Jak budować dom na skarpie lub zboczu?

Piękno krajobrazu i ciekawe ukształtowanie terenu sprawia, że projekty domów na zboczu cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wiąże się to choćby z atrakcyjną ceną działek budowlanych oraz możliwością oryginalnego zaaranżowania przestrzeni wokół posesji. Skarpy wymagają jednak specjalnych zabiegów zabezpieczających, które warto przemyśleć już na etapie wstępnego projektu.

Dom na wzniesieniu – od czego zacząć?

Budowa domu na skarpie to czasochłonne przedsięwzięcie, które powinno zostać poprzedzone szczegółową analizą geologiczną i architektoniczną. Współpraca ze specjalistami pozwoli ocenić stateczność zbocza, ustalić rodzaj podłoża, a także zmierzyć poziom wód gruntowych. W zależności od wyników ekspertyzy należy zastosować odpowiednie rozwiązania budowlane, chroniące przyszłego właściciela przez zapadaniem lub osuwaniem się konstrukcji.

 Budowa domu na zboczu

fot. Budowa domu na zboczu

Dom na skarpie – projekt krok po kroku

Zabezpieczenie zbocza i wybór fundamentów spełniających odpowiednie normy to najważniejsze elementy, które powinien zawierać każdy projekt domu na zboczu. Podparcie stoku nasypem, umocowanie pali lub budowa murów oporowych pozwoli zmniejszyć kąt jego nachylenia. Projekty domów na wzniesieniu uwzględniają także rezygnację z tradycyjnych fundamentów poziomych na rzecz schodkowych. Ich wykonanie polega na stworzeniu podstawy w kształcie stopni, których wysokość determinowana jest rodzajem podłoża. To dużo tańsze i efektywne rozwiązanie polegające na użyciu zbrojenia w miejscu schodów i narożników. Do usztywnienia struktury budowli służą dodatkowo stropy żelbetonowe. Wykorzystuje się je najczęściej, gdy projekt domu na skarpie nie posiada piwnicy, a wysokie ścinany fundamentowe wymagają dodatkowego wzmocnienia.

Przeczytaj również: Działka siedliskowa

Czy domy na zboczu wymagają szczególnej ochrony?

Dom na zboczu należy również otoczyć drenażem, co umożliwi skuteczną ochronę przed podmywaniem budynku przez wody gruntowe. Zastosowanie drenażu pod powierzchnią i wokół konstrukcji jest szczególnie uzasadnione, jeśli działka znajduje się na terenie okresowo lub stale podmokłym albo w sąsiedztwie rzek czy jezior. Nadmiar wody powinien być odprowadzany w odpowiedniej odległości od skarpy, co zabezpieczy budowlę przed osuwaniem się. Pamiętajmy jednak, że zabiegi polegające na drenowaniu gruntu są bardzo kosztowne, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup działki na stoku, oszacujmy realny koszt całej inwestycji, uwzględniając dodatkowe wydatki.

Budowa domu na skarpie – sztuka kompromisu

Projekt domu na skarpie powinien odpowiadać potrzebom mieszkańców nie tylko pod względem wyglądu czy trwałości konstrukcji, ale i układu pomieszczeń. Przyszły właściciel musi jednak liczyć się z ewentualnymi ograniczeniami wynikającymi ze specyficznego położenia budynku. Może okazać się, że koszt realizacji nietypowych rozwiązań będzie ostatecznie dużo wyższy niż kwota, którą uda się zaoszczędzić, kupując działkę.

Dom na wzniesieniu

fot. Dom na wzniesieniu

Należy pamiętać, że to projekt domu na zboczu powinien być dostosowany do rodzaju terenu i jego struktury, a nie na odwrót. Jeżeli więc marzymy o wyrafinowanej bryle lub nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych, bezpieczniej będzie poszukać nieco innej oferty. Gdy budujemy dom na wzniesieniu, dobrze sprawdzają się raczej klasyczne rozwiązania. Urozmaiceniem mogą być za to na przykład wykusze lub ryzality, które pozwolą podkreślić walory widokowe, a dodatkowo mogą zostać zaadaptowane jako kącik pracy lub spotkań przy kawie. Podobny efekt uzyskuje się przez budowę tarasów na różnych kondygnacjach, łącząc je z oryginalnym charakterem ogrodu lub zmieniając kształt tradycyjnego dachu, a tym samym powierzchnię pokoi.

Budowa domu na skarpie ma jednak również wiele zalet. Pozwala choćby na nietypowe wykorzystanie poszczególnych kondygnacji. W zależności od układu pomieszczeń można pozwolić sobie na pewną dowolność w aranżacji różnych części budynku. W tego rodzaju budowlach ogromną rolę odgrywa także piwnica, umożliwiająca właścicielom budowę dodatkowych pomieszczeń gospodarczych lub wypoczynkowych, takich jak: sala bilardowa czy tenisowa lub siłownia.

Domek na wzgórzu

fot. Domek na wzgórzu

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)