a także zakupem drzwi antywłamaniowych – dodaje arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów ARCHON+

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)