Guzikowiec zachodni

kwiaty

fot. kwiaty

Guzikowiec zachodni (Cephalanthus occidentalis) pochodzi z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach rośnie na podmokłych, bagiennych glebach torfowych. Do rodzaju Cephalanthus należy 10 gatunków krzewów i niewielkich drzew. W Polsce uprawiany jest tylko jeden gatunek osiągający 2 metry wysokości.

Przeczytaj również: Wiosenne przebudzenie trawnika

Młode pędy guzikowca są cienkie, czerwonawe, z małymi pąkami. Liście natomiast są zielone, błyszczące z czerwonymi nerwami. Pojawiają się na krzewie dość późno, bo na początku maja. Dzięki temu roślina jest odporna na przymrozki. Najbardziej dekoracyjnym elementem guzikowca są jego kwiatostany, które są w kształcie malutkich piłeczek. Pojawiają się one licznie pod koniec lipca, a kwitnienie trwa aż do września. Kwiatostany mają bardzo oryginalny wygląd – składają się z drobnych, kremowo białych, mocno pachnących kwiatów. Ich dużą zaletą jest także odporność na mróz.

Krzew guzikowiec bardzo dobrze rośnie na wilgotnej, gliniasto-piaszczystej glebie. Bardzo dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych. Preferuje stanowiska słoneczne. Rośnie na pędach tegorocznych, dlatego wczesną wiosną należy krzew przyciąć.

kwiaty

fot. kwiaty

Przeczytaj również: Ciemiernik – uprawa i gatunki

Guzikowiec zachodni bardzo dobrze nadaje się do bukietów oraz innych kompozycji kwiatowych. Jesienią jego ozdobą są bordowo-brązowe owoce, zebrane w kuliste kwiatostany.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)