Izolacyjność ścian działowych

ścianki działowe

fot. ścianki działowe

Podstawowym założeniem w projekcie LUMINA House jest wysoka energooszczędność. Dlatego przy budowie domu wykorzystuje się najbardziej innowacyjne technologie i materiały zapewniające wysoką izolacyjność cieplną. Jednym z nich są bloki SILKA E12. O ich właściwościach rozmawiamy z Piotrem Harasskiem z firmy XELLA.

ARCHIPELAG: W projekt LUMINA House wpisane są innowacyjne rozwiązania budowlane. Przy montażu ścianek działowych wykorzystano bloki SILKA E12. Jakie korzyści wiążą się z ich zastosowaniem?

Piotr Harassek: Bloki wapienno-piaskowe, zastosowane przy budowie wysoko energooszczędnego domu LUMINA, stanowią doskonały wybór ze względu na izolacyjność akustyczną i trwałość. Dodatkowo, dzięki wysokiej gęstości bloków, ściany działowe biorą również czynny udział w procesie regulowania temperatury pomieszczeń. Duża pojemność cieplna ścian sprawia, że są one w stanie zakumulować ciepło w upalne, letnie dni i oddać je nocą, zaś w zimie zapobiegają szybkiemu wychładzaniu budynku.

ARCHIPELAG: Oznacza to, że bloki zapewniają inwestycji odpowiednią izolację cieplną, która wpływa z kolei na wysoką energooszczędność. Trwałość materiałów, z których wykonane są ścianki, ma też duże znaczenie dla całej konstrukcji domu…

Piotr Harassek: Ściany działowe, pomimo, że nie stanowią istotnej części budynku z punktu widzenia konstrukcji, pełnią ważną funkcję – organizują przestrzeń. Z tego powodu, ważne jest, aby ścianki działowe były wykonane z wytrzymałych i trwałych materiałów, które wyznaczą podział pomieszczeń nie tylko wizualnie, ale również pod względem akustycznym, czy termicznym.

ARCHIPELAG: A jak montaż bloków wpływa na oszczędność czasu przy budowie?

Piotr Harassek: Bloki są materiałem, z którego ściany muruje się szybko i w prosty sposób. Muruje się je przy pomocy zaprawy do cienkich spoin SILKA-YTONG, bez wypełniania spoin pionowych, które zastępuje połączenie na pióro i wpust. Zastosowanie systemowych narzędzi oraz nadproży YTONG YF sprawia, że wznoszenie ścian z bloków SILKA E12 przebiega w dużym tempie oraz z zachowaniem dużej dokładności wykonania.

Przy montażu więźby dachowej w LUMINIE wykorzystano łączniki ciesielskie. O tym jak ich jakość wpływa na konstrukcję dachu oraz o właściwościach łączników opowiada Andrzej Brysacz z firmy SIMPSON

łącznik ciesielski

fot. łącznik ciesielski

Andrzej Brysacz: W LUMINIE zastosowano perforowane płytki i profilowane łączniki, które znacznie przyśpieszają montaż konstrukcji dachowych. Zwiększają też precyzję połączeń drewnianych elementów i pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycie drewna. Wykonanie tradycyjnych połączeń ciesielskich wymaga sporej wiedzy i dokładności oraz czasu. Łatwo tu o błędy, które mogą w przyszłości zaowocować poważnymi uszkodzeniami dachu. Metalowe łączniki są prostsze w użyciu. Prawidłowo zamocowane mają też lepszą nośność niż połączenia drewnianych elementów na wręby, czopy, nakładki lub gniazda. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić na materiale. Łączniki ciesielskie produkowane są z blachy stalowej ocynkowanej. Mają grubość od 1 do 8 mm. W ich ściankach są fabrycznie nawiercone otwory pod gwoździe, wkręty lub stalowe kołki rozporowe. W niektórych z nich otwory maja kształt owalny. Uzyskuje się dzięki temu możliwość regulowania położenia łącznika w trakcie montażu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)