Imitacja marmuru

marmur

fot. marmur

Marmur to wyjątkowy materiał wykończeniowy, nierozłącznie kojarzony z luksusem. Każda ze skał ma indywidualny wygląd. Fascynujący wzór, widoczny po przecięciu kamienia, powstaje w temperaturze dochodzącej nawet do 700 stopni C, pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Przeczytaj również: Fototapety – Erotyka

Najwspanialsze okazy wydobywa się we Włoszech (Carrara) i w Chorwacji – na wyspie Brac. W Polsce występują tylko dwie odmiany kolorystyczne: Biała Marianna i Zielona Marianna – wydobywane z Sudetach.

Elementy wykończeniowe z prawdziwego marmuru są bardzo kosztowne, dlatego rosnącą popularnością cieszą się zamienniki, takie jak: konglomerat marmurowy i kwarcowy (imitacja marmuru), trawertyn, stiuki, czy marmur chiński.

Prawie jak marmur

stiuk

fot. stiuk

Pył marmurowy jest jednym ze składników stiuku. Mieszanka może być barwiona na różne kolory, w masie lub na zewnątrz. Gładzenie i polerowanie wyschniętej mieszanki nadaje jej wygląd marmuru. Właściwości dekoracyjne stiuku doceniano szczególnie w epokach: antyku, renesansu i baroku.
Obecnie, dekoracje wykonywane na bazie stiuku wykorzystuje się przede wszystkim w aranżacji wnętrz stylowych. Wśród najpopularniejszych rodzajów wymienia się: marmorino, scagliola, stucco marmo, stucco lustro (w tym stiuk wenecki, czyli stucco veneziano), tedelakt (inaczej: stiuk marokański), sztablatura.

Do produkcji materiałów okładzinowych i parapetów, w zastępstwie marmuru, wykorzystuje się tzw. konglomerat marmurowy. W rzeczywistości mieszanka jest tylko nieznacznie trwalsza od marmuru, ponieważ 95% składu stanowi rozdrobniony kamień naturalny, a jedynie 5% to spoiwo z utwardzaczem.

Trawertyn – alabaster egipski

kamień naturalny

fot. kamień naturalny

Trawertyn to skała o barwie kości słoniowej, która dzięki delikatnym smugom przypomina marmur. W starożytnym Egipcie służył do wyrobu ozdobnych waz i posągów. Obecnie znajduje różnorodne zastosowanie w aranżacji wnętrz i wokół domu, przede wszystkim jako okładzina ścienna i podłogowa.
W klimacie chłodnym i umiarkowanym zaleca się stosowanie trawertynu wyłącznie we wnętrzach, ponieważ nie jest odporny na działanie mrozu i zanieczyszczeń.

Marmur oraz trawertyn, pomimo wyjątkowej trwałości, należy chronić przed przebarwieniami i uciążliwymi zabrudzeniami. Pozornie gładka jak lustro powierzchnia ma strukturę porowatą. Każdą plamę należy natychmiast usunąć, najlepiej przy użyciu miękkiej szmatki i wody. Silne detergenty mogą spowodować powstanie plam i smug. Do polerowania najlepsza jest ściereczka z irchy nasączona niewielką ilością wosku.

Usuwanie plam organicznych jest bardzo skomplikowane ponieważ wymaga zastosowania rozmaitych metod i przygotowania odpowiednich roztworów. Inaczej czyści się plamy z: kawy, herbaty, tłuszczu, rdzy, a także z soków i kwasów owocowych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)