Grzanie od podstaw

ogrzewanie podłogowe

fot. ogrzewanie podłogowe

W Polsce mieszkania i domy trzeba ogrzewać prawie przez trzy czwarte roku. Nawet latem zdarzają się tak chłodne wieczory, że mamy ochotę włączyć instalację grzewczą. Dlatego kwestia wybrania odpowiedniego sposobu zapewnienia sobie optymalnej temperatury w domu jest dla nas bardzo istotna.

Przeczytaj również: System izolacji plastikowych rur

Z czym kojarzy nam się ogrzewanie mieszkania? Przede wszystkim z kaloryferami. Piece kaflowe to przeżytek, a ogrzewanie podłogowe jest z kolei kosztowną fanaberią odpowiednią dla bogaczy. Stop! Czas obalić kilka mitów dotyczących ogrzewania podłogowego.

Montaż
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy systemy ogrzewania podłogowego były rzadkością, koszty ich montażu okazywały się bardzo wysokie. Obecnie dzięki nowoczesnej technologii, szerszej wiedzy i doświadczeniu instalatorów, montaż instalacji ogrzewania podłogowego jest już niewiele droższy od montażu tradycyjnych grzejników. Odpowiedni projekt i właściwe wykonanie są więc opłacalną inwestycją.

Eksploatacja
Dobrze zaprojektowana instalacja podłogowa jest bardzo ekonomiczna. Po pierwsze instalacja ta nie osiąga ona tak wysokiej temperatury jak grzejniki. Ponadto równomierne unoszenie się ciepła od podłogi do sufitu eliminuje zjawisko gorąca na poziomie głowy połączonego z zimnem od podłogi.
Ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje z nowoczesnymi pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi, zarówno gazowymi, jak i olejowymi. Wykorzystuje ono wodę o stosunkowo niskiej temperaturze. cieplny niska temperatura wody zasilającej instalację to znaczne oszczędności – tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy AFRISO, produkującej armaturę zabezpieczającą i regulacyjną do instalacji wodnych.

Komfort użytkowania
Bardzo często można spotkać się z bezpodstawnymi opiniami, że ogrzewanie zainstalowane w posadzce sprzyja osadzaniu się kurzu i rozwojowi roztoczy. Podłogówka przekazuje ciepło przez promieniowanie, a nie ogrzane powietrze, co zapobiega ruchom powietrza. Zalecane do stosowania z ogrzewaniem podłogowym płytki, są łatwe do utrzymania w czystości. A co z domniemaną szkodliwością dla nóg, czyli np. powodowaniem powstawania żylaków?
Woda płynąca w instalacji podłogowej nie musi być bardzo ciepła, a więc także znajdująca się nad rurami podłoga nie jest gorąca. Zwykle jest ona neutralna w dotyku, nie ziębiąc (to plus dla stawów!) ani nie przegrzewając poruszających się po niej stóp, a jednocześnie równomiernie ogrzewając pomieszczenie – wyjaśnia pan Błażej.

Tak więc zapomnijmy o mitach i spójrzmy na fakty: ogrzewanie w podłodze to komfort, ekonomia i zdrowie w jednym. Warto zastanowić się nad jego montażem, wszędzie tam gdzie chcemy ułożyć płytki, czyli kuchni i łazience. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)