Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych? – Wymiana drzwi wewnętrznych z ościeżnicą

Drzwi wewnętrzne Lido

Planując wymianę drzwi wewnętrznych, trzeba wiedzieć, że cena niezbędnych elementów stolarki, okuć oraz wykonawstwa znacznie przewyższa koszt samego skrzydła. Ile kosztuje montaż drzwi?

Na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania wybrać, aby nowe drzwi wewnętrzne służyły niezawodnie przez wiele lat?

Wymiana drzwi przesuwnych

fot. Wymiana drzwi wewnętrznych przesuwnych

Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych – cena i dodatki

W markecie budowlanym lub w punkcie sprzedażowym u dystrybutora cena niektórych modeli drzwi zawiera koszt zawiasów, a lepsze oferty obejmują nawet zamek.

Koszt wymiany drzwi wewnętrznych z ościeżnicą

Niezależnie od tego, czy wymienia się drzwi przesuwne, szklane, jedno- czy dwuskrzydłowe, do kosztu każdego skrzydła należy dodać cenę ościeżnicy, która waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do tego dochodzą ceny niezbędnych elementów uzupełniających, takich jak okucia (klamki, zawiasy i zamki), listwy przypodłogowe, czy prowadnice i wózki.

 Zamek - drzwi wewnętrzne

fot. Zamek – wymiana drzwi wewnętrzne

Do otworów drzwiowych o standardowych wymiarach (od 70 do 100 cm szerokości) oraz typowych ścian działowych o grubości od 10 do 15 cm można dopasować ościeżnice stałe. Jeśli jednak grubość muru jest większa niż 40 cm, należy dobrać regulowane ościeżnice, których ceny zaczynają się od ok. 200 zł.

Koszt skrzydeł drzwiowych

Najczęstszym kryterium wyboru skrzydła drzwiowego jest cena i wygląd. Jednak na trwałość i wytrzymałość drzwi ma wpływ materiał oraz technologia, w której zostały wykonane. Jedno skrzydło drewniane malowane, lakierowane lub fornirowane kosztuje od ok. 200 do kilku tysięcy złotych. Najtańsze są drzwi laminowane, które z zewnątrz mają warstwę naśladującą drewno (różne gatunki do wyboru). Warstwa ta charakteryzuje się niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a laminaty słanej jakości z czasem żółkną. Dużo trwalszy i wytrzymalszy jest fornir, co przekłada się także na wyższą cenę skrzydeł drzwiowych.

Eleganckie drzwi dwuskrzydłowa

fot. Eleganckie drzwi dwuskrzydłowa

Czy warto samemu przeprowadzić montaż drzwi wewnętrznych?

Decyzja o samodzielnym osadzaniu drzwi musi być przemyślana. Wprawdzie w sieci nie brakuje filmików instruktażowych na ten temat, jednak nie każdy może się poszczycić smykałką i doświadczeniem domowego majstra. Już podczas demontażu starych skrzydeł oraz ościeżnicy można obić ościeża, powodując spore ubytki w murze.

Wymiana drzwi wewnętrznych – cena robocizny

Wymianę samych skrzydeł drzwiowych można wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko dokładnie dobrać drzwi do starych ościeży. Jeśli to zadanie ma wykonać fachowiec, wówczas za osadzenie i wyregulowanie zawiasów trzeba zapłacić od ok. 50 zł netto.

Zamawiając drzwi u producenta, warto rozważyć wykupienie opcji montażu. Wówczas naliczany jest tylko 8% VAT, a w cenie produktu i usługi zawarty jest często transport zakupów oraz wywóz wymienionej stolarki. Natomiast kupno samych drzwi i zlecenie wykonania montażu zewnętrznej firmie staje się dużo droższe. Do ceny stolarki doliczony zostanie 23% VAT, a za usługę demontażu starych drzwi i ościeży oraz montaż nowych fachowcy naliczają od ok. 200 zł netto do blisko 400 zł netto. Jeśli drzwi w którymś pomieszczeniu będą wymienione na szersze i trzeba będzie poszerzyć ościeża o ok. 10 cm, wówczas do kosztów robocizny należy doliczyć cenę rozpoczynającą się od ok. 100 zł netto.

Drzwi wewnętrzne sypialnia

fot. Drzwi wewnętrzne – ile kosztuje montaż drzwi

Montaż drzwi wewnętrzne na nowe!

Wymiana drzwi wewnętrznych nie jest bardzo trudna. Wystarczy odrobina umiejętności i cierpliwości. Należy trzymać się ściśle wskazówek od producenta i postępować zgodnie z instrukcją krok po kroku.

Sending
Ocena artykułu
2 (3 głosów)