Jak dobrać idealny okap kuchenny

okap

fot. okap

Okap to jedno z najważniejszych kuchennych urządzeń, którego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów powstających podczas gotowania. Prawidłowo dobrany okap to gwarancja świeżego powietrza w kuchni, komfortu przygotowywania posiłków, ale też i bezpieczeństwa. Jak pośród bogatej oferty urządzeń dostępnych na rynku wybrać takie, które będzie jednocześnie funkcjonalne i spełniające nasze oczekiwania? Eksperci firmy Franke, producenta wysokiej jakości techniki kuchennej podpowiadają, jak dobrać idealny okap do każdej kuchni.

Przeczytaj również: Sztuka wyboru Drzwi

Ideą przyświecającą konstruktorom pierwszych okapów było zaprojektowanie urządzenia, które usunie zapachy i opary powstające podczas gotowania. Z czasem okapy stały się na tyle popularne, że już nie wyobrażamy sobie, że mogłoby ich w kuchni zabraknąć. Dzisiejsze okapy są nie tylko wysokiej jakości urządzeniami filtrującymi powietrze, ale także efektowną ozdobą pomieszczenia. Niestety często zdarza się, że kupując sprzęt kuchenny sprzęt zwracamy uwagę tylko na jego wygląd. Tymczasem aby okap optymalnie spełniał swoje zdanie, w pierwszej kolejności powinniśmy dobrać jego wydajność do wielkości naszej kuchni, a następnie rozważyć również inne parametry: głośność urządzenia, szerokość, sposób montażu, położenie okapu w kuchni oraz rodzaj filtra.

Po pierwsze: typ okapu
Jednym z najczęstszych dylematów, przed jakimi stają osoby urządzające kuchnię, jest wybór typu okapu. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli, różniących się sposobem montażu. Okapy ścienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na ścianie i odpowiedni dobrane, idealnie podkreślą styl kuchni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej stylizacji, zarówno nowoczesnej jak i retro – oferta dekoracyjnych okapów ściennych jest bardzo szeroka. Bardzo efektowne okapy wyspowe przeznaczone są do dużych pomieszczeń i montowane pod sufitem nad kuchenną wyspą. Takie modele często łączą funkcjonalność z wysublimowanym designen, jak np.: okap Up&Down z nowej kolekcji firmy Franke. Eleganckie urządzenie ma kształt lampy, która po uruchomieniu funkcji wentylacji opuszcza się nad płytę, pełniąc funkcję okapu. Do małych kuchni wybierane są często okapy podszafkowe, montowane pod szafką kuchenną. Ich wydajność nie jest wysoka, jednak pozwalają zaoszczędzić sporą ilość miejsca, tak cennego w małych pomieszczeniach.

Po drugie: wydajność okapu

okap

fot. okap

Wydajność okapu, podawana w metrach sześciennych na godzinę, informuje o ilości powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. Dobrze dobrany okap powinien przefiltrować całe powietrze w kuchni dziesięć razy w ciągu jednej godziny, absolutne minimum to około sześć razy. Optymalną moc okapu można obliczyć za pomocą prostego wzoru: W = X x Y x Z x 10, w którym X, Y i Z oznaczają długość, szerokość i wysokość kuchni. Należy jednak pamiętać, że wzór ten dotyczy pomieszczenia zamkniętego, jeżeli więc kuchnia jest połączona z salonem (tzw. kuchnia otwarta), należy zakupić okap o jak największej wydajności.

Aby ułatwić Klientom ustawienie optymalnych parametrów okapu, firma Franke zastosowała w większości swoich modeli m.in. w nowoczesnym okapie Swing, kilkustopniową regulację mocy, bieg intensywny oraz specjalną funkcję 24h, która aktywuje okap co godzinę na 10 minut i umożliwia stałą wentylację pomieszczenia, która idealnie sprawdza się w trakcie spotkań ze znajomymi lub rodziną, organizowanych w naszym mieszkaniu.

Po trzecie: szerokość i sposób podłączenia
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez producentów urządzeń kuchennych, okap zawsze powinien być szerszy od płyty grzewczej (np.: do płyty o szerokości 60 cm powinno się zastosować okap o szerokości od 70 do 90 cm). Dzięki temu wszystkie zapachy powstające podczas gotowania będą skutecznie pochłaniane lub usuwane przez urządzenie. Aby jednak okap spełniał swoją funkcję i odpowiednio wentylował kuchnię, musimy też zastanowić się na sposobem jego montażu – czy zainstalujemy okapu jako wyciąg (podłączenie bezpośrednio do specjalnego kanału wentylacyjnego) czy jako pochłaniacz pracujący jedynie w obiegu zamkniętym. Pierwszy sposób jest bardziej wydajny, jednak nie zawsze jest możliwy do zastosowania np.: w starszych budynkach wielorodzinnych.

Na szczęście producenci i na to znaleźli już rozwiązanie. Aby okap mógł pracować w obiegu zamkniętym bez konieczności podłączania do kanału wentylacyjnego, wystarczy dokupić aktywny filtr węglowy, który skutecznie pochłania zapachy z powietrza. Filtr ten jest jednorazowy, wystarcza na 200 godzin pracy urządzenia, a dodatkowo w wybranych modelach Franke o konieczności jego wymiany informują specjalne wskaźniki.

okap

fot. okap

Jeśli zdecydujemy się na podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego W okapach podłączanych do kanału wentylacyjnego powietrze odprowadzane jest na zewnątrz kuchni i nie potrzebujemy aktywnych filtrów węglowych, wystarczą wielorazowe filtry metalowe, dostarczane w komplecie z okapem. Taki filtr po zabrudzeniu w zmywarce. Aby zapewnić optymalną efektywność okapu, zaleca się zarówno czyszczenie filtrów metalowych, jak i wymianę filtrów węglowych przynajmniej jeden raz na dwa miesiące.

Po czwarte: głośność okapu
Głośność okapu to parametr, który nie wpływa na wydajność urządzenia, ale decyduje o komforcie pracy w kuchni. Producenci systemów kuchennych stale pracują nad nowymi technologiami, które pozwolą uczynić z okapów urządzenia pracujące jednocześnie bardzo cicho i wydajnie. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań jest specjalny mechanizm SIL-K firmy Franke, zastosowany w m.in. w modelu okapu Brick. System redukcji drgań sprawia, że jeden okap z technologią SIL-K jest 16 razy bardziej cichy, niż okap bez tej technologii.

W nowoczesnych okapach głośność nie powinna przekraczać 60 dB, czyli poziomu porównywalnego do rozmowy. Okap Brick SIL-K emituje hałas o natężeniu tylko 55 dB, porównywalny z odgłosami cichej rozmowy w salonie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)