Ile kosztuje czyszczenie komina ze smoły w domu jednorodzinnym i jak je przeprowadzić?

Kominek

Okresowy przegląd i czyszczenie przewodów kominowych to obowiązek każdego właściciela i zarządcy budynku. Zaniedbanie tej czynności może spowodować groźne konsekwencje dla zdrowia i życia mieszkańców. Czyszczenie komina wykonuje się zarówno w obiektach ogrzewanych paliwem stałym, jak i gazowym. Należy to robić niezależnie od kontroli stanu technicznego przewodów, która powinna odbyć się co najmniej raz w roku.

czyszczenie komina od dołu

fot. czyszczenie komina od dołu

Czyszczenie komina – przepisy

Podstawą prawną odnoszącą się do wymogu kontroli i czyszczenia kominów jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U z 2006 nr 80 poz. 563) oraz Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 Nr 156 poz. 1118).

czyszczenie komina w domu jednorodzinnym

Zgodnie z treścią art. 62 prawa budowlanego właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek co najmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych –  spalinowych, dymowych i wentylacyjnych, a także zapewnić ich regularne czyszczenie. Czynności tych nie wykonuje jednak osobiście. Wszystkie zadania powierza się fachowcom, w szczególności mistrzowi kominiarskiemu. Mistrz kominiarski należy do Korporacji Kominiarzy Polskich, co potwierdza odpowiednia legitymacja.

Czyszczenie komina – narzędzia i metody

Metoda czyszczenia zależy od rodzaju ogrzewania i komina. Wiedza na ten temat pozwoli sprawdzić fachowość usług wykonywanych przez wykwalifikowanych kominiarzy. Dla przykładu przewody kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej czyści się plastikową szczotką lub kwasoodporną i gumową kulą kominiarską. Druciane szczotki, których używa się do czyszczenia kominów murowanych, mogłyby uszkodzić stalowy przewód.

Czyszczenie komina od dołu

Z metody korzysta się, gdy dojście do przewodu od góry jest utrudnione lub niebezpieczne. Do tego celu kominiarz powinien posiadać fachowy sprzęt. Niestety proces czyszczenia komina od dołu brudzi mieszkanie. W związku z tym zaleca się okrycie elementów wyposażenia we wnętrzu folią ochronną, a także długie wietrzenie pomieszczenia po zakończonym zadaniu.

Chemiczne czyszczenie komina

Jest to metoda, którą można przeprowadzić samodzielnie. Pozwala usunąć resztki sadzy i osadów, które pozostały w przewodach po czyszczeniu mechanicznym. Zabieg ten należy jednak stosować jako uzupełnienie działań konserwujących, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem nie może on zastąpić czyszczenia mechanicznego.
H2: Czyszczenie komina ze smoły

Specjalistyczne proszki zmiękczające i usuwające smołę są dostępne w powszechnej sprzedaży. Działanie środka trwa blisko 15 dni. W tym czasie odkłada się on w postaci białej warstwy w przewodzie kominowym. Część smoły spada do paleniska bądź zostaje usunięta do ciągu kominowego. Wykonanie czyszczenia chemicznego zaleca się także na kilka dni przed czyszczeniem mechanicznym, co zwiększa jego skuteczność.

Jak często przeprowadzać czyszczenie komina?

Wizyty kominiarza warto zaplanować z góry na cały rok. Liczba wizyt kominiarzy zależy od rodzajów przewodów komina. Przewody wentylacyjne czyści się raz w roku, przewody spalinowe – dwa razy do roku, a przewody dymowe – cztery razy.

Czyszczenie komina w domu jednorodzinnym

fot. Czyszczenie komina w domu jednorodzinnym

Co zrobić, gdy komin jest nieszczelny?

Bywa, że pomimo profesjonalnego, regularnego czyszczenia i przeglądów, komin wymaga uszczelnienia. Jedną z metod jest szlamowanie komina, czyli uszczelnienie jego przewodów specjalistyczną masą. Przed tym jednak niezbędne staje się wykonanie dokładnego czyszczenia przewodów i sprawdzenie ich stanu technicznego. Do lokalizacji ubytków kominiarze używają specjalistycznej kolorowej kamery inspekcyjnej TV. Przewody kominowe można też uszczelniać przy pomocy specjalnych wkładek typu ALUFOL.

fot. ile kosztuje czyszczenie komina

fot. ile kosztuje czyszczenie komina

Ile kosztuje czyszczenie komina – cena

Sprawdzenie szczelności, stanu technicznego i czyszczenie przewodów kominowych kosztuje ok. 300,00 zł. Natomiast uszczelnienie, czyli szlamowanie komina, to kosztowna usługa – ceny zaczynają się od 180,00 zł za każdy metr bieżący.

Sending
Ocena artykułu
4.5 (4 głosów)