Inteligentne światło w naszym domu

Włącznik światła

fot. Włącznik światła

Każdy chciałby żyć wygodnie. Czy wygodą można nazwać automatyczny włącznik światła? Na pewno tak. To co jeszcze parę lat temu było dla nas odległą przyszłością, teraz pomału staje się codziennością. Coraz więcej ludzi decyduje się na instalacje Systemu Inteligenty Dom. Ma to szczególnie ważną rolę w przypadku oświetlenia. Jest to przecież jeden z ważniejszych elementów tworzących odpowiedni nastrój do odpoczynku czy pracy.

Większość z nas ma w domu stary, poczciwy wyłącznik światła. Żeby całość instalacji elektrycznej i oświetlenia w domu dobrze działała, trzeba go mieć zamontowanego w każdym pomieszczeniu. Niestety, nie pozwala on nam regulować natężenia światła w zależności od potrzeby jaką akurat mamy. Tutaj sprawdzi się tylko elektroniczny ściemniacz oświetlenia. Wygląda on jak klasyczny wyłącznik, jednak poprzez dotykowy regulator oświetlenia, jedno krótkie dotknięcie spowoduje włączenie bądź wyłączenie światła, natomiast dłuższe przytrzymanie powoduje regulacje jego natężenia.
Sama regulacja oświetlenia to nie wszystko. Każdy przecież ma na koncie nocne wędrówki do toalety, zakończone rozbitą nogą o niezauważone krzesło. Szukanie po omacku włącznika to żadna przyjemność. Inteligentny system oświetlenia w domu pozwoli uniknąć takich nocnych eskapad w ciemnościach. Automatyczny włącznik światła da nam jasność dokładnie w tym miejscu, w którym zarejestruje naszą obecność. Urządzenie również automatycznie to światło zgasi, kiedy już nas tam nie będzie. Tak samo użyteczny jest akustyczny włącznik światła. Światło będzie się zapalać po usłyszeniu dźwięku na jaki jest ustawiony.
Ale przecież ciemność jeszcze bardziej przeraża nasze pociechy. Dzieci nie lubią zasypiać przy zgaszonym świetle. Zostawia się więc im zapaloną lampkę, o której niestety często zapominamy i w konsekwencji pali się ona do rana. W takich właśnie przypadkach niezastąpiony wydaje się być czasowy wyłącznik światła. W pokoju nastanie ciemność po upływie ustawionego czasu.

Nie możemy zapomnieć, że samo zamontowanie światła to nie wszystko. Musi mieć ono odpowiednią jakoś. Ma to szczególnie duże znaczenie w miejscu naszej pracy. Pomiar natężenia światła jest przeprowadzany przez firmy zajmujące się właśnie takimi badaniami. Warto ten temat potraktować poważnie, gdyż światło na stanowisku pracy wpływa na szybkość i pewność widzenia, a także poprawia efektywność pracy.

Przeczytaj również: Czym palić w kominku?

Pamiętajmy, że najważniejsze przy planowaniu oświetlenia jest dopasowanie go do pomieszczenia i atmosfery jaką chcemy w nim uzyskać. Bo przecież innego światła potrzebujemy w salonie, a innego w sypialni.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)