Industrialny charakter w postindustrialnym świecie

oświetlenie

fot. oświetlenie

Duże, otwarte przestrzenie, chłodna kolorystyka, minimum ozdób oraz plątanina różnego rodzaju kabli i rur – chciałoby się powiedzieć, że to krajobraz fabryk i hal przemysłowych. Ten widok charakterystyczny jest jednak dla popularnych ostatnio wnętrz industrialnych i modnych loftów, które zdobywają uznanie już nie tylko wśród architektów i artystycznej bohemy, ale także osób ceniących sobie nietuzinkowe i nowoczesne rozwiązania. Wymaganiom mieszkań inspirowanych fabrycznym stylem odpowiadają także najnowsze lampy z kolekcji INDUSTRIAL marki Nowodvorski Lighting, które podkreślą styl industrialnych aranżacji.

Przeczytaj również: Wnętrze z nutą orientu

Z fabryk na salony
W przeciwieństwie do innych stylów aranżacji wnętrz, popularny dziś industrial nie był wynikiem twórczej pracy, a raczej dziełem przypadku i panującej w latach 50-tych ubiegłego wieku recesji. Zaowocowało to pojawieniem się wielu opuszczonych, pofabrycznych budynków, z których początkowo zaczęli korzystać przedstawiciele sztuki. Przerabiali je na swoje pracownie czy studia, w dużej mierze wykorzystując do tego pozostawione tam materiały – lampy, krzesła lub stoły. Z czasem przerodziło się to w modę na urządzanie w nich mieszkań, która na dobre zagościła obecnie już nie tylko w poprzemysłowych obiektach, ale i we współczesnych budynkach. By nadać pomieszczeniom modny, loftowy charakter nie musimy jednak od razu przeobrażać całego mieszkania w fabrykę. Podstawową cechą industrialnych wnętrz jest duża przestrzeń, pozornie niezaaranżowana, z nieosłoniętymi konstrukcjami, kablami czy stropowymi belkami. Ważne jest także odpowiednie wyposażenie, które ograniczone jest do niezbędnego minimum, gdzie funkcję ozdób zaczynają pełnić przedmioty codziennego użytku. Ciekawym akcentem w industrialnym stylu będą np. lampy z kolekcji INDUSTRIAL marki Nowodvorski Lighting. Oprawy te wykonane są ze szkła i stali lakierowanej, czyli materiałów pożądanych w tego typu stylizacjach. Co najważniejsze, ich kształt i forma nawiązuje do charakteru opraw oświetlających niegdyś przemysłowe hale. Dodatkowo, stonowana kolorystyka idealnie wpisze się w całą kompozycję. Każdy z modeli dostępny jest w kolorze białym, grafitowym lub zimnej szarości przypominającej beton. Barwy te pozwalają na modelowanie wnętrz, optycznie je powiększając, a jednocześnie podkreślają przemysłowy chłód stylizacji.

Loftowy charakter w każdym wnętrzu

oświetlenie

fot. oświetlenie

Znakiem rozpoznawczym industrialnych mieszkań są duże, wolne przestrzenie oraz wysokie sufity, ale także spora ilość światła, zarówno naturalnego, jak i pochodzącego ze sztucznego oświetlenia. W tej ostatniej roli doskonale spiszą się proste, wiszące lampy z kolekcji INDUSTRIAL marki Nowodvorski Lighting. W skład linii wchodzi 12 opraw oświetleniowych w różnych modelach i wymiarach, które z łatwością dopasujemy do wielkości pomieszczeń. Największe z nich, pojedyncze zwisy o długości 130 cm i średnicy 42 cm zawieszone na łańcuchu sprawdzą się w wysokich, loftowych wnętrzach. Mogą one stanowić źródło światła, rozjaśniając pięknie całą powierzchnię. Do bardziej kameralnych mieszkań odpowiednia będzie natomiast wersja INDUSTRIAL M o tej samej długości i nieco mniejszym, 33-centymetrowym kloszu. Jeśli decydujemy się na większą ilość lamp w jednym pomieszczeniu, ważne jest, aby ich ułożenie było symetryczne i przebiegało na jednej linii oraz wysokości – powstanie wrażenie porządku i fabrycznej precyzji. W przypadku, kiedy chcemy wprowadzić odrobinę artystycznej duszy, zdecydować można na model INDUSTRIAL S, który dostępny jest jako pojedynczy zwis lub kinkiet ścienny. Przypomina on wyglądem zawieszone na kablu reflektory sceniczne, w przypadku których regulować możemy kąt padania światła. Lampy te sprawdzą się więc nie tylko jako oświetlenie salonu, ale także pomieszczeń roboczych, takich jak kuchnia. Zawieszone tuż w okolicy blatu kuchennego lub wyspy pozwolą na precyzyjne doświetlenia pożądanych miejsc. Kinkiety to natomiast pomysł na dodatkowy, industrialny akcent w sypialni.

Styl przemysłowy, który przywędrował do współczesnych mieszkań z amerykańskich i europejskich fabryk, to nietuzinkowe rozwiązania, które przeznaczone są dla osób ceniących sobie indywidualizm i odważne koncepcje. Minimalistyczny, wręcz surowy wygląd tego typu pomieszczeń, nie oznacza jednak, że są to wnętrza mało przytulne. Ich ocieplenie jest możliwe dzięki dużym oknom oraz licznym lampom. Najnowsza kolekcja opraw oświetleniowych Nowodvorski Lighting z pewnością pomoże rozświetlić niejedną industrialną aranżację. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)