Jak dobrać zasłony okienne?

salony

fot. salony

Zasłony to sprawdzony sposób na efektowne udekorowanie okna. Dzięki ładnym tkaninom wnętrze nabierze przytulnego i ciekawego charakteru. Bardzo duży wachlarz materiałów, modeli, długości i sposobów upięć umożliwia wybór odpowiedniej dekoracji okiennej. Warto mieć na uwadze fakt, że zasłony powinny być odpowiednio wkomponowane w całą aranżację pomieszczenia, by cieszyły zarówno oko domowników, jak i gości.

Jak wybrać zasłony?
Wybierając odpowiednie tkaniny do dekoracji okna, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę mają odgrywać. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ bardzo często oprócz funkcji dekoracyjnej, tkaniny te powinny także pełnić rolę użytkową: eksponowanie widoku zza okna, regulacja dopływu światła słonecznego. Niestety nie każdy wie, że piękne firany i zasłony urzekające swoim urokiem w sklepie często pozbawione są funkcji użytkowej. Dlatego też jeśli chcemy zasłaniać okna, warto zdecydować się na tkaniny nieprzeźroczyste i grube. W celach czysto dekoracyjnych idealnie spiszą się delikatne i zwiewne materiały.

jadalnia

fot. jadalnia

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego materiału do stylu, w jakim pomieszczenie zostało urządzone. Zasłony i firany nie muszą się wtapiać w kolorystykę ścian, ale nie mogą charakterem gryźć się z pozostałymi elementami wyposażenia pokoju. Dlatego jeżeli salon utrzymany jest w duchu minimalizmu i jasnych barw, nie możemy powiesić ciężkich i ciemnych zasłon, ponieważ optycznie pomniejszą i zdominują pomieszczenie.

Istotny jest także sposób upięcia materiału, który ma wpływ na końcowy wygląd zasłony okiennej. Możliwości upięcia jest wiele a ze skomponowaniem dekoracji okiennej możemy poradzić sobie sami lub zlecić uszycie profesjonalnej firmie.
Długość zasłon jest kwestią, której nie wolno pominąć. Mogą być one długie, z jedno- lub dwucentymetrową odległością od podłogi. Mogą się delikatnie opierać o podłogę a nawet na niej leżeć. Jednak te ostatnie pasują tylko do wnętrz utrzymanych w klasycznym stylu.

Mimo że nie każdy rodzaj zasłon będzie pasować do wystroju domowego wnętrza, warto znać trendy obowiązujące w modzie. Okna to jeden z ważniejszych elementów każdego domu, dlatego warto zadbać o spójność ich dekoracji z resztą wystroju pomieszczenia. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które w połączeniu z indywidualnymi upodobaniami domowników, będą stanowić gwarancję estetycznego i funkcjonalnego wykończenia.

sypialnia

fot. sypialnia

sypialnia

fot. sypialnia

salony

fot. salony

salony

fot. salony

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)