Glorioza w mieszkaniu

Glorioza

fot. Glorioza

Glorioza (Gloriosa rothschildiana) należy do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae), jest egzotycznym kwiatem pochodzącym z tropików (Azja, Afryka), produkowanym pod osłonami już od ponad 50 lat. Ostatnio glorioza powróciła do łask, bowiem, nastała moda na oryginalne dekoracje wnętrz, a także na małe bukieciki, do których szczególnie się nadaje. Glorioza to pnącze wieloletnie dorastające do 2 metrów wysokości o długich, lancetowatych liściach. Kwiaty ma osadzone na długich łodyżkach z 6 czerwono – żółtymi płatkami. Bardzo ozdobne są też duże pręciki i słupek.

Uprawa:
Gloriozę można uprawiać z nasion przez cały rok. Najlepiej wysiewać nasiona w kwietniu lub w maju wówczas przy dostatecznym dostępie światła i odpowiedniej temp. w lecie kwitnienie będzie obfite. Przed wysianiem nasion pokrytych czerwoną, lśniącą otoczką, należy je moczyć w ciepłej wodzie (23–25°C) przez 1 dobę. Następnie wysiewamy nasiona na głębokość max 1 cm, punktowo do przygotowanej ziemi ( najlepiej substratu torfowego, mieszanka ziemi liściowej, torfu i piasku pH 5,5), przykrywamy warstwą piasku lub perlitu. Nasiona kiełkują do kilku tygodni najlepiej w jasnym i ciepłym pomieszczeniu 25°C. Pamiętamy o podlewaniu, podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre.

Pielęgnacja: Glorioza to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa lub tarasowa. Latem może być wystawiana na zewnątrz, powinna jednak rosnąć w półcieniu. Wymagania gloriozy w stosunku do temperatury są dość wysokie. Temperatura podłoża powinna wynosić 17–20°C, a powietrza od 18°C, przy pochmurnej pogodzie, do 30°C latem, w dni słoneczne. Zapotrzebowanie rośliny na wodę również jest dość spore. W miarę wzrostu zwiększa się dawki wody i częstotliwość podlewania, a podczas letnich upałów dodatkowo zrasza się rośliny. Na wiosnę nawozimy roślinę nawozami długo działającymi, które mieszamy z podłożem. Przed nadchodzącą zimą ścinamy część nadziemną rośliny, natomiast podziemną bulwę pokrytą jasnobrązowa skórką przechowujemy w torfie w temp ok. 15°C. W lutym przenosimy ją do przygotowanego podłoża. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulw i wynosi 4–6 cm. Po kilku, a najpóźniej kilkunastu dniach od sadzenia rośliny zaczynają szybko rosnąć. Glorioza wymaga konstrukcji wspierającej.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)