Jak działa piec olejowy i czy ogrzewanie olejowe się opłaca?

Czy ogrzewanie olejowe się opłaca?

W naszym klimacie koszty związane z ogrzewaniem domu stanowią sporą część wydatków, które ponosimy zwykle na jego eksploatację.  Warto więc dobrze przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, zanim zdecydujemy się na zastosowanie konkretnej technologii. Ogrzewanie olejowe to rozwiązanie dość rzadko wybierane przez inwestorów, właśnie ze względu na stosunkowo drogą instalację oraz eksploatację urządzeń. To, czy będziemy mogli wykorzystać je w naszym domu, nie zależy jednak, jak ma to miejsce w przypadku choćby ogrzewania gazem ziemnym, od dostępności niezbędnych przyłączy, dlatego okazuje się niekiedy dla niego dobrą alternatywą. Zanim jednak zdecydujemy, jaką metodę grzewczą zastosować w naszym domu warto dobrze poznać jej wady i zalety oraz sposób działania, a także orientacyjne koszty.

Na czym polega ogrzewanie olejowe?

Tak zwany lekki olej opałowy, wzbogacony o dodatki zapobiegające jego zamarzaniu, zmniejszające lepkość czy ułatwiające spalanie, dostarcza się do odbiorcy w specjalnych zbiornikach, dzięki czemu nie ma konieczności przyłączania domu do sieci zewnętrznej. Dzięki zastosowaniu antyutleniaczy można go również dość długo przechowywać. Olej wysokiej jakości dobrze się spala, nie pozostawiając sadzy, i zawiera jedynie niewielkie ilości siarki, dzięki czemu jest stosunkowo bezpieczny dla środowiska naturalnego. Jeśli jednak chcemy w pełni wykorzystać zalety tego rozwiązania, ograniczając do minimum emisję szkodliwych substancji, powinniśmy zainwestować w wydajny, dobrze wykonany piec olejowy, którego efektywność spalania jest wysoka.

Piec olejowy

Piec olejowy przynajmniej na pozór wydaje się dość podobny pod względem budowy do gazowego. Różni się jednak rodzajem palników, które w tym przypadku mają za zadanie umożliwić odparowanie bądź rozpylenie podgrzanego oleju, który następnie miesza się z powietrzem i ulega spaleniu.

Modele dostępne na rynku możemy podzielić między innymi ze względu na ich funkcję:

  • kotły jednofunkcyjne – służące wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń. Ich moc dobiera się tylko w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Aby podgrzewać wodę, wymagają dodatkowo instalacji wolnostojącego zasobnika kompatybilnego z posiadanym urządzeniem;
  • kotły dwufunkcyjne – zaopatrują nasz dom dodatkowo w ciepłą wodę użytkową, nie wymagając instalacji dodatkowych urządzeń do tego przeznaczonych. Ich moc musi być jednak odpowiednio większa.

Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych wyróżnia się modele z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania. Te drugie, oczywiście pod warunkiem, że zostaną prawidłowo zamontowane, uznawane są za bezpieczniejsze dla użytkowników, ponieważ eliminują ryzyko przedostawania się czadu do wnętrza domu. Dzięki zastosowaniu przewodów powietrzno-spalinowych obieg przebiega poza pomieszczeniem, w którym zainstalowano urządzenie i zostaje całkowicie od niego odizolowany.  Powietrze potrzebne do spalania pobierane jest na zewnątrz, po czym trafia bezpośrednio do komory spalania, dzięki czemu nie dochodzi również do wychłodzenia wnętrza, jak ma to miejsce w przypadku obiegu otwartego.

fot. Piec olejowy

Na rynku oprócz kotłów klasycznych znajdziemy również bardziej zaawansowane technologicznie kotły kondensacyjne. Są one nawet kilkukrotnie droższe od klasycznych rozwiązań, lecz za to zdecydowanie wydajniejsze. Większość z nich posiada zamkniętą komorę spalania. Ich działanie opiera się jednak dodatkowo na zastosowaniu nowoczesnej technologii kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. Pozwala to na odzyskanie zawartego w niej ciepła. Budowa kotła kondensacyjnego wymaga niestety zastosowania droższych materiałów i bardziej skomplikowanego palnika, zapobiegającego nadmiernemu wytwarzaniu sadzy. Nie da się niestety jednoznacznie odpowiedzieć, jaki kocioł, kondensacyjny czy klasyczny, bardziej nam się opłaci. Decyzję należy podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie domowników. Warto jednak przygotować się na to, że w przypadku zakupu kotła kondensacyjnego, będziemy musieli na zwrot tej inwestycji dość długo poczekać. Dobrze sprawdzi się on za to w połączeniu na przykład z systemem ogrzewania podłogowego.

Filtr oleju

Ma za zadanie wyłapywać zanieczyszczenia i większe cząsteczki, które mogłyby zatkać przewody i dysze palnika. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, wymaga regularnego czyszczenia.

Palnik

Piec olejowy, w zależności od jego rodzaju może zostać wyposażony w jeden z kilku rodzajów palników. Najczęściej sprzedaje się je w komplecie z całym urządzeniem, niekiedy mamy jednak możliwość wyboru najbardziej odpowiadającego nam systemu. Każdy z nich wymaga bezwzględnie zastosowania właściwego oleju.

  • palnik z odprowadzeniem oleju – jego największa wada to częste zatykanie się dysz. Para z oleju ulega w nim spaleniu po uprzednim wymieszaniu się z powietrzem.
  • palnik wysokociśnieniowy wentylatorowy – najczęściej stosowany do instalacji domowych, niezbędne do jego pracy powietrze pobrane zostaje przez wentylator, a olej ulega rozpyleniu;
  • palnik inżektorowy – rzadko stosowany przez producentów w instalacjach domowych, częściej wykorzystywany w przemyśle w przypadku stosowania tak zwanego oleju ciężkiego. Zastaje on  w nim zassany pod ciśnieniem, a następnie rozpylony;
  • palnik dwupaliwowy – umożliwia korzystanie z paliwa olejowego bądź gazowego oraz jego zmianę, bez dokonywania kosztownej modernizacji. Jego cena jest jednak na tyle wysoka, że najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle.

Termometr

Podczas korzystania z kotła należy pamiętać o kontrolowaniu temperatury wytwarzanych spalin. Jeśli wynosi ona więcej niż zalecana przez producenta, może to świadczyć to o mało wydajnej pracy urządzenia, spowodowanej na przykład odkładaniem się spalin i prowadzi do dużych strat ciepła. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta fachowca.

Czy warto zastosować ogrzewanie olejowe w swoim domu?

Piec olejowy zapewni nam komfort cieplny porównywalny do tego, jaki daje ogrzewanie gazowe. Cały ten proces odbywa się bezobsługowo, a jedyne czego musimy dopilnować to regularne zlecanie przeglądów fachowcom z odpowiednimi kwalifikacjami, co zapewni nam bezpieczeństwo użytkowania. Decydując się na zakup urządzenia z regulatorem elektronicznym, możemy mieć niemal pewność, że temperatura w naszym domu będzie taka, jak sobie to zaplanujemy, bez konieczności sprawowania ciągłego nadzoru. Co więcej, ze względu na to, że lekki olej opałowy dostarcza się odbiorcy w zbiornikach, decydując się na jego wykorzystanie, nie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznej sieci. Spalanie oleju wysokiej jakości w wysokiej klasy urządzeniu okazuje się również stosunkowo bezpieczne dla środowiska naturalnego, ponieważ ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery jest w tym przypadku niewielka.

Ogrzewanie olejowe – koszty

Ogrzewanie olejowe ma jednak niestety także swoje wady. Największą z nich może okazać się koszt instalacji oraz eksploatacji urządzeń, który zależy przede wszystkim od aktualnej ceny lekkiego oleju opałowego.  Jeśli więc mamy możliwość przyłączenia domu do sieci gazowej, to zapewne bardziej nam się to opłaci. Koszt zakupu tradycyjnego kotła dobrej jakości sięga nawet powyżej 10 tysięcy złotych, natomiast nowoczesne urządzenia kondensacyjne są dwa lub nawet razy droższe. Decydując, jaki kocioł kondensacyjny wybrać, nie należy  jednak kierować się wyłącznie ceną. Warto pamiętać, że dokonujemy inwestycji, która ma służyć nam oraz wszystkim domownikom przez wiele następnych lat. Szacując ewentualne przyszłe wydatki na ogrzewanie, musimy w tym wypadku wziąć również pod uwagę zmieniającą się cenę oleju, którego zużycie zależy między innymi od wielkości ogrzewanego budynku, a także jakości jego ocieplenia. Dla przykładu domach energooszczędnych zużycie oleju może wynosić około 10 l/m2 lub mniej, jednak w przypadku starego budownictwa wzrośnie ono nawet dwu- trzykrotnie.

Grzejnik na olej opałowy

Wykorzystuje się go raczej jako ogrzewanie pomocnicze, używanego, kiedy pojawi się doraźna potrzeba dogrzania danego wnętrza. Nie należy go mylić z piecem olejowym stanowiącym z reguły ogrzewanie podstawowe. Grzejnik na olej opałowy możemy używać w pomieszczeniach różnego typu, także mieszkalnych. Jego główne zalety to dość dobra efektywność oraz to, że w razie potrzeby możemy go bez większego wysiłku przestawić w inne miejsce.

Urządzenia działają na zasadzie konwekcji, pozwalając na ogrzewanie pokoju przez kilkanaście do kilkudziesięciu godzin, zależnie od rodzaju.

Wśród nich wyróżnia się:

  • piecyki z knotem – stosunkowo tanie, przeznaczone do doraźnego stosowania. Ze względu na to, że stają się bardzo gorące, nie polecamy ich do wykorzystania w pomieszczeniach, w których przebywają na przykład małe dzieci;
  • piecyki elektroniczne – mają  dość dużą moc podlegającą dodatkowo regulacji i działają stosunkowo długo, są też bezpieczniejsze w użytkowaniu. Wymagają jednak, jak wskazuje sama ich nazwa, podłączenia do prądu, co może niekiedy stanowić ich wadę;
  • wyposażone w podwójną komorę – cechuje je dużą wydajność i niemal całkowite spalanie, co przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Piec olejowy – czy to się opłaca?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od wielu czynników, które muszą zostać przeanalizowane indywidualnie. Wiadomo jednak, że piec olejowy to rozwiązanie droższe od na przykład gazu ziemnego, zarówno pod względem instalacyjnym, jak i eksploatacyjnym. Jeśli mamy więc do wyboru tę drugą opcję warto rozważyć ją w pierwszej kolejności. Jeśli jednak podłączenie do sieci zewnętrznej okazuje się w przypadku naszego miejsca zamieszkania niemożliwe, równie wygodne w użytkowaniu ogrzewanie olejowe może stanowić dobrą alternatywę. Należy jednak pamiętać, że ogromne znaczenie ma również rodzaj oraz jakość wybranego przez nas urządzenia, która decyduje o jego wydajności.

Sending
Ocena artykułu
2.67 (3 głosów)