Gotowanie w domu

misy

fot. misy

Niegdyś czymś zupełnie naturalnym było własnoręczne przygotowanie posiłków. W każdej rodzinie, każdego dnia, jadło się domowe obiady, pieczołowicie przygotowywane przez mamę lub babcię.

Zobacz również: Stalowa skórka

Po całym dniu w szkole i pracy rodziny zasiadały przy wspólnym stole, by przy pysznej zupie pomidorowej albo doskonałych pierogach podzielić się wrażeniami z całego dnia. W dzisiejszych czasach, niestety, coraz więcej pracujemy, a coraz mniej czasu spędzamy z bliskimi. Także przy wspólnym jedzeniu. Wiele dzieci je obiady w szkolnych stołówkach, a dorośli wybierają często lunch na mieście.

Ostatnie badania wykazały, że ponad 3 razy więcej czasu spędzamy na oglądaniu telewizji i sufrowaniu po Internecie niż jeszcze 10 lat temu, a coraz mniej poświęcamy na przygotowywanie posiłków. Jeszcze kilka lat temu telewizor i komputer były jedynie dodatkami do życia, teraz stają się powoli głównymi wypełniaczami wolnego czasu. Już nawet małe dzieci wiedzą, jak wejść do Internetu i włączyć ulubioną grę albo bajkę, jak uruchomić telewizor, a nawet jak włączyć film na DVD. Niestety, coraz częściej nie mają pojęcia, jak upiec ciasteczka oraz z czego składa się ich ulubiona potrawa.

garnki

fot. garnki

Kiedyś gotowanie zbliżało pokolenia – dziadkowie, rodzice i dzieci wspólnie przyrządzali ulubione potrawy – piekli ciasta na uroczystości rodzinne, komponowali sałatki, latem robili dżemy i inne przetwory, a na tłusty czwartek smażyli pączki. Dzisiaj, gdy wszystko można kupić, coraz rzadziej spędzamy czas na wspólnym przygotowywaniu posiłków. Czas to zmienić!

Gotowanie w domu ma wiele zalet – przygotowując samodzielnie posiłki, mamy pewność co do jakości składników. Możemy sami zdecydować, jakich użyjemy przypraw, wiemy, że w naszych potrawach nie znajdą się żadne sztuczne dodatki. Możemy eksperymentować z tradycyjnymi potrawami, tworząc ich zdrowsze, lżejsze wersje – śmietanę zastąpić jogurtem, a cukier miodem lub syropem z agawy.

naczynia

fot. naczynia

Warto przypomnieć sobie smaki, które pamiętamy z dzieciństwa, podpytać mamę lub babcię i tworzyć! Zaprośmy do wspólnego gotowania naszych bliskich. Aby wspólne kucharzenie było jeszcze przyjemniejsze, warto zaopatrzyć się w piękne akcesoria kuchenne, np., z serii Trattoria lub kolorowej linii Glamour. Obie serie oferuje włoska marka Bugatti. Wybierzmy piękną porcelanę, np., Nordic, marki Skagerak Denmark albo stylowe misy marki Rosendahl. Podane w nich potrawy będą prezentować się jeszcze piękniej!

Na koniec najważniejsze – dobre garnki. Doskonałej jakości, wytrzymałe i przede wszystkim bezpieczne. Wybór jest ogromny – od stalowych naczyń Demeyere (dostępne w ofercie na stronie Smak Prostoty), przez wyjątkowe żeliwo francuskich marek Staub i Le Creuset, aż po specjalistyczne, bezpieczne dla alergików garnki marki Silit. Zakup takich naczyń to inwestycja w wiele godzin wspólnego, zdrowego gotowania.

Chyba każdy z nas, w dzieciństwie, piekł świąteczne pierniczki z babcią i smażył z mamą puszyste naleśniki. Spróbujmy wyłączyć telewizor, zamknąć laptopa i jeszcze raz przeżyć te wspaniałe chwile. Zaprośmy do kuchni naszych rodziców, rodzeństwo, dzieci. Wspólne przygotowywanie posiłków na pewno dostarczy nam więcej rozrywki niż kolejny serial lub talent show.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)