Jak dobrać wodomierz?

Wodomierz

fot. Wodomierz

W każdym mieszkaniu lub domu, w którym woda dostarczana jest z lokalnej sieci wodociągowej musi być zamontowany wodomierz, który w dużym skrócie jest przyrządem pomiarowym, będącym połączeniem przepływomierza z licznikiem. Służą one do dokonywania rozliczeń między dostawcą wody, a jej odbiorcą – zwykle właścicielem nieruchomości.

To właśnie dzięki nim możemy kontrolować zużycie wody i m. in. płacić rachunki tylko za siebie. Zwykle zakłady wodociągowe wyposażają w jednakowe wodomierze wszystkie obsługiwane przez siebie domy. W tym wypadku nie mamy wpływu na dobór wodomierza.

Jednak, jeśli już zdecydowaliśmy się na samodzielny zakup wodomierza powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:
1. zakład wodociągowy może wymagać spełnienia określonych wymagań przez takie urządzenie;
2. zakład wodociągowy zwykle wymaga montażu licznika w określonym miejscu oraz w określony sposób;
3. montaż powinien być wykonany przez uprawnionego instalatora.

Rozróżniamy kilka rodzajów wodomierzy: mokrobieżne, suchobieżne, hybrydowe / półsuche (z liczydłem zanurzonym w roztworze gliceryny), przemysłowe, sprzężone, hydrantowy, kątowe, jedno-strumieniowe, wielo-strumieniowe, objętościowe, z pionową osią wirnika, z poziomą osią wirnika, z tłokiem w przypadku wodomierzy objętościowych.

Dodatkowo inny wodomierz jest do wody cieplej, a inny do zimnej. Różnią się od siebie temperaturą wody, w której mogą pracować. Wodomierz do wody ciepłej jest droższy, ponieważ jego części muszą być odporne na działanie wyższej temperatury.

Wybierając wodomierz, warto zwrócić uwagę na to czy posiada takie dokumenty jak:
– atest dopuszczający Głównego Urzędu Miar;
– atest higieniczny PZH (dopuszczenia części wodomierza do kontaktu z wodą pitną);
– aprobata techniczna typu;
– dokumentacja międzynarodowa (akredytacje, ISO).

Po ukończeniu montażu legalizacja wodomierzy dokonywana jest pracownika lokalnego zakładu wodociągowego. Kontroluje on wielkość, sposób oraz miejsce wbudowania. Sprawdza także szczelność wszystkich połączeń jego elementów z przewodami.

Wskazania wodomierza odczytywane są przeważnie, co dwa lub trzy miesiące.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)