Jak obliczyć moc grzejnika do pomieszczenia?

Grzejnik stalowy

Różnorodna oferta dostępnych na rynku modeli grzejników może przyprawić o zawrót głowy. Decydując się na zmianę grzejnika, warto pamiętać, że stanowi on fragment instalacji i musi tworzyć z nią jednolitą całość. Podpowiadamy, jak dokonać optymalnego zakupu.

Wybór grzejnika do pomieszczenia

Dobór grzejnika do pomieszczenia powinien odbywać się w momencie, gdy mamy już gotowy projekt instalacji c.o. zawierający wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego wykonania instalacji. To, jak duży powinien być grzejnik, zależy nie tylko od zapotrzebowania na ciepło, ale także od maksymalnej temperatury wody zasilającej grzejniki i powracającej z niego. Wybór odpowiedniego grzejnika jest uzależniony także od rur, z których została wykonana instalacja centralnego ogrzewania. Do rur plastikowych, wielowarstwowych i stalowych można podłączyć prawie każdy grzejnik. W przypadku instalacji wykonanych z miedzi warto pamiętać, że połączenie miedzi i aluminium sprzyja korozji instalacji. W tej sytuacji można zastosować przekładki z tworzyw sztucznych, które uniemożliwiają bezpośrednie stykanie się dwóch metali. Lepszym wyborem będzie jednak grzejnik stalowy.

Jak obliczyć moc grzejnika - Grzejnik żeberkowy

fot. Jak obliczyć moc grzejnika – Grzejnik żeberkowy

Jak dobrać moc grzejnika

Moc grzewcza grzejnika podawana jest w Watach (W). Odpowiednio dobrany grzejnik powinien pokryć straty ciepła pomieszczenia, czyli sprawiać, aby dostarczone ciepło pozwoliło utrzymać założoną temperaturę w pomieszczeniu.

Najprostszą metodą doboru jest metoda szacunkowa. W tym wypadku zazwyczaj dobiera się grzejnik, mnożąc powierzchnię pomieszczenia w metrach kwadratowych razy 120. Wynik otrzymany w Watach określa przybliżoną moc grzejnika. Niestety ta metoda nie daje nam gwarancji, że pomieszczenie zostanie dobrze ogrzane.

Przeczytaj również: Rdzawa woda w kranie

W celu zapewnienia odpowiedniej temperatury przy optymalnym zużyciu energii należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak:

  • temperaturę wody zasilającej, temperaturę wody powracającej oraz temperaturę w pomieszczeniu. W instalacjach zasilanych tradycyjnymi, wysokotemperaturowymi kotłami grzejniki przeważnie pracują przy parametrach 90/70/20 st., z kolei w instalacjach ogrzewanych kotłami niskotemperaturowymi lub kondensacyjnymi – 75/60/20 st. i 55/45/20;
  • parametry ze względu na utraty ciepła pomieszczenia spowodowane stanem izolacji budynku bądź liczbą okien;
  • parametry zawierające usytuowanie budynku w stosunku do kierunków geograficznych;
  • rodzaj urządzenia grzewczego;
    przeznaczenie grzejników – do kuchni, łazienki czy pokoju.
Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczenia

fot. Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczenia

Moc cieplna samego grzejnika może być różna, bowiem zależy od parametrów pracy instalacji grzewczej. Obecnie obowiązująca norma PN-EN 442 określa moc dla parametrów 75/65/20°C. Pierwsza wartość odpowiada temperaturze zasilania, druga – temperaturze powrotu wody, a ostatnia – temperaturze w pomieszczeniu. Producenci zazwyczaj posiadają tabele z rozpisanymi parametrami, które znacznie ułatwiają dobór mocy grzejnika.

Jak obliczyć moc grzejnika do pomieszczenia – kuchnia i łazienka

O ile dobór mocy grzejnika do pokoju może odbyć się bezproblemowo i szybko, o tyle wybór grzejnika do łazienki i kuchni może zająć nam trochę więcej czasu. W łazience powinniśmy utrzymywać wyższą temperaturę, dlatego moc instalowanego tu grzejnika powinna być większa o około 10%. Natomiast w kuchni, ze względu na proces gotowania, jest znacznie cieplej. Dlatego warto zastanowić się nad mniejszym, dekoracyjnym grzejnikiem, który nie tylko ozdobi kuchenne wnętrze, ale także zapewni nam odpowiednią temperaturę.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)