Jak pomalować pokój na dwa kolory?

salon

fot. salon

Żywe kolory wprowadzają do wnętrza pozytywną energię, która przywołuje optymistyczny nastrój bez względu na porę roku i aurę. Aby uzyskać harmonijny efekt, malując pomieszczenie na dwa kolory należy wiedzieć, jak je komponować.

Czym kierować się przy wyborze kolorów do wnętrza?
Kolory ścian można komponować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to dobór barw o podobnej temperaturze. W efekcie powstaje aranżacja o harmonijnym charakterze. Druga metoda polega na zestawieniu ze sobą całkowicie różnych kolorów. Znając zasady oddziaływania kolorów i ich temperatury, można przy okazji skorygować optycznie proporcje wnętrza. Ciepłe barwy "przybliżają" ściany a zimne je "oddalają". Ciemne odcienie zmniejszają, a jasne powiększają wnętrze. Natomiast sufit pomalowany na kolor biały wysmukli pomieszczenie.

Jak łączyć ze sobą kolory?

salon

fot. salon

Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z profesjonalnego narzędzia, czyli koła barw. Na początek należy wybrać kolor, który będzie pełnił funkcję przewodnią – dopiero do niego dopasowuje się barwy uzupełniające. Jeśli mają to być zestawienia harmonijne, wówczas wybieramy kolory sąsiadujące ze sobą w kole barw, np. żółty lub ciemnozielony to kolor uzupełniający zieleń. Takie łagodne w odbiorze kompozycje dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach prywatnych, niereprezentacyjnych, przeznaczonych do wypoczynku. Aby ożywić aranżację, warto pobawić się fakturami, teksturami i deseniami.

Kontrastowe zestawienia to połączenia barw chłodnych i ciepłych, które znajdują się po przeciwnych stronach koła barw np. czerwieni i niebieskiego. Tworzą one dynamiczne kompozycje, które przyciągają wzrok i ożywiają aranżację. Ten sposób łączenia barw doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach reprezentacyjnych, np. w salonie i holu.

Aby dobrać trzy kolory, spośród których jeden wystąpi w roli dodatków, na koło barw należy nałożyć trójkąt o kącie 45 stopni. Jego wierzchołki wskażą pasujące do siebie barwy, np. czerwony, niebieski i zielony. Prawda, że to nic trudnego?

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)