Hiszpańskie trendy w ceramice

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Hiszpanie są, obok Włochów, głównymi twórcami trendów w zakresie płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek. Design, który proponują hiszpańscy producenci obowiązuje w zasadzie w całej Europie. Dlatego, chcąc być na bieżąco z obowiązującymi trendami, należy być obecnym na najważniejszych hiszpańskich imprezach branżowych i wizytować najważniejsze fabryki. Jakie trendy przyjdą do nas z półwyspu iberyjskiego relacjonują specjaliści Max-Fliz.

Zobacz również: Kuchnia we włoskim stylu

Cevisama lepiej niż w ubiegłych latach
Najważniejszą hiszpańską imprezą, na której prezentowane są kierunki w zdobieniu płytek ceramicznych jest CEVISAMA. W tym roku odbyła się po raz dwudziesty dziewiąty i zdaniem organizatorów wypadła lepiej niż w ubiegłych latach.

łazienka

Przeczytaj również: Moda na jasne drzwi

fot. łazienka

Targi w Walencji to miejsce, w którym swoje nowości prezentuje większość hiszpańskich producentów, ale i firmy z poza Europy, m.in. chińskie, tureckie i indyjskie, których na najważniejszej imprezie branżowej tego typu, czyli w targach w Bolonii jest znacznie mniej. Wynika to z faktu, że Hiszpania została bardzo mocno dotknięta kryzysem, czego rezultatem były liczne zamknięcia fabryk, i mniej chętnych do uczestnictwa w targach. W tym roku faktycznie wyglądało to lepiej, ale do czasów sprzed kryzysu jeszcze wiele brakuje – tłumaczy Kazimierz Kaźnica z Max-Fliz.

Targi w Walencji to specyficzna impreza, na której, co prawda, prezentowane są najnowsze wzory, jednak rzadko po raz pierwszy, ponieważ zwykle wcześniej można je zobaczyć we włoskiej Bolonii.

Często jest tak, że na Cersaie we Włoszech prezentowane są nowe trendy i kierunki, w których wzornictwo płytek będzie się kształtować, natomiast Hiszpanie na swoich targach pokazują, może nie identyczne, ale bardzo podobne płytki, za to w o wiele bardziej ekonomicznych wariantach. Mniejsze formaty na czerwonym spodzie, zamiast spodu białego czy gresu, czego rezultatem jest niższa cena – opowiada Diana Włodarczyk z Max-Fliz.

Co zatem będzie popularne w najbliższych sezonach? Głownie imitacje kamieni i drewna zdobione falami, kubikami i kosteczkami. To wszystko w delikatnych kolorach – beżach i szarościach.

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Imitacje płytek kamiennych i drewnianych widzieliśmy już wcześniej, natomiast nowatorskie podejście zaprezentowała firma Provenza, co prawda włoska, ale pokazująca pewien trend, mianowicie płytki imitujące drewno, na których rysunek nie przypomina desek tylko pnie drzewa. Charakterystyczne jest to, że dostępne są w wersjach naturalnej i polerowanej „lucidato”. Ciekawie prezentują się także kamienie Dune model stone Galaxy, który pokazuje wszystko co najlepsze w dzisiejszej modzie dotyczącej płytek– mówi Kazimierz Kaźnica
Na targach dało się zauważyć liczną reprezentację odwiedzających z krajów arabskich i muzułmańskich. Wpłynęło to także na prezentowane produkty. Bogate zdobnictwo i złota ornamentyka sprawdza się w tych krajach i na rynku rosyjskim, natomiast na polskim niekoniecznie.

Filarki, kolumienki i inne przesadzone nawiązania do klasyki u nas nie spotykają się z zainteresowaniem. Polscy klienci preferują raczej stonowane i spokojne wzory, zwłaszcza, jeśli są inspirowane klasyką – dodaje Diana Włodarczyk.

Wszystkie drogi prowadzą do … Grupo Porcelanosa

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Targi w Walencji są ważne, ale jeśli chce poznać się potencjał hiszpańskich projektantów należy udać się do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów miasta Castellon, gdzie swoją siedzibę ma Grupo Porcelanosa.
Porcelanosa nie wystawia się na targach. Przyjmują gości z całego świata u siebie. Przy fabryce mają, podobny do naszego, pasaż handlowy i można powiedzieć, że do Hiszpanii przyjeżdża się głównie dla nich. Pokazują nowości w Bolonii, które, czasem stają się inspiracją dla innych producentów. – mówi przedstawiciel Max-Fliz.

Grupo Porcelanosa to generalnie trzy firmy związane z płytkami : Porcelanosa, Venis oferujące płytki ceramiczne oraz L’Antic Colonial zajmująca się kamieniami naturalnymi i naturalnym drewnem. Co ciekawe ta ostatnia pełni często rolę testera trendów, tzn. wzory kamieni, które znajdują wielu nabywców, trafiają , w postaci imitacji, na płytki oferowane przez Porcelanosa i Venis.

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Grupo Porcelanosa to absolutna światowa elita, w siedzibie firmy można spotkać czołowe postacie świata filmowego i artystycznego, jak np. George Clooney, którzy są potencjalnymi nabywcami produktów. Propozycje Hiszpanów wzbudzają zainteresowanie także na naszym rynku – opowiada Diana Włodarczyk

Co sprawdzi się w Polsce
Do Polski , za pośrednictwem salonów w Krakowie i Wrocławiu, firma Max-Fliz będzie wprowadzać płytki będące imitacjami kamieni, imitacjami drewna oraz zdobione falami o przestrzennej strukturze. Warto zauważyć, że pomimo, iż Grupo Porcelanosa nie podążała otwarcie za popularnym od dwóch lat trendem cienkich płytek, to jednak poprzez niewielkie modyfikacje procesu produkcji, oferowane przez nią płytki zmniejszają grubość – mają 8 mm, zamiast , jak do tej pory 11.

Przygotujemy w salonach kilka nowych aranżacji z wykorzystaniem trendów kamienno- drewnianych, więc na własne oczy będzie można się przekonać, jak prezentuje się stonowany imitujący kamień czy drewno design. Pojawi się także boks, w którym wykorzystamy płytki o metalicznej fakturze – podsumowuje Kazimierz Kaźnica

Hiszpańskie fabryki wciąż odgrywają dużą rolę w tworzeniu rynku płytek ceramicznych. Dzięki rozpiętości oferty, najbardziej korzystają na tym klienci, którzy mogą wybierać pomiędzy najnowszymi trendami w wydaniu ekskluzywnym oraz wydaniu bardziej ekonomicznym.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)