Inwestorzy zarobili na Archicomie 10% w skali roku

osiedle

fot. osiedle

22 lipca Archicom spłacił w całości 3-letnie obligacje w wysokości ponad 20 mln zł. Kilka dni wcześniej wypłacił swoim inwestorom należne odsetki, będące wynagrodzeniem za pożyczone pieniądze. Kapitał był przeznaczony na realizację kolejnych etapów trzech osiedli społecznych.

Informacja ta wskazuje, że rynek deweloperski może być dobrym i pewnym źródłem finansowania, o ile tylko inwestorzy zdecydują się na wiarygodnego partnera biznesowego. Archicom na wiele miesięcy przed terminem wykupu obligacji zaproponował obligatariuszom wcześniejszy wykup. Papier okazał się jednak na tyle atrakcyjny, a deweloper wiarygodny, że posiadacze obligacji nie chcieli wychodzić z tej inwestycji.

Możliwość zgromadzenia przez Grupę Archicom środków wynika z ponadprzeciętnej rynkowo sprzedaży – osiąganej zarówno dzięki wartości architektonicznej, jak i pewności inwestycyjnej oferowanych nieruchomości.

Stabilność finansowa, rosnący udział w rynku
Obligacje Grupy Archicom są zabezpieczone gruntami, które z uwagi na powodzenie sprzedażowe będą dedykowane realizacji nowych inwestycji. – W tej chwili nie staramy się o nowe obligacje, a wszystkie nasze projekty biurowe i mieszkaniowe będące w trakcie realizacji mają zagwarantowane wewnętrzne lub zewnętrzne źródła finansowania – mówi Paweł Ruszczak, dyrektor finansowy Grupy Archicom. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż pomimo, że Grupa zabezpieczyła w bankach finansowanie znacznej części swoich projektów mieszkaniowych, to na początku 2013 roku wykorzystanie kredytów było zerowe z uwagi na wystarczającą ilość środków własnych i wpłat klientów gwarantujących realizację naszych inwestycji.

Grupa Archicom to obecnie lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego. W 2012 roku firma sprzedała ponad 400 mieszkań, a w pierwszej połowie tego roku niespełna 250, zwiększając swój udział w rynku do ponad 10%. Sukces zapewniają firmie duże osiedla zorientowane społecznie o ponadstandardowym wyposażeniu w bardzo atrakcyjnych cenach, nie odbiegających od typowych cen rynkowych.

Ulubione osiedla to te zorientowane społecznie
Dwa najlepiej sprzedające się osiedla mieszkaniowe we Wrocławiu są właśnie dziełem Archicomu. Olimpia Port, największe zaplanowane w Polsce osiedle mieszkaniowe na ponad 2.500 mieszkań, już w pierwszych trzech latach sprzedaży znalazło blisko 500 chętnych. O sukcesie zdecydowała wyjątkowa lokalizacja – nad Odrą, wśród ponad 20 ha terenów zielonych i starodrzewia, kompleksowe podejście do organizacji osiedla, które jest znakiem firmowym Archicomu. W ramach inwestycji realizowane będą usługowe funkcje towarzyszące, drogi, ścieżki rowerowe, fitness i kluby osiedlowe, wszystko w ramach standardowej ceny za metr kwadratowy mieszkania.

Końca realizacji dobiega budowa drugiego najpopularniejszego osiedla społecznego we Wrocławiu – Cztery Pory Roku, na którym Archicom w ciągu ostatnich lat zbudował i sprzedał ponad 1500 mieszkań. To obecnie największe zrealizowane we Wrocławiu osiedle przez jednego dewelopera, obejmujące boiska, fitness i klub osiedlowy. Jeszcze do niedawna nieznana dzielnica Jagodno, jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych miejsc na pierwotnym rynku mieszkaniowym, do którego przyciągani są kolejni deweloperzy.

Mamy ogromne wyczucie jeśli chodzi o nabywanie terenów inwestycyjnych. Są to duże areały, bardzo często nie kojarzące się z rynkiem mieszkaniowym – opowiada Tomasz Sujak, dyrektor handlowy w Archicomie. – Kompleksowym podejściem przywracamy miastu nowe doskonałe tereny inwestycyjne podnosząc wartość okolicznych gruntów. Jednocześnie stwarza to dla wrocławian doskonałą samowystarczalną alternatywę w stosunku do dość mocno zatłoczonego centrum – tłumaczy.

Powodzenie sprzedażowe pozwala jeszcze w tym roku poszerzyć ofertę mieszkaniową o nowe propozycje. Stąd też rozpoczęcie trzeciego, wieloetapowego osiedla w pięknie położonej części Stabłowic, nad rzeką Bystrzycą. Po zakończeniu procesu planistycznego Grupa ma zamiar stworzyć w tym miejscu kolejne osiedle z bogatą infrastrukturą społeczną w kontakcie z przyrodą. Deweloper ma też nowe propozycje dla miłośników Krzyków – Wrocławską Willę, a już jesienią nową inwestycję przy ul Kobierzyckiej.

***
O firmie:
Grupa Archicom
jest liderem wśród deweloperów na rynku wrocławskim. Zajmuje się kompleksowym projektowaniem i realizacją osiedli mieszkaniowych i obiektów komercyjnych z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. Firma funkcjonuje od 1986 roku i swoją działalność koncentruje na rynku wrocławskim. Archicom zaprojektował i zrealizował ponad 150 obiektów mieszkaniowych i biurowych. Jako deweloper wybudował 2 200 mieszkań i apartamentów oraz 50 tys. m2 powierzchni biurowo-usługowej. Firma otrzymała tytuł „Najbardziej przyjaznego dewelopera w Polsce” w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Obecnie realizuje największy komplekst biurowy we Wrocławiu „West Forum” oraz 4 samodzielne urbanistycznie osiedla społeczne. Misja firmy brzmi: „Kształtujemy przestrzeń, by była piękna, funkcjonalna i przyjazna człowiekowi”.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)