Jak modnie pomalować pokój

gąbka

fot. gąbka

Wygląd ścian w dużym stopniu wpływa na panujący we wnętrzu nastrój. Białe ściany mogą szybko się znudzić, dlatego warto pomyśleć o dekoracyjnym malowaniu, które nie tylko nada domowemu wnętrzu wyjątkowego charakteru, ale także wniesie trochę koloru i radości. Podpowiadamy, jak modnie pomalować pokój, aby był prawdziwą dekoracją domowego wnętrza.

Odświeżanie ścian nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Takie prace można wykonać samemu, należy pamiętać jedynie przy tym o zasadach, dzięki którym malowanie nie tylko jest łatwiejsze, ale i jego efekt będzie znacznie trwalszy. Warto także spróbować poeksperymentować z kolorami i fakturami, które mogą sprawić, że pomieszczenie nabierze wyjątkowego i modnego wyrazu.

Bejcowanie ścian

malowanie

fot. malowanie

Jest to prosta metoda, która ożywi kolor ścian. Nadaje ona połysk, pogłębia barwę lub sprawia, że kolor staje się bardziej mętny. Bejcę do ścian nakładamy delikatnie dociskając ją do ściany. Najlepiej do tego używać zwykłej gąbki, dzięki której rozprowadzimy bejcę równomiernie.

Laserunek
Laserunek jest przezroczystą warstwą bejcy zmieniającą zabarwienie powierzchni, na którą jest nakładana. Na ścianie tworzy oryginalną przecierkę, a to, jaki charakter będzie mieć ściana zależy tylko od naszej kreatywności.

Tepowanie powierzchni
Jest to bardzo łatwa metoda ozdabiania ścian. Polega ona na dotykaniu podłoża punktowo, stemplowaniu go za pomocą naturalnej gąbki. Możemy użyć jednego lub kilku różnych kolorów, a do zróżnicowania wyglądu śladów, możemy obracać gąbką w dłoni.

Spękania

Tynk dekoracyjny

fot. Tynk dekoracyjny

Przy pomocy specjalnego lakieru do spękań, można w łatwy sposób postarzeć wybrany fragment ściany i nadać mu wyjątkowego efektu. Preparat ten wystarczy nałożyć na barwny podkład. Nie trzeba formować już powierzchni, aby uzyskać efekt.

Stiuk wenecki
Jest to trójwarstwowe pokrycie dekoracyjne, które nawiązuje do antycznej techniki tynkowania. Tego rodzaju dekorowanie ścian wymaga wieloetapowej pracy – od położenia gruntu, aż po dokładną polerkę powierzchni. Stiuk wenecki występuje w wielu odmianach i wariantach kolorystycznych. Wypolerowana powierzchnia doskonale odbija i załamuje światło, a także optycznie powiększa małe wnętrza.

Tynk japoński
Jest to materiał z pogranicza tapety i tynku, dlatego też nazywany jest tapetą natryskową lub tapetą w płynie. Na ścianie tworzy dekoracyjne wzory, których efekt pogłębiają wybrane domieszki brokatu czy innych mieniących się elementów. Dużym atutem tynku japońskiego jest łatwość usunięcia go ze ściany. Po ponownym rozrobieniu go z wodą, można stworzyć nową aranżację.

tynk

fot. tynk

Metodą, która cieszy się także dużą popularnością jest malowanie za pomocą szablonów. Na rynku dostępny jest duży wybór różnego rodzaju szablonów, które bez problemu dopasujemy do każdego domowego pomieszczenia. Podczas wykonywania tego typu dekoracji bardzo istotnym elementem jest farba, która powinna być gęsta i dobrze kryjąca.

Przed rozpoczęciem wprowadzania zmian w mieszkaniu, warto poszukać inspiracji, które z pewnością podsuną nam ciekawe pomysły. W tym celu dobrze jest zaglądnąć do internetu lub magazynu wnętrzarskiego, gdzie znajdziemy podpowiedzi jak pomalować ściany, aby stały się prawdziwą dekoracją domowego wnętrza. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)