Jak pomalować ściany? Dekoracyjne malowanie ścian, a może kolorystyczna rewolucja we wnętrzu?

Jaka farba do malowania ścian będzie najlepsza?

Malowanie ścian we wnętrzach to niezbyt trudne zadanie. Wystarczy trochę czasu, chęci oraz cierpliwości, aby stosunkowo niewielkim kosztem całkowicie odmienić charakter aranżacji. Zanim jednak weźmiesz do ręki wałek lub pędzel, poznaj nasze wskazówki, jak malować pokój oraz czym malować ściany, aby wszystkie prace przebiegły sprawnie, a efekty remontu cieszyły oko przez naprawdę długi czas.

Jak malować pokój krok po kroku?

Przed rozpoczęciem malowania należy sprawdzić stan podłoża. To właśnie od niego zależy, czy konieczne będzie użycie preparatu gruntującego. Pamiętajmy, że nie tylko to, jaka farba do malowania ścian zostanie użyta, ma wpływ na efekt naszej pracy. Gruntowanie przydaje się zarówno podczas odnawiania starych ścian, jak i przy standardowym remoncie mieszkania czy domu. Dobrej jakości produkt sprawia, że farba lepiej trzyma się powierzchni, a kolor staje się jednolity, pozbawiony smug bądź przebić.

Zanim nałożymy grunt, ścianę należy wyrównać oraz oczyścić z brudu, kurzu czy pyłu. Powierzchnię powinniśmy także odtłuścić, na przykład przy użyciu wody z mydłem. Przed rozpoczęciem dalszych prac musimy sprawdzić, czy podłoże jest suche. Warto zadbać także o dobrą wentylacją pomieszczenia, ponieważ odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza sprzyja szybszemu wysychaniu farby.

Malowanie ścian krok po kroku

fot. Malowanie ścian krok po kroku

Jaki wałek do malowania ścian będzie najlepszy?

Odpowiedź na pytanie, czym malować ściany, nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wałki malarskie to bardzo wygodne narzędzia, przy pomocy których można szybko i sprawnie pomalować ściany. Pozwalają na uzyskanie dobrych efektów, nie wymagając od nas szczególnie dużego doświadczenia w posługiwaniu się nimi. W sklepach budowlanych odnaleźć można jednak co najmniej kilka ich rodzajów, różniących się nie tylko rozmiarem, ale także materiałem, z którego zostały wykonane. O przeznaczeniu danego modelu decyduje sposób jego wykończenia:

  • wałki z futerka owczego – doskonale nadają się do malowania dużych powierzchni. Naturalne włosie wykazuje odporność na działanie rozpuszczalników oraz pozwala ładnie, równomiernie rozprowadzać farbę;
  • wałki syntetyczne (sznurkowe) – wykonane z mieszanki włókniny poliamidowej i poliestrowej, doskonale sprawdzają się podczas malowania podłoża chropowatego;
  • welurowe – produkowane z runa owczego i włókniny poliestrowej. Bardzo uniwersalne, jako jedyne doskonale nadają się do malowania niemal każdego rodzaju powierzchni.
 Wałek do malowania ścian

fot. Wałek do malowania ścian

A może pędzel?

Pędzel przyda się do malowania małych powierzchni, narożników lub innych zakamarków. Jego rozmiar i kształt dobiera się w zależności od potrzeb. Szeroki pędzel, tak zwany ławkowiec, doskonale nada się do pokrycia emulsją sufitów oraz ścian, a z kolei mały z płaskim włosiem ułatwi malowanie ram okiennych bądź wąskich listewek.

Malowanie pędzlem jest zdecydowanie bardziej pracochłonne niż praca przy użyciu wałka. Kolejna wada to także częste pozostawianie smug, szczególnie podczas nanoszenia gęstych, niekapiących farb. Pędzle mogą być wykonane z włosia sztucznego lub naturalnego.

Zobacz również: Ścienne rewolucje

Jaka farba do malowania ścian sprawdzi się najlepiej?

Możemy wybierać gotowe produkty ze standardowych palet lub zdecydować się na farbę z mieszalnika. Należy jednak pamiętać, że odcień przedstawiony w katalogu lub na opakowaniu może nieznacznie różnić się od tego naniesionego na ścianę. Wynika to między innymi z różnicy oświetlenia oraz właściwości malowanej powierzchni. Jeśli mamy taką możliwość, warto posłużyć się próbkami farb, aby na niewielkiej powierzchni przetestować, jak dana barwa będzie prezentowała się w rzeczywistych warunkach. Coraz częściej producenci mają w swojej ofercie przeznaczone do tego małe saszetki lub puszki.

Ważne, żeby dokonując wyboru, zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale również właściwości produktu, jego jakość oraz stopień krycia i połysku. Warto uwzględnić zarówno nasze preferencje, jak i przeznaczenie malowanej powierzchni, a także materiał, z jakiego została ona wykonana. Producenci farb podają zwykle na opakowaniu również informacje o liczbie nakładanych warstw, czasie schnięcia oraz o tym, ile metrów kwadratowych pokryjemy przy wykorzystaniu jednego opakowania produktu.

Jaką farbę wybrać?

fot. Jaką farbę wybrać?

Jak pomalować ścianę precyzyjnie i estetycznie?

Jeżeli chcemy, aby linia między sufitem a ścianą rozgraniczała dwa kolory, konieczne będzie zastosowanie taśmy malarskiej o odpowiedniej szerokości. Pomoże ona także zabezpieczyć przed zabrudzeniem listwy podłogowe, włączniki światła czy gniazdka elektryczne.

Ważne, aby usunąć ją zaraz po skończeniu malowania. Pozostawienie taśmy na schnącej ścianie, może utrudnić późniejsze odrywanie i doprowadzić do zniszczenia efektów naszej pracy.

Bardzo efektywne jest malowanie w literę V, czyli rozprowadzanie farby skośnymi ruchami na lewą oraz prawą stronę. Taka technika pozwala oszczędzić czas, nie ogranicza ruchów, a co najważniejsze, pozwala na równomierne pokrywanie powierzchni.

Jak pomalować ściany bez smug

fot. Jak pomalować ściany bez smug

Dekoracyjne malowanie ścian

Ściany w domu wcale nie muszą być gładkie i jednokolorowe. Coraz większą popularność zyskuje dekoracyjne malowanie ścian, sprawiające, że odnawiane wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru.

Na ścianach domowych pomieszczeń coraz częściej można zobaczyć namalowane drzewa, kwiaty, ptaki czy inne fantazyjne wzory. Mogą one doskonale podkreślić niektóre elementy pomieszczenia, ukrywając inne oraz łączyć w całość powierzchnie pionowe i poziome. Jeśli nie mamy wystarczających umiejętności czy zmysłu artystycznego, możemy udekorować ściany przy pomocy szablonów, wykonanych z kawałka sztywnego papieru lub folii z wyciętym wzorem do wypełnienia koloru. Bez problemu kupimy je w markecie budowlanym lub w internecie, a przy odrobinie inwencji wykonamy samodzielnie.

Dekoracyjne malowanie ścian

fot. Dekoracyjne malowanie ścian

Nowy kolor, nowe wnętrze

Zmiana koloru ścian lub dodanie kilku elementów dekoracyjnych to stosunkowo niedrogi sposób na diametralną zmianę charakteru naszego wnętrza. Co więcej, nie musimy posiadać do tego specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Warto zainwestować jednak w dobrej jakości materiały, które nie tylko dadzą łatwo rozprowadzić się na pokrywanej powierzchni, znacznie ułatwiając nam pracę, ale także na długo zachowają świeży, estetyczny wygląd, pozwalając na usunięcie ewentualnych zabrudzeń.

Jak malować pokój

fot. Jak malować pokój

 

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)