Ile kosztuje wybudowanie domu?

budowa domu

fot. budowa domu

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.

Budowa domu – dlaczego cennik zmienia się co roku?
Największy wypływ na koszt budowy domu mają ceny materiałów budowlanych. Przyjmuje się, że stanowią one od 60% do 70% całości inwestycji*.
Wybór najtańszych materiałów i systemu budowy niekoniecznie jednak będzie oznaczał najniższe koszty. Zazwyczaj najtańsze i niejednokrotnie najtrudniejsze w obróbce materiały podwyższają cenę robocizny, ponieważ wykonawca musi poświęcić więcej czasu na wykonanie zadania.
Ceny robocizny mogą się różnić także ze względu na obszar kraju, w którym prowadzona jest budowa. W pobliżu aglomeracji i dużych miast, gdzie ekipy budowlane nie mogą narzekać na brak zajęcia, ich usługi będą znacznie droższe niż w małych wsiach i miasteczkach.

Jeśli działka budowlana znajduje się w dużej odległości od sieci mediów miejskich i najbliższej drogi, wówczas należy przygotować się na dodatkowe wydatki. Koszt wybudowania drogi dojazdowej i podłączenia do instalacji będzie znaczący.

Budowa domu cena za m2

budowa domu

fot. budowa domu

Chcąc wybudować klasyczny domek z katalogu projektów gotowych, dla określenia szacunkowych kosztów za m2 można skorzystać z internetowych kalkulatorów. Przykładowo, kalkulator na stronie demiurg.pl, dane dla 2013 roku oblicza według średnich wskaźników kosztorysowych z IV kwartału 2012 roku. Aby dowiedzieć się np. ile kosztuje budowa domu 200 m2 lub jaki jest koszt budowy domu 120 m2, wystarczy wpisać powierzchnię budynku i kliknąć w przycisk „oblicz”. Program automatycznie obliczy wstępny koszt budowy, który może zostać użyty nawet przy wypełnianiu formularza kredytowego do banku.
Wyliczenia szczegółowe prac wykonawczych zostały uporządkowane według poszczególnych etapów budowy domu: stan zerowy, stan surowy, stan wykończeniowy wewnętrzny, stan wykończeniowy zewnętrzny, instalacje elektryczne i instalacje sanitarne. Kalkulacja obejmuje wybudowanie domu jednorodzinnego bez podpiwniczenia.

Ostatni dzwonek na skorzystanie ze zwrotu podatku VAT

Kalkulator

fot. Kalkulator

Warto pamiętać, że zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane podczas remontu lub budowy domu zostanie zniesiony z końcem 2013 roku. Dlatego korzystnie będzie dokonać większych zakupów do końca grudnia br. Ulgą objęte są materiały budowlane, które obłożono 7% podatkiem przed przystąpieniem Polski do UE. Po tej dacie wzrósł on do 22%. Na liście znajdują się produkty montowane, które wbudowuje się lub montuje "na stałe", jak np. tapety, cement, czy gips, płytki ceramiczne itp.
Podstawą do zwrotu VAT są stosowne faktury i rachunki. W celu uzyskania zwrotu w US składa się bezpłatny wniosek na druku VZM-1, do którego załącza się wykaz faktur za materiały budowlane i ich kopie. Pieniądze wypłacone przez Urząd Skarbowy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


* źródło: http://www.wielkiebudowanie.plREKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)