Izolacja ścian od wewnątrz

izolacja ścian zewnętrznych

fot. izolacja ścian zewnętrznych

Każdy z nas pragnie, aby zimą mieszkanie było ciepłe i przytulne. Ocieplenie ścian od zewnątrz jest jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy parametrów cieplnych budynku. Pozwala skutecznie eliminować mostki termiczne a tym samym zyskać optymalne warunki we wnętrzu mieszkania. Niestety czasami nie jest to możliwe. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest izolacja ścian od wewnątrz, która jednak jest dużo mniej skuteczna niż zewnętrzna izolacja.

Czym warto ocieplać?
Decydując się na ocieplenie ścian od wewnątrz, do wyboru mamy różne rozwiązania. Najpopularniejszym jest użycie wełny mineralnej lub styropianu. Izolacja termiczna przy użyciu styropianu jest sposobem najczęściej wybieranym. W metodzie tej wykorzystuje się metalowe profile, które zmontowane w gotowy ruszt ustawia się w odległości ok. 2 cm od istniejącej ściany. Następnie układa się izolację z wełny, której grubość powinna wynosić co najmniej 10 cm i dokładnie wypełniać całą konstrukcję. Należy pamiętać o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej. Na tak ocieplony ruszt montuje się folię paroizolacyjną a następnie płyty kartonowo-gipsowe.

wełna mineralna

fot. wełna mineralna

Inną metoda jest użycie styropianu, który przylepia się bezpośrednio do ściany. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby styki płyt były zupełnie szczelne. Użycie styropianu nie wymaga stosowania paroizolacji, ponieważ materiał ten przepuszcza parę wodną. Niedogodnością może okazać się konieczność ułożenia na przyklejone płyty tynków cienkowarstwowych.

Płyty do izolacji ścian od wewnątrz można także montować na drewnianym ruszcie. Rozstaw profili dostosowuje się do wymiarów płyt. Na przygotowanym ruszcie układa się płyty osłonięte na styku folią lub taśmą samoprzylepną. Do nich także przykręca się płyty kartonowo-gipsowe.

Mniej popularną metodą jest termoizolacja ścian bloczkami z betonu komórkowego. Takie bloczki przyklejane są na zaprawę murarsko-tynkarską, którą nanosi się na całą powierzchnię bloczków przy użyciu pacy zębatej. Bloczki dociska się do ściany ok 4 cm od miejsca ich montażu a następnie płynnym ruchem przeciąga się po jej powierzchni na właściwe miejsce. Dużym ułatwieniem jest to, że bloczki można dociąć do dowolnego kształtu.

ocieplanie

fot. ocieplanie

Po przyklejeniu wszystkich bloczków ewentualne nierówności należy usunąć pacą do szlifowania. Następnie cała powierzchnię należy pokryć pięciomilimetrową warstwą zaprawy, w której zatapia się siatkę z włókna szklanego. Na koniec należy zatrzeć powierzchnię całej ściany i ostatecznie ją wyrównać. Po związaniu zaprawy ścianę można np. pomalować lub wygładzić gładzią gipsową.

Należy wiedzieć, że izolacja ścian od wewnątrz jest możliwa wyłącznie wtedy, jeśli w mieszkaniu czy domu działa sprawna wentylacja. W innym wypadku w czasie sezonu grzewczego w szczelnym pomieszczeniu bez sprawnego systemu wentylacyjnego ściany mogą być zagrożone powstawaniem niebezpiecznych pleśni i grzybów. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)