Jak dbać o trawnik?

ogród

fot. ogród

Posiadanie trawnika i dbanie o niego pozornie wydaje się rzeczą łatwą. Jednak każdy, kto posiada chociaż fragment zielonej murawy wie, że nie jest to taka prosta sprawa. Regularne podlewanie, koszenie, nawożenie i walka z chorobami i szkodnikami traw to obowiązek każdego ogrodnika. Podpowiadamy, jak dbać o trawnik, aby pięknie się prezentował przez cały letni sezon.

Zobacz również: Byliny zadarniające

Podlewanie i koszenie
Jedną z ważniejszych czynności podczas pielęgnacji trawnika jest podlewanie. Trawa pozbawiona wody bardzo szybko żółknie i usycha. Nawadnianie murawy najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem, po zachodzie słońca. Podlewanie trawnika w środku upalnego dnia jest mało ekonomiczne ponieważ 30-40% wody odparowuje.

Idealnie płaski trawnik

fot. Idealnie płaski trawnik

Zbyt częste zraszanie murawy może doprowadzić do wytworzenia płytkiego systemu korzeniowego a także ułatwić rozwój chorób grzybowych trawnika.
Równie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest koszenie, które należy przeprowadzać co 8-10 dni. Skracamy trawę wtedy jednorazowo nie więcej niż o1/3 wysokości. Dzięki temu zabieg będzie pobudzać trawę do wzrostu a także sprawi, że trawnik się zagęści.

Jak nawozić trawnik?
Jeżeli chcemy, aby trawnik pięknie wyglądał przez całe lato, oprócz nawadniania i koszenia, musimy pamiętać o nawożeniu. Każde koszenie trawy pozbawia ją części liści, które stara się odbudować. W związku z tym musi mieć zapewnioną regularną dostawę składników mineralnych. Dobrze nawożony trawnik ma zielony kolor, jest gęsty, nie jest opanowany przez chwasty, choroby czy szkodniki.

trawnik

Zobacz również: Czysta woda w oczku wodnym

fot. trawnik

W celu zasilenia zielonej murawy warto używać mieszanek wieloskładnikowych – Azofoska, Polifoska oraz nawozów azotowych takich jak Saletra amonowa, Saletrzak czy Siarczan amonu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie specjalnej mieszanki nawozowej o długotrwałym działaniu.

Stosowanie, czyli ile Polifoski na trawnik?
Przy pierwszym nawożeniu, które może odbyć się razem z siewem, należy zastosować około 3 kg preparatu na 100m2. Roczna dawka nawozów mineralnych powinna mieścić się w granicach 1.4 – 1.4 czystego N/100m2. Istnieje także zasada stosowania azotu w sezonie – 60% marzec-maj, 30-40% czerwiec-sierpień, 0-10% listopad. Brak azotu objawia się żółknięciem dolnych partii trawy. Z kolei stosowanie potasu ma znaczenie w okresie letnim i jesienią. Na kolorystykę trawnika korzystnie wpływa żelazo i magnez.

Wybór mieszanki trawnikowej
Obecnie na rynku znajduje się wiele mieszanek traw. Bardzo często można spotkać mieszanki gazonowe zawierające odmiany traw pastewnych. Takie mieszanki są dość tanie. Niestety, w przeciwieństwie do trawnikowych, dają zbyt duże przyrosty zielonej masy, nie tworząc zwartej runi. Mają także mniejsze ulistnienie, a liście są szerokie.

koszenie trawy

fot. koszenie trawy

Do przydomowych ogrodów z pewnością nadadzą się mieszanki gazonowe. Warto jednak zasięgnąć wiedzy na temat odmian i gatunków. Odmiany użyte w mieszankach różnią się wartością użytkową i każdy gatunek, a nawet odmiana trawy, ma specyficzne wymagania glebowe i klimatyczne. Mieszanki traw gazonowych są najczęściej komponowane w oparciu o podstawowe gatunki traw, takie jak życica trwała, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa czy kostrzewa owcza.

Nie można zapomnieć o regularnym odchwaszczaniu, ponieważ wzrasta nie tylko trawa, ale także i chwasty, a głównie koniczyna i mniszek lekarski. Chwast najlepiej usuwać ostrym i długim nożem, wycinając niepożądane rośliny wraz z korzeniami. Można także użyć środków chemicznych, jednak należy pamiętać, że są szkodliwe dla środowiska. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)