Guzikowiec zachodni

kwiaty

fot. kwiaty

Guzikowiec zachodni (Cephalanthus occidentalis) pochodzi z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach rośnie na podmokłych, bagiennych glebach torfowych. Do rodzaju Cephalanthus należy 10 gatunków krzewów i niewielkich drzew. W Polsce uprawiany jest tylko jeden gatunek osiągający 2 metry wysokości.

Przeczytaj: Design w ogrodzie

Młode pędy guzikowca są cienkie, czerwonawe, z małymi pąkami. Liście natomiast są zielone, błyszczące z czerwonymi nerwami. Pojawiają się na krzewie dość późno, bo na początku maja. Dzięki temu roślina jest odporna na przymrozki. Najbardziej dekoracyjnym elementem guzikowca są jego kwiatostany, które są w kształcie malutkich piłeczek. Pojawiają się one licznie pod koniec lipca, a kwitnienie trwa aż do września. Kwiatostany mają bardzo oryginalny wygląd – składają się z drobnych, kremowo białych, mocno pachnących kwiatów. Ich dużą zaletą jest także odporność na mróz.

Krzew guzikowiec bardzo dobrze rośnie na wilgotnej, gliniasto-piaszczystej glebie. Bardzo dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych. Preferuje stanowiska słoneczne. Rośnie na pędach tegorocznych, dlatego wczesną wiosną należy krzew przyciąć.

Guzikowiec zachodni bardzo dobrze nadaje się do bukietów oraz innych kompozycji kwiatowych. Jesienią jego ozdobą są bordowo-brązowe owoce, zebrane w kuliste kwiatostany.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)