Ile kosztuje wybudowanie domu? Sprawdź z nami!

Ile kosztuje budowa domu 2019?

Nietrudno się domyślić, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje wybudowanie małego domu, jest właściwie niemożliwe, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie wartości szacunkowe.  Całkowite nakłady potrzebne do wzniesienia własnych czterech kątów zależeć mogą od naprawdę wielu czynników, takich jak choćby wykorzystana technologia i system budowy, cena robocizny czy wybranych przez nas materiałów, a także oczywiście wielkość budynku. Podpowiadamy, jak oszacować, ile kosztuje budowa domu. 2019 rok, jak właściwie każdy, przyniósł w tym zakresie pewne zmiany, które warto wziąć pod uwagę planując tak dużą inwestycję.

Co decyduje o tym, ile kosztuje wybudowanie domu?

Największy wpływ na to, ile kosztuje budowa domu w danym okresie, wydają się mieć aktualne ceny materiałów budowlanych. Zwykle przyjmuje się, że wydatki, jakie na nie ponosimy, stanowią ponad połowę całości inwestycji. Należy jednak pamiętać, że wybór najtańszych materiałów czy systemu budowy niekoniecznie oznacza najniższe koszty. Weźmy pod uwagę, że niejednokrotnie najtańsze, mało nowoczesne produkty okazują się jednocześnie najtrudniejsze do zastosowania i wymagają skomplikowanej obróbki. To z kolei znacznie podnosi cenę robocizny, ponieważ wykonawca musi poświęcić więcej czasu na wykonanie powierzonego mu zadania.

Jak oszacować ile kosztuje budowa domu?

fot. Jak oszacować ile kosztuje budowa domu?

Ceny konkretnych robót budowlanych mogą znacznie różnić się także ze względu na miejsce, w którym prowadzona jest budowa. W pobliżu aglomeracji i dużych miast, gdzie ekipy budowlane nie narzekają na brak atrakcyjnych zleceń, ich usługi okazują się nierzadko znacznie droższe niż w małych wsiach i miasteczkach. Cenniki firm budowlanych zależą także od województwa, w którym prowadzą one swoją działalność.  Zresztą także sam koszt kupna działki w ogromnej mierze uwarunkowany jest jej lokalizacją. Znaczenie ma zarówno atrakcyjność danego regionu, jak i odległość od większego ośrodka miejskiego. Bywa, że działka budowlana w jego bliskim sąsiedztwie lub nawet granicach administracyjnych kosztuje tyle, co postawienie gotowego domu na wsi.

Jeśli położona na terenie wiejskim działka znajduje się w dużej odległości od sieci mediów czy najbliższej drogi, należy jednak z kolei przygotować się na dodatkowe wydatki związane z wykonaniem niezbędnych przyłączy, czy wybudowaniem drogi dojazdowej. Warto wziąć to pod uwagę, zanim zdecydujemy się wybrać dany teren pod budowę domu.

Jak obliczyć, ile kosztuje wybudowanie domu 100m2?

Planując niezbędne prace, a także szacując niezbędny na wykończenie takiej inwestycji budżet, możemy z początku czuć się nieco zagubieni, liczbą czynników, które powinniśmy uwzględnić i przemyśleć. To jednak bardzo ważne, aby jak najdokładniej sprecyzować swoje możliwości i oczekiwania. Bo choć zgodnie z żartobliwym powiedzeniem planowanie kosztów projektu domu należy rozpocząć od wpisania ich, a następnie pomnożenia otrzymanej sumy razy dwa, to w rzeczywistości lepiej nie narażać się na takie niespodzianki i rzetelnie podejść do planowania kosztorysu. Z drugiej strony, warto mieć jednocześnie na uwadze, że zaplanowanie tak dużej inwestycji „co do grosza” jest praktycznie niemożliwe i różnego rodzaju niespodziewane komplikacje zwyczajnie mogą się zdarzyć. Paradoksalnie powinniśmy więc się na to w pewnym sensie przygotować.

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytania w stylu „ile kosztuje budowa domu 100m2” możemy posłużyć się oczywiście prostymi w obsłudze, gotowymi kalkulatorami dostępnymi online, takimi jak choćby ten zaproponowany przez producenta bloczków YTONG, dostępny na stronie https://kalkulatorbudowlany.ytong-silka.pl. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że proste narzędzia internetowe tego typu pozwalają na uwzględnienie jedynie najbardziej podstawowych elementów, takich jak całkowita powierzchnia budynku, ilość pięter, stopień skomplikowania bryły czy rodzaj dachu. Zwykle umożliwiają też jedynie na oszacowanie cen w przypadku budowy przy wykorzystaniu technologii opracowanej przez producenta. Tymczasem na ostateczny koszt materiałów i prac wpływa, jak już wspominaliśmy, ogromna liczba czynników.

Poglądowo możemy rozeznać się w tym, ile kosztuje wybudowanie domu parterowego czy piętrowego danej wielkości, także przeglądając kosztorysy gotowych projektów, wytyczone z uwzględnieniem aktualnej sytuacji na rynku. Tego typu orientacyjne dane bez trudu znajdziemy na stronach internetowych pracowni architektonicznych czy w czasopismach poświęconych budowie domu.

Kosztorys budowy domu możemy też niekiedy zamówić w biurze, z którego pochodzi projekt planowanej inwestycji. Należy jednak mieć na uwadze to, wciąż mówimy tu raczej o ogólnikowych kwotach, sporządzanych w oparciu o bieżące dane rynkowe.

Cennych danych dostarcza nam Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie jego średnia cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za II kwartał 2019 r. wyniosła 4484 zł i w stosunku do poprzedniego kwartału wzrosła o niespełna 100 zł. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to koszt budowy, a kupna powierzchni mieszkalnej.

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem znacznych podwyżek cen w branży budowlanej, co niestety nie ułatwiło zadania osobom podejmującym taką inwestycje w roku bieżącym. Niestety nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał szybko się zmienić. Na swoje wymarzone cztery kąty będziemy musieli więc wydać zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu.  Na szczęście rozsądne podejście do budowy domu i właściwe planowanie pozwala te koszty znacznie obniżyć.

Czy i jak oszczędzić na budowie domu?

Wybierając odpowiedni projekt oraz korzystną technologię budowy domu, możemy znacznie obniżyć koszty inwestycji. Należy jednak podejść do tematu z rozsądkiem. Próba oszczędzania za wszelką cenę może bowiem w rzeczywistości zupełnie nam się nie opłacić. Na przykład wybór mało wydajnych, niepraktycznych materiałów budowlanych może nie tylko we wspomniany już sposób wpłynąć na cenę robocizny, ale także znacznie zwiększyć wydatki na eksploatację domu w przyszłości.

Wybrana technologia ma wpływ na to ile kosztuje budowa domu

fot. Wybrana technologia ma wpływ na to ile kosztuje budowa domu

Już na etapie budowy murów mamy obecnie dość sporo możliwości do wyboru. Zależnie od tego, czy postawimy wznieść dom z cegły, bloczków z betonu komórkowego czy na przykład w technologii szkieletowej koszt całości może naprawdę znacznie się od siebie różnić.

Ogromne wpływ na to, ile kosztuje budowa domu parterowego lub piętrowego, ma również stopień skomplikowania bryły. Mówiąc najogólniej, im prostszy budynek wybierzemy, tym mniej wydamy na jego wybudowanie, ale także późniejsze użytkowanie. Ważne, aby przy wyborze projektu zwrócić uwagę nie tylko na metraż, ale przede wszystkim na powierzchnię użytkową Z reguły warto postawić na jej zwiększenie kosztem skomplikowanej konstrukcji ścian, czyli wszelkich skosów, załamań i zakamarków oraz wielospadowego dachu. Proste rozwiązania zazwyczaj niosą za sobą zdecydowanie mniejsze wydatki, a przy tym doskonale wpisują się w cieszący się obecnie dużą popularnością nurt budownictwa ekologicznego i minimalistycznego. Budowa nowoczesnego domu z płaskim dachem może kosztować nas zdecydowanie mniej, niż gdy wymarzymy sobie skomplikowane spady czy nawet wieżyczki.

Koszt budowy domu, a jego forma

fot. Koszt budowy domu, a jego forma

Nie warto z kolei oszczędzać na dobrej ekipie budowlanej. Możemy przecież wykorzystać do budowy naszego nowego domu najbardziej przemyślaną i korzystną technologię, a jednak jeśli zostaniemy zmuszeni do ciągłego zlecania kosztownych napraw i poprawek, prawdopodobnie pochłoną one prawdziwy majątek. Jeśli nawet wykonanie inwestycji uda się zakończyć zgodnie z planem, to nieprzyjemne skutki ewentualnych niedoróbek mogą ujawnić się w ciągu następnych lat i mocno nadwyrężyć rodzinny budżet. Opinii na temat wykonawców warto szukać zarówno w internecie, jak i wśród rodziny czy znajomych, którzy budowę lub wykończenie własnych czterech kątów mają już za sobą.

Współpraca z doświadczonymi i rzetelnymi ekspertami z pewnością nam się opłaci i to bez względu na to, czy planujemy budowę tak zwanym systemem gospodarczym, czyli na własną rękę, czy chcemy zlecić wykonanie oraz nadzorowanie całości zajmującej się tym firmie.

Pierwsza opcja, polegająca na samodzielnym zatrudnianiu fachowców do poszczególnych etapów budowy, wymaga od nas zdecydowanie więcej czasu, chęci i samozaparcia, pozwala jednak na znaczne ograniczenie kosztów, dzięki własnoręcznemu wykonaniu części najprostszych prac.

Zalety drugiego rozwiązania to z kolei znajomość terminu oddania inwestycji, a także całkowitego kosztu budowy. Firmę warto jednak wcześniej dobrze sprawdzić, choćby pod kątem ukończonych w przeszłości realizacji oraz opinii innych zleceniodawców. Umowę warto przed podpisaniem dodatkowo skonsultować z prawnikiem.

Budowa domu bez niespodzianek – czy to w ogóle możliwe?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników takich jak lokalizacja, sytuacja gospodarcza w kraju, ceny materiałów czy technologia budowania. Nie łatwo dokładnie go oszacować i trzeba liczyć się z tym, że w trakcie kolejnych prac mogą pojawić się pewne niespodziewane wydatki. Choć wiele osób marzy o własnej działce i domu w malowniczej okolicy, podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy oraz jej rozsądne zaplanowanie bywa naprawdę trudne, szczególnie jeśli nie mamy w tej kwestii zbyt dużego doświadczenia.  Rozsądnie podchodząc do tematu i korzystając z pomocy ekspertów, możemy jednak naprawdę sporo oszczędzić. Nie warto jednak robić tego za wszelką cenę, kosztem zastosowania mało efektywnych i opłacalnych technologii. Pamiętajmy, że koszty poniesione na wzniesienie budynku i wykończenie go to nie wszystko. W końcu przez następnych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będziemy musieli go jeszcze utrzymać. Dom ekonomiczny, stworzony z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań to często naprawdę dobra inwestycja na przyszłość.

Aby rozsądnie zaplanować budżet przeznaczony na spełnienie naszego marzenia o własnych czterech ścianach, warto oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Informacje o każdym z nich wraz z cennymi wskazówkami znajdziesz na Projektoskopie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)