Jak obliczyć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Kalkulator

fot. Kalkulator

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków i lokali z rynku pierwotnego i wtórnego – wystawionych na sprzedaż i wynajem, wszedł w życie w 2009 roku. Certyfikat sporządza się w oparciu o obliczenia, związane ze zużyciem energii. Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i jak wykonywane są obliczenia? – wyjaśnia Paweł Rządkowski, właściciel studia architektonicznego RP.81.

Certyfikat energetyczny – co to takiego?
Podstawą prawną obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej jest: Ustawa Prawo Budowlane z dnia 17 września 2007 roku oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku. Zapisy powstały na gruncie dyrektywy unijnej 2002/91/WE. Ustawa nakłada na inwestorów branży budowlanej obowiązek przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej. W gruncie rzeczy wykonanie certyfikatu zleca się osobom posiadającym uprawnienia budowlane do projektowania architektonicznego, konstrukcyjno-budowlanego lub instalacyjnego, bądź wykwalifikowanym audytorom.

Certyfikat energetyczny informuje o jakości budynku pod względem zużycia energii. Na ilość zużywanej energii ma wpływ mnóstwo czynników. Między innymi: użyte materiały budowlane, typ konstrukcji, jakość stolarki okiennej i drzwiowej, a także rodzaj i sprawność instalacji. Owe elementy decydują i wysokości miesięcznych kosztów eksploatacyjnych budynku lu lokalu. Dzięki temu kupujący świadomie dokonują wyboru nieruchomości. Z drugiej strony inwestorzy dokonują realnej wyceny wartości rynkowej nieruchomości. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności certyfikat potrzebny jest regularnie bądź sporadycznie. Serwis Certyfikaty Energetyczne Online jest ogólnodostępny i daje do dyspozycji użytkownika trzy rodzaje kont o różnym zakresie funkcjonalności, w zależności od potrzeb. Można więc korzystać z opcji pozwalającej na generowanie jednego certyfikatu dziennie, bądź zdecydować się na nieograniczony dostęp do usług w serwisie. Portal został skonstruowany w taki sposób, że pozwala na zapisywanie tworzonych projektów i wgląd do nich w dowolnym momencie. Certyfikaty Energetyczne Online stanowią nieocenioną pomoc dla architektów oraz inżynierów z branży budowlanej.

Liczenie energii
W globalnym ujęciu, sporządzanie świadectw, świadome ograniczanie poboru energii, w myśl dyrektywy ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co z kolei przekłada się energooszczędność. W ujęciu lokalnym sprowadza się ona głównie do umożliwienia zarówno inwestorom jak i nabywcom uczciwej oceny jakości energetycznej budynku. Wiarygodną miarą jest w tym wypadku wskaźnik, mówiący o zużyciu energii pierwotnej na metr powierzchni w skali roku. Dopuszcza się maksymalne, roczne zużycie energii w Polsce o wielkości – 135 kWh/mkw/rocznie. Aby to wyliczyć, można skorzystać z narzędzi w serwisie Certyfikaty Energetyczne Online. Po dokonaniu bezpłatnej rejestracji otrzymujemy możliwość korzystania z trzech rodzajów kont – darmowego Basic i płatnych Advanced oraz Professional.

Bezpłatna rejestracja umożliwia posługiwanie się kalkulatorem U – za jego pomocą możemy samodzielnie ustalić właściwości cieplno – wilgotnościowe poszczególnych przegród budynku. Ponadto korzystanie z aplikacji nie jest ograniczone czasowo.

Konto Advanced – daje do dyspozycji kalkulator – jak w opcji podstawowej. Poza tym użytkownik zyskuje możliwość wygenerowania jednego świadectwa energetycznego dziennie, oraz opcję zapisywania dokumentów i możliwość wglądu do dokumentu w dowolnym momencie.

Konto Professional oferuje użytkownikowi możliwość nieograniczonego korzystania z zasobów serwisu. W tym: brak limitu dziennego wygenerowanych świadectw, stały dostęp do zapisanych dokumentów, oraz kalkulator U.
Aplikacja jest prosta w obsłudze. Na podstronie Nowy certyfikat znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat składowych, niezbędnych do wyliczenia świadectwa energetycznego. Między innymi: opis budynku, przegrody i elementy, ogrzewanie. Wszystkie wymagane pola należy starannie wypełnić. Rezultacie otrzymujemy gotowy certyfikat, który jest zapisany w formacie PDF i gotowy do wydruku.

Prawo budowlane zmienia się jak w kalejdoskopie. Nowe wymogi i obowiązki wymuszają przystosowanie inżynierów do nowej rzeczywistości. Aplikacja pozwala zrobić to w prosty sposób, gwarantując przy tym oszczędność czasu. Certyfikaty Energetyczne Online wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)