Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

grzejnik dekoracyjny

fot. grzejnik dekoracyjny

Podstawowym kryterium przy wyborze grzejnika powinno być to, że ma zapewniać ciepło w naszym domu. Jednak w XXI wieku stawiamy nie tylko na funkcjonalność, ale także wygląd. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne charakteryzuje efektowna forma, co nie musi wykluczać ich podstawowej funkcji. Jak wybrać idealny grzejnik dekoracyjny i nie popełnić błędu podczas doboru mocy grzewczej – radzi ekspert Purmo.

Estetyka wnętrz jest równie istotna, jak ich funkcje i użyteczność. Grzejniki dekoracyjne projektowane są z myślą o upiększaniu wnętrz. Jednak zdarza się, że zbyt wyszukana forma utrudnia zapewnienie optymalnego rozkładu ciepła pomieszczeniach. Wybierając grzejnik dekoracyjny dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na ciekawe i oryginalne kształty, ale także na moc grzewczą. Te dwa czynniki niestety nie zawsze idą w parze. Wielu projektantów daje ponieść się fantazji i prześciga się coraz bardziej wymyślnych kształtach, zapominając, że nie każda forma będzie w stanie przekazać do wnętrza wystarczająco dużo ciepła.

Design to nie wszystko
Wybierając idealny grzejnik, który ma być ozdobą naszego domowego wnętrza, zwróćmy uwagę na jego moc grzewczą. „To najważniejszy aspekt, na który zawsze powinniśmy zwrócić uwagę. Dobór odpowiedniej wielkości grzejnika powinien zawsze opierać się na danych z projektu instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej dokumentacji to warto skorzystać z porady fachowca lub z programu komputerowego umożliwiającego poprawny dobór grzejnika. Deficyt mocy jest najszybciej uwidaczniającą się „usterką”, a jej naprawa wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami zakupu i montażu większego lub dodatkowego grzejnika, ewentualnie z okresowym korzystaniem z dodatkowego źródła ciepła, jakim może być grzejnik elektryczny“ – mówi Robert Skomorowski z Purmo.

grzejnik dekoracyjny

fot. grzejnik dekoracyjny

Wiele grzejników dekoracyjnych, mimo efektownego wyglądu oraz dość sporych gabarytów, ma stosunkowo niską moc grzewczą – poniżej 1000 W. Natomiast te o najbardziej wymyślnych kształtach, jak np. ażurowe koronki, nawet przy wysokości grzejnika 1280 mm, mają moc grzewczą jedynie 534-668 W. Inne, jeszcze bardziej oryginalne w kształcie modele to moc 239-299 W, przy rozmiarach 1700x1520x120 mm. Jeżeli zdecydujemy się na tego typu grzejnik w salonie, zajmie on całą wolną przestrzeń na ścianie, a nie zagwarantuje przytulnego ciepła domownikom. Grzejnik nie będzie spełniał podstawowej roli, a jedynie przyozdobi wnętrze.

Ciepło i elegancja w jednym
Myśląc o eleganckim, nowoczesnym grzejniku dekoracyjnym, który spełni nie tylko nasze oczekiwania estetyczne, ale będzie zapewniał optymalną temperaturę wnętrz zimą, zdecydujemy się na wysoką jakość. Purmo proponuje niezwykle estetyczne grzejniki dekoracyjne, które charakteryzują się niezwykłym designem i z pewnością zaspokoją potrzeby najbardziej wymagających klientów. Purmo Kos i Faro to dekoracyjne grzejniki przeznaczone przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz. Obydwa modele mają formę prostej i eleganckiej płyty. Dostępne są w wersji pionowej oraz poziomej. Różnią się natomiast przednią płytą. Gładki model to Kos, który jest idealny dla osób ceniących sobie luksusowe i połyskujące wykończenia. Natomiast przednia płyta Faro ma delikatne tłoczenia. Estetyczny design urządzeń objawia się także zaokrąglonymi obudowami bocznymi oraz ażurową kratką zakrywającą górę grzejnika. Grzejnik dostosujemy do wnętrza nie tylko wymaganą mocą grzewczą, ale także rozmiarami. Ciekawostką jest wersja wykończenia „inox“ z przednią płytą wykonaną ze stali nierdzewnej, dzięki czemu mają oryginalną stalową barwę. Atutem pionowych modeli Kos i Faro jest możliwość podłączenia ich od dołu, w połowie szerokości grzejnika, co znacznie upraszcza system podłączenia do instalacji.

grzejnik dekoracyjny

fot. grzejnik dekoracyjny

Gładki Kos nadaje wnętrzu wrażenia surowości. Pasuje zarówno do mieszkania typu loft, jak i do nowoczesnych wnętrz, np.kuchni w zestawieniu ze stalowo-szarą lodówką i podobnymi sprzętami AGD. Świetnie sprawdzi się także w eleganckim holu.

Faro z tłoczoną płytą przednią sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym czy rustykalnym. Stalowy kolor nada wnętrzu surowości, a jednocześnie elegancji i lekkości. Co ważne, grzejniki te można wybrać w dowolnym kolorze spośród palety barw RAL.

Surowość i klasyka formy
Dla osób ceniących sobie klasyczne wnętrza i prostotę, dobrymi propozycjami będą grzejniki Purmo Tinos i Paros. Można je zamontować w miejscach, które wcześniej nie przyszłyby nam do głowy – nawet na głównej ścianie działowej w salonie lub w miejscu między oknami sypialni. Sprawdza się nie tylko z racji swoich właściwości technicznych, ale także ze względu na gustowną formę. W modelach Tinos i Paros płyta czołowa i osłony boczne są wytwarzane jako jeden element, pozbawiony wszelkich łączeń i spawów. Nadaje to bryle grzejnika spójność i łagodzi przejścia pomiędzy liniami. Płaskie panele przednie tych grzejników kryją najnowocześniejszą technologię grzewczą – są wydajne zachowując jednocześnie oszczędną formę.

grzejnik dekoracyjny

fot. grzejnik dekoracyjny

W tych modelach grzejników zastosowano specyficzny sposób montażu – bardzo blisko ściany. Dzięki temu przednie panele grzejników dekoracyjnych Purmo Tinos i Paros, po zamontowaniu stanowią zintegrowany z przestrzenią element dekoracyjny wnętrza. Nie można oprzeć się wrażeniu, że zostały zaprojektowane specjalnie do wnętrza, w którym zostały zamontowane.

Grzejniki Tinos i Paros są dostępne w ponad 200 kolorach palety RAL. Dodatkowo można wybierać spośród 12 ekskluzywnych wykończeń metalicznych. Wszystkie grzejniki Purmo mają zapewnioną 10-letnią gwarancję.

„Grzejniki dekoracyjne to nie tylko ozdoba naszego domu, wybierając ten właściwy inwestujemy zarówno w niebagatelny design, jak i w funkcjonalność. Nie należy o tym nigdy zapominać i dawać się uwieść „fikuśnym” kształtom, nie dającym potem wystarczająco dużo ciepła. Odpowiednia moc grzewcza to priorytet przy wyborze grzejnika. Może ona być równa wymaganej wysokości temperatury w naszych domach lub ją przekraczać, nigdy natomiast nie powinna być niższa. Warto też postawić na jakość. Wszystkie grzejniki dekoracyjne marki Purmo objęte są aż 10-letnią gwarancją” – doradza Robert Skomorowski.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)