Jak dobrać dodatki do łazienki?

akcesoria łazienkowe

fot. akcesoria łazienkowe

Szczegół, akcent, dodatek – określeń jest wiele, ale to właśnie one najczęściej przykuwają naszą uwagę. Często o urodzie kobiety świadczą jej wyjątkowe oczy czy urokliwy pieprzyk. Ze zwykłej czarnej sukienki stworzyć można wiele kreacji na różnorodne okazje – w zależności od dobranych dodatków. Podobnie jest w aranżacji wnętrz. Kilka odpowiednio skomponowanych detali może nadać pomieszczeniu zupełnie nowego, odmiennego charakteru.

Małe rzeczy wielkiej wagi
Aranżując salon czy sypialnię zazwyczaj przychodzi nam do głowy tysiąc pomysłów na minutę. Wnętrza te podkreślać możemy np. oryginalnymi zasłonami, poduchami, narzutami czy mniejszymi drobiazgami, jak ramki, świece, donice – możliwości jest bez liku. Producenci prześcigają się wręcz w nowych wzorach i propozycjach – już tylko od własnej wyobraźni i zasobności portfela zależy, na co się zdecydujemy. Zastanawiając się nad stylizacją łazienki, często sytuacja wydaje się odwrotna. Skupiamy się raczej na kolorze kafelków i funkcjonalnym dobraniu najważniejszych elementów. Jednak wbrew pozorom – tutaj także liczy się szczegół. – Aranżując łazienkę, podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, należy zadbać o spójność całego projektu – zauważa Kamil Urbaś z serwisu TwojaBateria.pl. – Nawet najciekawszy pomysł projektanta może bowiem zaprzepaścić taki drobiazg, jak niedobrany kubek czy mydelniczka.

Złote zasady

akcesoria łazienkowe

fot. akcesoria łazienkowe

Wyobraźmy sobie taką sytuacją. Pięknie urządzona łazienka, z przepychem, nawiązująca do stylu barokowego, oryginalne stylizowane baterie, cudowna wanna, a do tego wszystkiego – kolorowe, plastikowe wieszaki na ręczniki czy dozownik na mydło. Jednym słowem – dramat! Taka, rzec można, drobnostka potrafi zepsuć najbardziej dopieszczoną koncepcję. O czym pamiętać, aby nie przytrafiła nam się podobna katastrofa? – Kupując łazienkowe dodatki najlepiej kierować się dwoma prostymi zasadami – po pierwsze, ich linia powinna być jednolita, najbezpieczniej zatem wybierać te z jednej serii – doradza Sylwia Madyda dyrektor handlowy Grupy Madix – Drugą istotną kwestią jest dopasowanie ich stylizacji do klimatu i charakteru całego wystroju. Dzięki tej konsekwencji uzyskamy tak pożądaną spójność i harmonię.

Worek z pomysłami

akcesoria łazienkowe

fot. akcesoria łazienkowe

Na szczęście oferta rynkowa łazienkowych dodatków wciąż się rozszerza. Pomysłowość projektantów pozwala znaleźć detale dopasowane do najbardziej nawet oryginalnej wizji mieszkańców. Możemy postawić na klasykę, wybierając dodatki o prostej linii, wykonane najczęściej z eleganckiego metalu czy surowy, sterylny wręcz minimalizm, łączący metal z bezbarwnymi, szklanymi akcentami. Inspiracje znaleźć można np. w ofercie Ambiente lub Contatto firmy Bagno&Associati. W łazience stylizowanej na królewską sprawdzą się akcenty subtelnie ozdobione kryształami Swarovskiego lub elementy w kolorze starego złota. W naturalnej stylizacji, utrzymanej w barwach ziemi, nawiązującej
do ekologicznego nurtu, idealnie zagrają akcesoria łazienkowe ozdobione drewnem lub kształtem i materiałem przypominające masywne kamienie. Taką koncepcję świetnie obrazują dodatki z linii Otello (Bagno&Associati) oraz Stone (Gedy).

Na pierwszym planie
Ciekawy efekt uzyskać można przenosząc punkt ciężkości aranżacji z dużych powierzchni na detale. To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy zmienić coś we wnętrzu, a jednocześnie uniknąć rewolucji – zarówno remontowej, jak i finansowej. W tym wypadku to właśnie elementy niewielkich rozmiarów mają za zadanie przyciągnąć uwagę oglądającego. I tak, dla przykładu, w łazience urządzonej w delikatnych, neutralnych barwach prym mogą wieść charakterystyczne dodatki w kolorze ognistej czerwieni, morskiego turkusu czy wyrazistej czerni, jak np. w serii Diva marki Gedy. Prostą linię mebli, ceramiki i armatury podkreśli wyrazisty zestaw, w którego skład wejdą: kubek, pojemnik na mydło, półki i wieszak na ręcznik w oryginalnych kształtach. Jednak także tutaj musimy pamiętać, aby nawet te charakterystyczne dodatki w najmniejszym chociaż stopniu współgrały z resztą stylizacji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)