Jak dobrać brodzik do łazienki

brodzik

fot. brodzik

Brodzik to element wyposażenia wnętrz, który z jednej strony decyduje o komforcie korzystania z prysznica, a z drugiej stanowi istotny walor architektoniczny, mający duży wpływ na wygląd łazienki. Jakie czynniki należy zatem wziąć pod uwagę przy jego zakupie, aby był wygodny i pasował do wnętrza?

Brodzik powinien służyć latami, być bezpieczny i tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Musi także być praktyczny i zapewnić odpowiednią izolację podłogi przed wilgocią. Równie ważna przed podjęciem decyzji o zakupie jest odpowiedź na pytanie – kto będzie z niego korzystał? Należy też zastanowić się nad materiałem, kształtem, rozmiarem i łatwością utrzymania w czystości. Tylko zintegrowanie tych wszystkich elementów gwarantuje nam spełnienie naszych oczekiwań

Dla młodszych i starszych
Osobom młodym i aktywnym przyda się brodzik, który łatwo utrzymać w czystości, wytrzymały, prosty w formie i dostosowany do aranżacji łazienki. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych konieczna jest instalacja brodzika bezprogowego lub bardzo płytkiego, najlepiej z wykończeniem przeciwpoślizgowym na dnie.

Brodzik

fot. Brodzik

Badania Instytutu Reinholda z Frankfurtu nad Menem jest to szczególnie ważne w momencie, gdy poczujemy pierwsze oznaki zbliżającej się starości. Przystosowanie łazienki do towarzyszącej tym zmianom ograniczenia sprawności decyduje często o tym, jak długo będziemy mogli żyć niezależnie od pomocy innych. Znakomitym przykładem produktów, które to umożliwiają jest szeroka oferta brodzików Kaldewai Superplan XXL o dużej, płaskiej powierzchni. Umożliwia ona nie tylko łatwy dostęp do prysznica, ale także daje nieograniczoną swobodę ruchów pod strumieniem wody. Zastosowanie specjalnej powierzchni antypoślizgowej zapewni przy tym poczucie bezpieczeństwa.

Powrót do stali emaliowanej
Brodziki wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Coraz częściej stosuje się produkty ze stali emaliowanej, która jest dzisiaj ponownie doceniania ze względu na swoje walory ekologiczne i łatwość utrzymania w czystości. Dodatkowo, klienci z pewnością docenią fakt, że stal emaliowana jest w 100% produktem pochodzenia naturalnego. Stal połączona z emalią doskonale wpisuje się w koncepcję wyposażenia łazienki przy pomocy szlachetnych, naturalnych materiałów takich jak ceramika i kamień, bez zbędnego plastiku.

Kształt i rozmiar

brodzik

fot. brodzik

Na rynku wyposażenia łazienek, można znaleźć brodziki o różnych kształtach. Począwszy od półokrągłych, okrągłych, kwadratowych, prostokątnych, a kończąc na pięciokątnych. Brodziki półokrągłe zajmują mniej miejsca niż brodziki kwadratowe i prostokątne. Z kolei różnorodność kształtów oraz rozmiarów brodzików prostokątnych i kwadratowych pozwala na ich idealne dopasowanie do pozostałego wyposażenia łazienki. Standardowe wymiary brodzików to najczęściej 80×80, 90×90 lub 100×100 cm. Na rynku dostępne są także modele znacznie większe – nawet o szerokości 180 cm.

Nie bez znaczenia pozostaje także głębokość brodzika od kilku do paru dziesięciu centymetrów. Dużą popularnością cieszą się obecnie płaskie brodziki, montowane w płaszczyźnie podłogi, które są funkcjonalne, a ich estetykę można bez problemu połączyć zresztą wystroju wnętrza. Doskonałym przykładem może być tutaj brodzik Kaldewei Conoflat, który ma nieco ponad 2 cm głębokości, dzięki temu idealnie nadaje się do takiej płaskiej zabudowy. Jego emaliowana pokrywa odpływu jest umocowana centralnie, tworząc równą powierzchnię do stania, co zapewnia wygodne i bezpieczne korzystanie z prysznica. Warto pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na zastosowanie brodzika zlicowanego z płaszczyzną podłogi, to musimy mieć strop o odpowiedniej grubości. Dla uniknięcia niepotrzebnego ryzyka najlepiej stosować rozwiązania systemowe.

Rosnące wymagania w zakresie estetyki i komfortu przyspieszają ewolucję produktów łazienkowych łączących w sobie wysokie walory wzornicze i elementy techniczno-funkcjonalne, które umożliwiają ich komfortową eksploatację. Nowością na rynku jest emaliowana powierzchnia prysznicowa Kaldewei Xetis ze zintegrowanym odpływem ściennym, która pozwala na stylową aranżację nowoczesnych powierzchni prysznicowych zintegrowanych z podłogą łazienki.

Dodatkowe udogodnienia

brodzik

fot. brodzik

Dla bardziej wymagających osób Kaldewei w swojej ofercie posiada kilka dodatkowych propozycji. Brodziki mogą posiadać specjalne udogodnienia, zarówno funkcjonalne jak i wzornicze, które sprawiają, że kąpiel pod prysznicem staje się bardziej komfortowa i przyjemna.

Warto rozważyć wyposażenia brodzika w powierzchnię antypoślizgową, która zapewnia dodatkowe podparcie dla stóp. Dla przykładu powłoka przeciwpoślizgowa w urządzeniach marki Kaldewei jest na stałe wypalona na powierzchni emaliowanej, dzięki czemu nie zużywa się nawet przy intensywnej eksploatacji i przez lata gwarantuje wysokie bezpieczeństwo korzystania z prysznica. Taka powierzchnia przeciwpoślizgowa jest kolorystycznie zintegrowana z kolorem emalii produktu.

Duże znaczenie, szczególnie aranżacji łazienki, ma kolor brodzika. Przyjemną dla oka kolorystykę w łazience umożliwia paleta Coordinated Colours Collection firmy Kaldewei, w której możemy znaleźć 12 kolorów matowych. Łączy ona przyjemną, relaksującą i dostosowaną do kolorów płytek paletę barw z najwyższej próby wzornictwem. Kolory naśladują naturę, przywracają wewnętrzną równowagę, a także zapewniają odprężenie i ukojenie.

Niektóre firmy wprowadziły do swojej oferty możliwość zdobienia brodzików prysznicowych specjalnymi, niestandardowymi ornamentami. W przypadku firmy Kaldewei, motywy ozdobne są naniesione na powierzchnię brodzika i zatopione w warstwie szkliwa. Dzięki temu brodziki i powierzchnie prysznicowe tej marki, obok funkcjonalności i trwałości, są niezwykle estetyczne i zachwycają niepowtarzalnym wyglądem. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)