Ile naprawdę kosztuje dom?

Ceny mieszkań w budynkach wielorodzinnych osiągnęły „przed kryzysem” bardzo wysoki poziom. Otarły się nawet o granicę 10 tys. zł za m² w największych aglomeracjach. „W kryzysie” ceny materiałów budowlanych oraz koszty robocizny spadają, stąd dom, oprócz wielu oczywistych zalet, zyskał jeszcze jedną: koszt jego budowy może być porównywalny z kosztem nabycia o wiele mniejszego mieszkania w bloku (nawet po obniżkach, jakimi kuszą deweloperzy). Pojawiły się spekulacje, że można zbudować dom w cenie 2 000 zł za m² powierzchni użytkowej. Czy to możliwe?

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Aby to sprawdzić, poddaliśmy analizie koszt budowy domu wg projektu Laura pracowni MTM STYL. Jest to dom z użytkowym poddaszem o powierzchni 106,7m², bez podpiwniczenia i garażu. Pomimo niewielkiej skali dom ma wszystko, czego jego przyszli mieszkańcy mogą oczekiwać: wygodną kuchnię, dwie łazienki, trzy sypialnie z garderobą na poddaszu. Na parterze oprócz salonu jest nawet dodatkowy pokój mogący służyć jako gabinet do pracy. Dom ma zwartą bryłę na planie prostokąta i jest przykryty prostym, dwuspadowym dachem.

Dom w założeniu miał być prosty i tani w budowie, ale nie odmówiliśmy sobie „luksusów” w postaci prawdziwej dachówki, fragmentów elewacji z płytek klinkierowych i dobrej stolarki okiennej. Poniżej przedstawiamy przewidywane koszty budowy domu według projektu Laura.

koszt budowy domu

fot. koszt budowy domu

* nie obejmuje fundamentów
** koszty realizacji pochodzą ze stycznia 2009r.

Jak widać koszt realizacji domu proponowany przez firmy budowlane jest nieco większy od przewidywań kosztorysowych. Różnicę zapewne można wynegocjować, jednak w żadnym wypadku nie jest możliwe osiągnięcie poziomu 2 000 zł za m² domu. Pomimo większych kosztów korzystanie z usług firm wykonawczych ma jednak szereg plusów. Po pierwsze można z góry określić koszty inwestycji (co jest ważne dla osób korzystających z kredytu). Po drugie minimalizujemy ryzyko związane z ekipami niewiadomego pochodzenia. W przypadku firm budujących kompleksowo mamy do czynienia z jednym podmiotem, który odpowiada za wszystko. W systemie gospodarczym korzystamy z usług wielu firm, gdzie w przypadku sytuacji spornej trudno znaleźć winnego i tak naprawdę koszty błędów musi ponieść inwestor.

Czy możliwe jest zbudowanie domu w cenie 2 000 zł za m²? Jeżeli założymy, że około 35% kosztów budowy stanowi robocizna – wszystko jest „w rękach” inwestora…

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)