Hurst House – minimalistyczny dom na wsi

Hurst House na nowo definiuje pojęcie wiejskiej rezydencji. Ten niezwykły, minimalistyczny dom powstał w hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii Autorem projektu jest pracownia architektoniczna John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects. Elewacje budynku z betonu, stali i szkła zostały wykończone naturalnym kamieniem i drewnem.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Architekci pragnąc by nowy budynek stał się integralną częścią przestrzeni często wykorzystują w swoich projektach szkło, które jest wizualnie lekkie, subtelne, a zarazem sprawdza się w każdym otoczeniu. Wielkopowierzchniowe, bezramowe przeszklenia coraz częściej wykorzystuje się nie tylko w  prestiżowych obiektach użyteczności publicznej i biurowcach, ale też w domach jednorodzinnych nawiązujących do tradycji modernistycznych. Hurst House, położony na skraju brytyjskiego parku krajobrazowego, jest znakomitym przykładem tego trendu. Do jego realizacji wykorzystane zostały szwajcarskie okna wielkoformatowe PanoramAH!

Dom dla rodziny

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Marzeniem gospodarzy Hurst House było zbudowanie bardzo nowoczesnego i jednocześnie funkcjonalnego domu rodzinnego, dostosowującego się do zmieniających się potrzeb całej zamieszkującej go rodziny. Architekci zaproponowali im niestandardowe podejście do tego tematu. Bryła budynku składa się jakby z dwóch w nieoczywisty sposób połączonych prostopadłościanów.

Pierwszy prostopadłościan został nieznacznie zanurzony w ziemi i wykończony kamienną elewacją, która otwiera się na dziedziniec od strony południowej. Znajdują się tam sypialnie dla dzieci. Z kolei ustawiona prostopadle do parteru bryła pierwszego piętra, zawierająca rozległy salon, kuchnię, jadalnię i sypialnię gospodarzy, została przewidziana jako główna przestrzeń życiowa mieszkańców budynku. Z tej części budynku, przez olbrzymie przeszklenia, roztacza się malowniczy widok na pobliski park krajobrazowy.

Widok to część projektu

taras

fot. taras

Otoczenie inwestycji było jednym z najważniejszych czynników determinujących koncepcję projektu Hurst House. Z tego względu całe piętro od strony parku zostało przeszklone. Wyjątkowo wąskie aluminiowe profile okienne niemal całkowicie rozmywają granicę pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzną częścią budynku. Dzięki nim, niezależnie od pory roku, mieszkańcy domu mają intensywne poczucie jedności z naturą. Okna PanoramAH! Zastosowane w Hurst House można całkowicie rozsunąć, poszerzając przestrzeń wewnątrz budynku o ciągnący się wzdłuż całego piętra balkon. Z jednej strony bryły tworzącej piętro, wykorzystane zostały w pełni otwierane okna narożne. Ten sprytny zabieg sprawił, że słońce dociera tam praktycznie przez cały dzień maksymalnie doświetlając wnętrze.

taras

fot. taras

W zgodzie z naturą
Hurst House jest nie tylko funkcjonalny i piękny. Ważnym kryterium dla mieszkańców  był aspekt ekologiczny. Z tego względu budynek posiada m.in. bardzo dobrą izolację termiczną, mały, ale wydajny kocioł gazowy z odzyskiem ciepła, system uzdatniania deszczówki oraz kolektory solarne, które ogrzewają wodę wykorzystywaną przez mieszkańców.
***
Hurst House to przykład udanego aliansu nowoczesnej koncepcji architektonicznej z naturą. Wybudowany na skraju brytyjskiej wsi i bezpośrednim sąsiedztwie parku krajobrazowego dom jednorodzinny pokazuje, że surowa nawiązująca do modernizmu architektura prezentuje się świetnie nie tylko w zurbanizowanym otoczeniu. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)