Jak optymalnie ogrzewać dom lub mieszkanie?

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu jest niezwykle ważne. Chodzi nie tylko o stan naszego zdrowia, ale także o wygląd i samopoczucie. O to by temperatura w mieszkaniu była jak najbardziej optymalna, powinniśmy dbać przez cały rok. Liczba kresek, którą wskazuje termometr znacznie wpływa na nasze zdrowie oraz nastrój. Jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, osłabia to nasz układ odpornościowy, spada możliwość koncentracji, narasta zmęczenie oraz senność.

Ogrzewanie

fot. Ogrzewanie

Natomiast w sytuacji gdy mieszkanie jest wychłodzone, pojawia się niemiła wilgoć, a co za tym idzie – poczucie dyskomfortu. Nie czujemy się dobrze, jest nam chłodno oraz nie możemy się odprężyć i odpocząć. Co więc zrobić, by czuć się dobrze i zdrowo podczas zbliżających się chłodnych jesienno-zimowych dni?

Temperatura optymalna
Chociaż przez wiele osób temperatura optymalna jest odczuwalna indywidualnie, istnieją pewne zalecenia, co do jej wysokości w poszczególnych pomieszczeniach. Najlepiej funkcjonujemy, gdy w naszym mieszkaniu panuje ok. 20 stopni C. Mogą to być wahania od 19 do 22 stopni, ważne by zbytnio nie odbiegać od tej normy, pozwala to bowiem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w powietrzu., który powinien wynosić 40-60%. Zbyt suche powietrze powoduje utratę nawilżenia śluzówek dróg oddechowych, a w efekcie problemy np. z gardłem. Na najniższą temperaturę możemy pozwolić sobie w łazience, którą dogrzewamy tylko podczas kąpieli. W sypialni najlepiej by temperatura nie przekraczała 18 st. C. Nasz sen będzie zdrowszy, a rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii.

Ważne by temperatury w domu utrzymywały się na jednakowym poziomie, należy unikać jej gwałtownych skoków lub spadków. Skutecznym rozwiązaniem dla racjonalnego ogrzewania są nowoczesne grzejniki aluminiowe – Grzejniki we współpracy z termostatem zapewniają utrzymanie temperatury na stałym poziomie, dzięki czemu równomiernie rozkładają ją w całym pomieszczeniu – wyjaśnia Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura – Charakteryzuje je bardzo dobra przewodność cieplna, dzięki czemu szybko się nagrzewają – dodaje Dziedzina.

W zachowaniu niezmiennej temperatury w mieszkaniu jest to, by nie zasłaniać grzejników zasłonami lub innymi elementami stałymi. W ten sposób blokujemy cyrkulację powietrza. W okresie jesiennym i zimowym bardzo ważne jest aby nie zapominać o wietrzeniu pomieszczeń – powinny być intensywne, ale krótkie.
Wyjeżdżając z domu warto ustawić termostaty na najniższą wartość, zamiast wyłączać je zupełnie. Po powrocie do domu nie będzie on wyziębiony i zużyjemy mniej energii na jego dogrzanie. Pamiętajmy, aby w pomieszczeniach rzadziej używanych utrzymywać niższe temperatury – to także pozwoli zaoszczędzić nam na rachunkach. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)