Izolacja wentylacji

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

fot. Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Centralna instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna już wkrótce wejdą do standardów wyposażenia budynków. To konsekwencja ciągłego wzrostu standardu życia i wymagań wobec nowo powstających inwestycji. Eksploatacja tych systemów jest kosztowna i kłóci się z ideą energooszczędności. Aby maksymalnie ograniczyć straty energii, zapobiec kondensacji pary wodnej i wytłumić hałas, instalacje wymagają odpowiedniej izolacji.

Kanały wentylacyjne to wykonane z blachy, duże i puste w środku rury. Stanowią one doskonałe medium dla rozchodzących się dźwięków i kondensacji pary wodnej. Wilgoć gromadząca się w kanałach w wyniku gwałtownych różnic temperatur może osadzić się na ścianach budynku i spowodować rozwój pleśni lub grzybów. Aby temu zapobiec, należy zastosować odpowiednią izolację. Prawidłowe ocieplenie rur wentylacyjnych znacząco obniży ich właściwości akustyczne. Ponadto w kanałach przestanie skraplać się para wodna.

klimatyzator

fot. klimatyzator

Wybieramy ocieplenie instalacji wentylacyjnej
Do niedawna wełna izolacyjna do kanałów wentylacyjnych wzmocniona folią była technologią najczęściej stosowaną przez instalatorów. Zadaniem folii było zabezpieczenie wełny mineralnej przed kondensacją pary wodnej, jednak ze względu na niską wytrzymałość bardzo krótko spełniała swoje zadanie. Często dziury powstawały już podczas montażu. W efekcie wełna nasiąkała wilgocią a izolacja nie pełniła bariery dyfuzyjnej na całej swojej powierzchni. Warto dodać, że pylenie wełny mineralnej jest szkodliwe dla zdrowia i może pogorszyć jakość powietrza w budynku.

Zastosowanie wełny mineralnej do izolacji instalacji nie spełnia aktualnych norm oraz obowiązującego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, które mówi o tym, że „Budynek i jego instalacje grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne i c.w.u. powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnej do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie”.

Na przeciw tym wymogom wyszli producenci otulin instalacji. W sprzedaży dostępne są gotowe systemy izolacji poliolefionowe, polietylenowe i kauczukowe. Jakość i grubość izolacji kanałów wentylacyjnych wykonanych w tej technologii jest nieporównywalna. Materiały te są lekkie, cienkie, a ich właściwości doskonale wpisują się w obowiązujące normy. Dzięki zwartej strukturze, elastyczności i użytym surowcom doskonale przylegają do powierzchni rur, nie przepuszczają wilgoci, chronią przed hałasem i kondensacją pary wodnej. W odróżnieniu od wełny mineralnej nie kruszą się i trudno je uszkodzić.

Cena izolacji kanałów wentylacyjnych
Koszt instalacji izolacji przed zmiennymi temperaturami i hałasem zależy od wielu czynników. Otuliny mają szerokie zastosowanie. Izoluje się nimi instalacje chłodnicze, klimatyzacyjne, grzewcze i sanitarne, których temperatura mieści się w przedziale od -200 stopni C, do +116 stopni C. Wybór odpowiedniej otuliny zależy od średnicy rury i grubości jej ścianki. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)