Jak działa rekuperator?

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Ekologiczny styl życia, to nie tylko moda. Oszczędne gospodarowanie zasobami energii powoli staje się koniecznością. Ponowne wykorzystanie energii już raz użytej chroni nie tylko środowisko, ale zmniejsza również koszty ogrzewania. Możemy to robić także we własnym domu – wystarczy montaż instalacji z rekuperatorem.

Nawet w dobrze zaizolowanych domach ciepło, które ucieka przez wentylację powoduje ponad 50% strat ciepła ogółem. Aby je zminimalizować i oszczędzić na ogrzewaniu należy zastosować rekuperator – inaczej: centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, który wykorzystuje energię z powietrza wywiewanego z domu.

Jak działa rekuperator?
Zasada działania rekuperatora jest bardzo prosta. Urządzenie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego. Wymiennik rekuperatora wyrównuje temperaturę pomiędzy dwoma przepływającymi strumieniami. Dzięki temu wchodzące zimą chłodne powietrze nagrzewa się tym wywiewanym.
Największa zaletą systemu jest to, że strumienie nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu do domu dostaje się świeże powietrze. Czym jednak najlepiej ogrzewać budynek, tak aby w połączeniu z rekuperatorem stworzyć optymalną instalację grzewczo-wentylacyjną? – Urządzeniem pasującym jako źródło ciepła dla nowoczesnego domu jest pompa ciepła – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. – Zalety są spore: pompa ciepła wytworzy tanie ekologiczne ciepło (lub chłód latem), a rekuperator zapobiegnie ucieczce tego ciepła (lub chłodu) na zewnątrz dostarczając jednocześnie świeże powietrze. Pompa ciepła posiada tzw. parowacz, w którym powietrze oddaje ciepło transportowane dalej do wnętrza budynku.
Instalacja grzewcza z rekuperatorem staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem – głównie ze względu na wchodzącą w życie dyrektywę Unii Europejskiej, która nakazuje krajom członkowskim po 31 grudnia 2020 r. budowę domów pasywnych i energooszczędnych. Osoby planujące budowę domu powinny zastosować taką instalację, aby nie dokonywać kosztownych zmian po wejściu dyrektywy w życie.

Oszczędności
trudno jest określić dokładnie, o ile niższe będą koszty ogrzewania, po montażu rekuperatora. Pewne jest jednak to, że centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zapewni zmniejszenie strat ciepła powodowanych przez wentylację nawet o ok. 90%. Tym samym zapotrzebowanie budynku na ciepło może zostać obniżone o ok. 45%. Można założyć, że koszt ogrzania 150 metrowego domu pompą ciepła to średnio ok. 2800zł rocznie, a przy zastosowaniu rekuperatora spada on do ok. 1600zł.
Należy pamiętać również, że pompy ciepła stanowią latem źródło chłodu, który można wykorzystać do zasilenia chłodnicy zainstalowanej w systemie rekuperacji – uzyskamy w ten sposób komfortowy system chłodzenia/klimatyzacji – dodaje ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

Podsumowując, pompa ciepła w instalacji z rekuperatorem daje komfort mieszkania latem i zimą. Taki system nie wymaga dodatkowych nakładów na osobny system klimatyzacji. Jako najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku pozwala także na duże oszczędności nie tylko w produkcji ciepła, ale także chłodu.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)