Ile kosztuje remont mieszkania w bloku?

Malowanie

Zimą większość czasu po pracy i weekendy chętniej spędzamy mieszkaniu. Podczas świątecznych porządków daje się zauważyć stopień zużycia wnętrz. Aby nasze cztery kąty prezentowały się nienagannie, powinny być systematycznie odświeżane. Najlepszą porą na generalny remont mieszkania w bloku jest okres wiosenno-letni. Jeżeli wnętrza wymagają jedynie drobnych prac odświeżających, możemy je wykonać o każdej porze roku samodzielnie i niedrogo.

Remont mieszkania w bloku

fot. Remont mieszkania w bloku

Remont mieszkania – koszt

Na początek trzeba określić koszt remontu. W zależności od metrażu i przeznaczenia pomieszczeń remontowanych wydatek może być mniejszy lub większy. Kosztorys remontu mieszkania możemy wykonać samodzielnie w następujący sposób:

Przyjmijmy za przykład remont jednego pomieszczenia mieszkalnego – pokoju. Załóżmy, że ma on powierzchnię (liczoną po podłodze: 4m / 2m) 8 m kw., wysokość 220 cm, jedno okno 150 x 150 cm i drzwi standardowe: 80/200 cm.

Teraz możemy policzyć powierzchnie ścian, podłogi i sufitu:

 • Podłoga: 8m kw.
 • Sufit: 8m kw.
 • Ściana nr 1: 4,40 m kw.
 • Ściana nr 2 ( bez powierzchni drzwi wejściowych do pokoju): 8,8 m kw. – 1,6 m kw. = 7,2 m. kw.
 • Ściana nr 3: (bez powierzchni okna): 4,4 m kw. – 2,25 m kw. = 2,15 m kw.
 • Ściana nr 4: 8,8 m kw.

Podsumowując:

 • Powierzchnie ścian: 22,55 m kw.
 • Podłoga: 8,00 m kw.
 • Sufit: 8,00 m kw.

Po prostych obliczeniach otrzymaliśmy dane wyjściowe. Dzięki nim i znajomości wydajności materiałów budowlanych (informacje na opakowaniach) jesteśmy w stanie określić, ile zapłacimy za remont pokoju.

W tym wypadku nie wliczamy kosztu robocizny, która wynosi mniej więcej tyle, co cena materiału budowlanego na każdy metr kwadratowy. Jeżeli w planach jest remont łazienki z robocizną, a metr kwadratowy kafli kosztuje 58,00 zł, cena robocizny na metr kwadratowy będzie się wahała (co najmniej!) w tych samych granicach. Czyli za 1 m kw. Łazienki zapłacimy minimum 116,00 zł.

Zakres prac – narzędzia i materiały

Remont łazienki w mieszkaniu

fot. ile kosztuje remont mieszkania?

Po wyliczeniu wszystkich powierzchni trzeba określić zakres prac. Jeśli ściany trzeba oczyścić z tapet i wyrównać, a następnie pomalować tworzy nam się następująca lista niezbędnych narzędzi i materiałów:

 • metalowe szpachelki do zdejmowania tapet – w przypadku gdy tapety przywarły mocno do podłoża, można zastosować urządzenie parowe. Jego koszt waha się w okolicach 80,00 zł i jest dostępne w przeciętnym hipermarkecie. Przed użyciem najlepiej delikatnie nakłuć tapety w opornych miejscach, przyłożyć powierzchnię parującą, a po chwili zdjąć tapetę przy użyciu szpachelki,
 • gips, siatka do reperacji pęknięć i ubytków oraz papier ścierny – ubytki należy wydrapać, pył odkurzyć, otwór zwilżyć (np. spryskiwaczem do kwiatków) i uzupełnić przy użyciu szpachelki. Na dłuższe, głębokie pęknięcia warto stosować pasek siatki przylepnej i zaszpachlować. Po wyschnięciu (ok. 12 godzin później) nierówności wyszlifować i odpylić;
 • grunt i gładź – po oczyszczeniu ścian z tapet i uzupełnieniu ubytków należy je zagruntować zwykłym gruntem malarskim. Można to zrobić pędzlem ławkowcem lub wałkiem do malowania z ociekaczem. Po zagruntowaniu trzeba odczekać ok. 12 godzin przed nałożeniem gładzi. Dla powierzchni ścian 22,55 m kw. wystarczy blisko 8 kg gotowej masy gładzi. Gotowy produkt sprzedawany jest w wiaderkach, wymieszany do odpowiedniej konsystencji i gotowy do użycia natychmiast. Gładź ma konsystencję śmietany. Nakłada się ją metalową pacą jednorazowo na grubość ok. 1 mm. Jak sama nazwa wskazuje, gładź służy do gładzenia, czyli jedynie delikatnego wyrównania powierzchni. Każda 1 mm warstwa masy schnie 1 dobę. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nierówności delikatnie przecieramy drobnoziarnistym papierem, lub gąbką ścierną (min 140) i odpylamy czystą, suchą miotełką. Jeśli trzeba, nakładamy jeszcze jedna warstwę i powtarzamy czynności jak za pierwszym razem;
 • grunt (po raz kolejny) i farba – po wygładzeniu i oszlifowaniu ścian przed pomalowaniem ponownie nakładamy grunt. Grunt zapobiega wchłanianiu przez ścianę i gładź nadmiernej ilości wody. Około 12 godzin po zagruntowaniu można nałożyć farbę. Do pomalowania dwukrotnego powierzchni 22,55 m kw. ścian wystarczy ok. 4,5 l dobrze kryjącej farby. Zdarza się, że po należytym zagruntowaniu powierzchni wystarczy jedna warstwa farby do idealnego pokrycia ścian kolorem.
Fugowanie gresu - remontowanym mieszkaniu

fot. Fugowanie gresu

Co można odliczyć od podatku po remoncie mieszkania?

Remont mieszkania obejmujący takie prace jak stolarka okienna, instalacje, ściany i podłogi może być wliczony w koszty, natomiast meble (te w zabudowie również) oraz sprzęt AGD nie. Granica wyznaczona jest do remontu lokalu w rozumieniu prawa budowlanego, wykluczając materiały.

Pokoje mieszkalne możemy wyremontować lub odświeżyć własnymi siłami. Jeśli prace obejmują remont poddasza z osadzeniem okien połaciowych, ociepleniem i obniżeniem stropu lub remont kuchni z wymianą instalacji i położeniem kafli, warto poszukać dobrej ekipy budowlanej. Są to specjalistyczne naprawy. W internecie można znaleźć ekipy budowlane i opinie o nich. Wystarczy poszukać na forach internetowych. Na serwisach budowlanych lub stronach producentów istnieje możliwość skorzystania z kalkulatorów kosztów remontu. Wstępne oszacowanie cen materiałów, robocizny i konsultacje z fachowcami pozwolą należycie przygotować się do prac remontowych także od strony finansowej.

Sending
Ocena artykułu
3 (1 głos)