Gromadzenie wody deszczowej

rynny i odwodnienia

fot. rynny i odwodnienia

Woda opadowa, w świetle prawa, jest ściekiem i powinna być odpowiednio zagospodarowana. Jej magazynowanie pozwala znacznie ograniczyć zużycie wody wodociągowej. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza wydatki w domowym budżecie,ale także przynosi znaczne korzyści dla środowiska naturalnego.

Woda deszczowa nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne. Zawiera dużo związków magnezu i wapnia. Dzięki temu znakomicie nadaje się do prania, a także do mycia samochodu. Natomiast warto wiedzieć, że zawiera roztwory słabych kwasów, co nadaje wodzie właściwości korozyjne. Oznacza to, że instalacja zbierająca wodę powinna być wykonana z materiałów, które nie są podatne na korozję.

pojemniki

fot. pojemniki

Deszczówka powinna być odprowadzana do kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej lub kanalizacji sanitarnej. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, wody opadowe mogą być odprowadzane do rowu melioracyjnego lub cieku wodnego.
Jeżeli działka znajduje się na terenie nieskanalizowanym, wody opadowe musimy zagospodarować na własnym terenie. Dobrze, gdy grunt jest przepuszczalny a poziom wód gruntowych niski, wtedy wody mogą być odprowadzane bezpośrednio do gruntu.

W momencie, gdy zalegają grunty słabo lub nieprzepuszczalne, wchłanianie deszczówki jest utrudnione. W takim przypadku należy zastosować studnie chłonne, które sięgają od powierzchni aż do warstwy przepuszczalnej. Warto jednak wiedzieć, że nie wolno ich umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkiem, ponieważ w razie nieszczelności ścianek może dojść do spiętrzenia wody w gruncie.

Woda opadowa może być także gromadzona w zagłębieniach w gruncie – w stawach lub oczkach wodnych. Z takich otwartych zbiorników część wody będzie jednak odparowywała w sposób naturalny. Jeżeli tego rodzaju zbiornik znajduje się na słabo przepuszczalnym podłożu, jego szczelność zachowana jest w sposób naturalny. W przypadku gruntów piaszczystych, po bokach i na dnie zbiornika należy ułożyć warstwę z gliny lub folii ogrodniczej.

Pompa do deszczówki

fot. Pompa do deszczówki

Deszczówka może być także gromadzona w szczelnych zbiornikach i wykorzystywana w gospodarstwie domowym np. do prania lub spłukiwania toalety. Należy przy tym jednak pamiętać, że tego rodzaju magazynowana woda nie spełnia wymogów wody pitnej i jej spożywanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Wodę opadową bez problemu można wykorzystywać w ogrodzie. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych dodatków. Z pewnością przyda się filtr, który montowany jest na rurze spustowej. Zatrzymuje on liście i inne zanieczyszczenia. Wyposażone są one dodatkowo w zabezpieczenia przelewowe i spust zapadkowy, który umożliwia przekierowanie deszczówki do kanalizacji lub gruntu.

Przydatnym rozwiązaniem mogą także okazać się pompy do deszczówki, które umieszczane są w zbiorniku naziemnym. Pozwalają one wygodnie korzystać z wody gromadzonej w zbiorniku. Takie urządzenie wyposażone jest w filtr i specjalną stopkę zapobiegającą zasysaniu większych zanieczyszczeń, co chroni je przed uszkodzeniami. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)