Inwestycje budowlane przed Euro 2012

budowa stadionu

fot. budowa stadionu

Kiedy w kwietniu 2007 roku ogłoszono kto będzie gospodarzem Euro 2012 cała Polska szalała z radości. Jednak teraz, kiedy emocje już opadły i wszyscy na zimno patrzą na to co się dzieje w kraju, znajduje się co raz więcej pesymistów nie wierzących, że Euro odbędzie się u Nas. I chociaż, biorąc pod uwagę postęp robót budowlanych, wyprzedzamy Ukrainę, to rewelacji nie ma i jest jeszcze bardzo dużo przed nami do zrobienia.

Analitycy rynku budowlanego są zgodni, że organizacja i związane z nimi przygotowania do euro 2012 są najlepszą rzeczą jaka mogła się przytrafić polskiemu budownictwu. A przygotowania te idą pełną parą. Wartość projektów związanych z nimi wynosi około 95 mld zł, czyli 2 razy więcej niż u naszych wschodnich sąsiadów. Niestety, nie uda nam się zakończyć wszystkich inwestycji przed 2012 rokiem. Wszystkie najważniejsze przetargi zostały lub zostaną do końca 2009 roku rozstrzygnięte. Nowe inwestycje budowlane będą w fazie realizacji przez cały 2010 i 2011 rok. Ciągle rozwijająca się infrastruktura, jest kluczem do dalszego rozwoju naszego rynku budowlanego. Planowane inwestycje budowlane w prawie 50% dotyczą projektów drogowych, a ok. 30% projektów związanych jest z transportem szynowym. Na zlecenia budowlane związane z euro2012 liczy, aż 70% przedsiębiorstw , które wzięły udział w badaniach prowadzonych przez PMR . Wszystkie firmy są jednak zgodne, że nie uda nam się wykonać w całości zamierzonych planów.

Biorąc pod uwagę nasze opóźnienia z 2008 roku, największe obawy należy mieć o inwestycje związane z transportem. Nowe drogi jednak powstaną, tylko całkiem możliwe jest że już po 2012 roku. W przypadku naszych wschodnich sąsiadów, największe obawy należy mieć o przedsięwzięcia kolejowe i lotniskowe, gdyż jest problem ze źródłem finansowania. Równie nieciekawie wygląda sektor hotelowy, gdyż wiele z hoteli jest jeszcze jeszcze w fazie projektowej.

Ukraina jednak dużo lepiej prezentuje się od nas jeśli chodzi o budowę stadionów – kluczowych inwestycji na Euro. W Dniepropietrowsku budowa pierwszego zakończyła się już w 2008 roku. Na koniec 2009 powinny zostać oddane do użytku stadiony w Doniecku i Charkowie. Budowa następnych trzech (w Kijowie, Lwowie i Odessie) powinna zakończyć się w 2010, jednak oddanie wszystkich w jednym czasie jest mało prawdopodobne.

A jak będą wyglądały stadiony na Euro 2012 w Polsce? Zapraszamy do lektury

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)